Sloní trofeje ze Zimbabwe a Zambie se opět mohou vyvážet do USA, zákaz končí

ČTK ČTK
17. 11. 2017 22:20
"Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz," zdůvodnila rozhodnutí americká vládní agentura.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy zrušily zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie, který zavedla předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy. Informoval o tom server BBC. Ochránci zvířat zrušení zákazu kritizovali, podle nich povede k dalšímu vybíjení slonů v Africe.

"Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz," zdůvodnila rozhodnutí americká vládní agentura pro ochranu přírody USFWS. Příjmy z legálního lovu podle ní pomáhají ochráncům přírody a zákaz je připravil o velkou část financí.

Asociace provozovatelů safari odhaduje, že letos by příjmy z legálního lovu divokých zvířat v Zimbabwe mohly dosáhnout až 130 milionů dolarů (2,8 miliardy korun. Z toho většina pochází od lovců z USA.

"Dobře regulovaný lov může hrát roli v ochraně přírody. Americká politika ochrany přírody by ale měla vycházet z vědeckých informací, a ne z údajů profesionálních lovců a zbrojní lobby," uvedl Jeff Chrisfield z nadace pro ochranu africké přírody.

Počty slonů v Africe od roku 2010 klesají v průměru o sedm procent - ročně jich pojde více než 30 000, uvádí BBC. Připomíná také zálibu synů amerického prezidenta Donalda Trumpa v lovu velkých zvířat v Africe a zveřejnil několik let starou fotografii Donalda Trumpa mladšího, jak stojí nad mrtvým slonem s uříznutým sloním ocasem v ruce.

Spojené státy zakázaly dovoz lovených trofejí ze Zimbabwe a Zambie v roce 2014 kvůli netransparentnímu využívání peněz z fondů ochránců zvířat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy