Sliboval pomoc chudým, okrádal stát, dostal doživotí

Pavel Vondra
12. 9. 2007 18:30
Po šesti letech padl verdikt nad exprezidentem Filipín
Joseph Estrada zdraví své příznivce před budovou soudu v manilské městské části Quezon City
Joseph Estrada zdraví své příznivce před budovou soudu v manilské městské části Quezon City | Foto: Reuters

Manila - Korupce je stejně závažný zločin jako vražda, ne-li mnohem závažnější, a proto si vyžaduje nejtěžší trest. Právě takový signál vyslal svým dnešním verdiktem filipínský tribunál, který odsoudil bývalého prezidenta Josepha Estradu na doživotí za to, že se na úkor státu nezákonně obohatil o zhruba čtyři miliardy pesos (necelé dvě miliardy korun). 

Vyvrcholil tím soudní proces, který probíhal bez tří týdnů šest let a plně zaměstnával pozornost filipínských médií, politiků i široké veřejnosti.

Bývalý herec, který ztvránil na 150 filmových rolí milovníků a bojovníků za spravedlivější svět, je na veřejnosti je znám spíše pod filmovou přezdívkou Erap (pozpátku "pare", což je filipínský výraz pro "kámoše" či "parťáka").

Původně mu za rozkrádání státního majetku a braní úplatků hrozil trest smrti. Vláda nicméně hrdelní trest loni zrušila na výslovné přání katolické církve, která má v zemi stále velký vliv.

"Nesouhlasím, ale překvapen nejsem"

"Nesouhlasím se závěry soudu, nejsou pro mě ale žádným překvapením," uvedl v reakci na verdikt Estrada, podle něhož soudci rozhodovali na politickou objednávku úřadující prezidentky Glorie Macapagalové-Arroyové.

Joseph Estrada líbá svou 102letou matku upoutanou na lůžko sanjuanské nemocnice
Joseph Estrada líbá svou 102letou matku upoutanou na lůžko sanjuanské nemocnice | Foto: Reuters

Soud také rozhodl, že Estradovi budou zkonfiskovány bankovní účty, na kterých je uloženo přes 700 miliónů pesos.

Dokud nebudou vydány další instrukce, zůstane bývalý prezident v domácím vězení na své venkovské usedlosti v obci Tanay asi 60 kilometrů východně od Manily. Tam ostatně pod policejním dozorem, ale v relativním luxusu, strávil v posledních letech drtivou většinu času.

Soud mu navíc dovoloval občasné návštěvy u jeho stařičké matky, která letos oslavila 102. narozeniny. Její zdravotní stav se v posledních týdnech rapidně zhoršil. Naposledy ji Estrada viděl minulou neděli, kdy ji přišel navštívit do nemocnice v manilské městské části San Juan, kde kdysi starostoval a kde nyní na radnici vládne jeho syn Joseph Victor alias JV.

Estradův případ ale ještě zdaleka není u konce. Jeho právník už oznámil, že se bude proti veridktu odvolávat. Věc také automaticky postupuje před Nejvyšší soud.

Podle názoru senátorky Miriam Defensorové Santiagové, která platí za přední expertku na ústavní právo, by proces mohl trvat další dva roky.

Podívejte se na herecký a pěvecký výstup Josepha Estrady ve filmu Erap is my Guy z roku 1973:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Erap jako miláček davů

Estradovo nedlouhé působení v prezidentském paláci bylo velmi kontroverzní, jeho kredit u obyčejných Filipínců je ale nezpochybnitelný.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Estradova obvinění

  • přijal 545 miliónů pesos "všimného" od provozovatelů ilegální loterie jueteng
  • "zprivatizoval" 130 miliónů pesos z vybrané spotřební daně za tabák, která měla být vrácena provincii Ilocos Sur, kde se tabák pěstuje
  • vzal si provizi ve výši 190 miliónů pesos z prodeje akcií firmy Belle Corp.obchodující s nemovitostmi
  • nashromáždil a uložil na účet s falešným jménem José Velarde celkem 3,233 miliardy pesos

V roce 1998 zvítězil po předchozím dlouholetém působení na radnici v San Juanu, šesti letech v Senátu a stejné době na viceprezidentském postu také ve volbách hlavy státu, a to s historicky největším počtem získaných hlasů.

Jeho sloganu Erap para sa mahirap (Erap pro chudé) tehdy uvěřilo téměř 11 milionů Filipínců (40 procent odevzdaných hlasů). Již brzy se však mělo ukázat, že notorický sukničkář, hazardní hráč a pijan nejenže nemá recept na léčbu chronické filipínské chudoby, ale situaci ještě zhoršuje svou zjevnou nekompetentností v ekonomických otázkách.

Erap jako neschopný prezident

Asijskou krizí zmítané filipínské hospodářství nebezpečně ochablo, měna se propadla na historické minimum a do toho začaly na povrch vyplouvat zprávy o tom, že Estrada podobně jako bývalý diktátor Ferdinand Marcos nedělá vážnějších rozdílů mezi svým soukromým majetkem a tím, který z rozhodnutí voličů pouze spravuje.

Když pak jeden z jeho bývalých společníků a členů tzv. půlnočního kabinetu (scházeli se v paláci k partiím pokeru a "obchodním" jednáním) guvernér provincie Ilocos Sur Luis Chavit Singson vyrukoval s tvrzením, že v Erapově kapse skončila mnhamiliónová částka vybraná na spotřební dani, která se přitom měla vrátit do Ilocosu, kde jsou tabákové plantáže, získala opozice pořebnou munici k útoku. Tím spíš, že záhy přibyla další obvinění Estrady z braní úplatků včetně provizí od provozovatelů ilegální loterie jueteng.

Opoziční zákonodárci vyvolali v Kongresu hlasování o ústavním sesazení prezidenta z funkce a věc postoupila až do Senátu. Tam sice Estradovi spojenci na poslední chvíli prezidenta podrželi, ale veřejnost, která jednání sledovala v televizním přenosu, vyšla do ulic a dožadovala se spolu s opozicí jeho odstoupení.

Erap jako noční můra

Příznivci Josepha Estrady při jednom z protestů na Mendiole, ulici vedoucí k prezidentskému paláci a tradičním místě protivládních demonstrací
Příznivci Josepha Estrady při jednom z protestů na Mendiole, ulici vedoucí k prezidentskému paláci a tradičním místě protivládních demonstrací | Foto: Reuters

Když mu pak v klíčovém okamžiku vypověděly poslušnost i armádní špičky, nezbývalo mu než vyklidit palác a sledovat, jak do rukou předsedy Nejvyššího soudu skládá prezidentskou přísahu jeho viceprezidetka Gloria Macapagalová-Arroyová.

Psal se 20.leden 2001 a Estradovi zbývaly poslední tři měsíce na svobodě. Pak si pro něj přišla policie se zatykačem. To tehdy vyvolalo bouři nevole ze strany jeho příznivců, kteří vzali útokem prezidentský palác. Čtyři lidé při tom přišli o život, desítky dalších byly zraněny.

Podobné reakce veřejnosti se prezidentka Arroyová obávala i v souvislosti s dnešním verdiktem. Její nedostudovaný předchůdce  má totiž podle průzkumů veřejného mínění setrvale větší popularitu než ona a nic na tom nemění ani její doktorát z ekonomie a fakt, že za jejího působení vykazuje filipínská ekonomika nejvyšší růst za posledních dvacet let.

Bezpečnostní složky mají už od včerejška nejvyšší pohotovost Situace v Manile je však podle aktuálních zpráv klidná. Zatím.

 

Právě se děje

Další zprávy