Sloní trofeje ze Zimbabwe a Zambie se opět mohou vyvážet do USA, zákaz končí

ČTK ČTK
17. 11. 2017 22:20
"Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz," zdůvodnila rozhodnutí americká vládní agentura.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy zrušily zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie, který zavedla předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy. Informoval o tom server BBC. Ochránci zvířat zrušení zákazu kritizovali, podle nich povede k dalšímu vybíjení slonů v Africe.

"Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz," zdůvodnila rozhodnutí americká vládní agentura pro ochranu přírody USFWS. Příjmy z legálního lovu podle ní pomáhají ochráncům přírody a zákaz je připravil o velkou část financí.

Asociace provozovatelů safari odhaduje, že letos by příjmy z legálního lovu divokých zvířat v Zimbabwe mohly dosáhnout až 130 milionů dolarů (2,8 miliardy korun. Z toho většina pochází od lovců z USA.

"Dobře regulovaný lov může hrát roli v ochraně přírody. Americká politika ochrany přírody by ale měla vycházet z vědeckých informací, a ne z údajů profesionálních lovců a zbrojní lobby," uvedl Jeff Chrisfield z nadace pro ochranu africké přírody.

Počty slonů v Africe od roku 2010 klesají v průměru o sedm procent - ročně jich pojde více než 30 000, uvádí BBC. Připomíná také zálibu synů amerického prezidenta Donalda Trumpa v lovu velkých zvířat v Africe a zveřejnil několik let starou fotografii Donalda Trumpa mladšího, jak stojí nad mrtvým slonem s uříznutým sloním ocasem v ruce.

Spojené státy zakázaly dovoz lovených trofejí ze Zimbabwe a Zambie v roce 2014 kvůli netransparentnímu využívání peněz z fondů ochránců zvířat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy