Slováci hledají muže v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka. Zveřejnili jeho portrét

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2018 14:25
Motivem Kuciakovy vraždy byla novinářská práce, potvrdil prokurátor. Podle něj byla profesionální a na objednávku.
Identikit muže hledaného v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka.
Identikit muže hledaného v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka. | Foto: Úrad špeciálnej prokuratúry

Bratislava - Slovenská policie v pondělí zveřejnila portrét osoby, která podle prokurátora může mít důležité informace o vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Mohl by to být důležitý svědek, informují slovenská média s tím, že se muž má přihlásit na příslušných úřadech.

Státní zástupce z Úřadu speciální prokuratury potvrdil, že motivem Kuciakovy vraždy byla novinářská práce. Podle něj byla vražda profesionální a na objednávku.

"Na místě činu se mohla pohybovat dosud neztotožněná osoba, která by mohla mít informace o vraždě anebo o pachatelích," sdělil. Tvář dozorujícího státního zástupce nesměla slovenská média snímat.

"Vyšetřování se v současnosti zaměřuje na dva okruhy novinářovy práce," uvedl podle webu Pravda.sk prokurátor. Odmítl však upřesnit, jaká konkrétní témata, kterým se Kuciak v práci věnoval, by mohla být "důvodem" k vraždě novináře.

Vražda, která změnila Slovensko

Prokurátor prohlásil, že policisté zadrželi sedm podezřelých, které později propustili na svobodu. Soudy podle něj vydaly 57 příkazů k odposlechům a 127 příkazů na oznámení údajů o uskutečněném telekomunikačním provozu. Slovenské úřady při vyšetřování spolupracují s Itálií, policejní ústřednou Europol, jakož i s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI).

O postupu vyšetřování informovala prokuratura naposledy v březnu. Prokurátor připustil, že chápe nespokojenost novinářů s rozsahem poskytovaných informací o vyšetřování. Dodal ale, že zákon neumožňuje sdělovat více podrobností, i proto, že by mohly napomoci pachateli a objednavateli vraždy uniknout před spravedlností.

Jána Kuciaka a jeho snoubenku zastřelil dosud neznámý pachatel 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů. Reportér serveru Aktuality.sk pracoval například na kauze spojené s působením italské mafie 'Ndrangheta na východě Slovenska.

Vražda otřásla Slovenskem, vyvolala největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedla i k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Video: Slováci zveřejnili poslední záběry Jána Kuciaka ze dne vraždy

Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy | Video: Televize JOJ
 

Právě se děje

před 41 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy