Sledujeme online: Ukrajinská opozice hrozí ofenzívou

Přenos skončil
Policie zastřelila dva lidi, šíří se zvěsti o vyhlášení výjimečného stavu
Zdá se to být neuvěřitelné, ale skutečně to je centrum Kyjeva.
Zdá se to být neuvěřitelné, ale skutečně to je centrum Kyjeva. | Foto: Reuters

Kyjev - Nad kyjevským náměstím Nezávislosti se vznáší nervozita a strach. Tisíce demonstrantů se obávají, že proti nim znovu zasáhnou nenáviděné jednotky Berkut.

Noc na dnešek byla ale klidnější než ta předchozí, jen na Hruševského ulici se odehrávaly potyčky mezi policejními těžkooděnci a radikálními demonstranty. Na Majdanu (náměstí Nezávislosti) strávilo noc za barikádami v mrazu několik tisíc lidí.

Revoluce už si vyžádala nejméně dvě lidské oběti. Nepotvrzené informace hovoří o dalších mrtvých, v lese za Kyjevem bylo nalezeno tělo několik dní pohřešovaného aktivisty Jurije Verbického. Nejméně dva lidé přišli kvůli zásahu slzným plynem o zrak.

Středeční schůzka tří opozičních předáků s prezidentem Viktorem Janukovyčem skončila bez výsledku. Jednání má pokračovat dnes.

Kyjevan Ruslan Horovyj řekl v telefonickém rozhovoru Aktuálně.cz: "Lidé se teď velmi bojí toho, co bude. Zvláště ti, kteří bydlí v centru města. Je to velký šok, protože mrtví při demonstracích, to je něco, na co Ukrajina není zvyklá. Tohle se nikdy tady nestalo."

Dění na Ukrajině sledujeme v online reportáži.

Přenos skončil

Noc na dnešek byla v centru Kyjeva klidnější než ta předchozí. Speciální oddíly Berkut na náměstí Nezávislosti nezaútočily. Na Hruševského ulici hořel dům, ale podařilo se ho včas uhasit.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov na Světovém ekonomickém fóru řekl, že vláda je připravena k dialogu s opozicí, ale bez předběžných podmínek.

Tiskové oddělení ministerstva obrany dementovalo zprávy, že se armáda chystá přesunout několik tanků do centra Kyjeva.

Stále panují nejasnosti kolem počtu obětí. Koordinátora opozičního zdravotního střediska Oleh Musyj řekl agentuře AFP, že zahynulo už pět lidí. Počítal v to i muže, který spadl z ochozu fotbalového stadionu Dynama Kyjev. Ten ale podle jiných zdrojů žije a leží v nemocnici. Oficiálně mrtví jsou zatím jen dva mrtví.

Tříhodinový rozhovor prezidenta Janukovyče s předáky opozice nepřinesl konkrétní výsledky. Na tiskové konferenci to potvrdili Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk a Oleh Ťahnibok. Prezident podle nich neodpověděl na dotaz, zda vypíše předčasné prezidentské volby. Připustil, že zákony proti svobodě slova a shromažďování, narychlo přijaté minulý týden, parlament může změnit, až se sejde.

Kličko bez dalších podrobností řekl, že opozice dává Janukovyčovi 24 hodin na to, aby konal. Jinak prý opozice přejde do ofenzívy.

Ukrajinské ministerstvo vnitra vyzvalo obyvatele Kyjeva, aby nechodili do centra města

Ukrajinská média přisuzují násilné demonstrace v ulici Hruševského krajně pravicové organizaci Pravý sektor. Její členové házejí po policistech kameny a zápalné láhve, brání se holemi. Tato nepočetná skupina je kritická jak k Rusku, tak k Evropské unie. Chce, aby Ukrajina byla nezávislá jak na západě, tak na východě. Každopádně chce svrhnout prezidenta Janukovyče. K Pravému sektoru se hlásí také někteří fotbalový "hooligans."

"Koordinátor" Pravého sektoru (organizace údajně nemá vůdce) Andrej Tarasenko pohrozil v rozhovoru pro Rádio Svoboda gerilovou válkou.

Foto: Reuters

Na několika místech v centru Kyjeva hoří velké ohně. Demonstranti vytvářejí za pomoci pneumatik a zápalných směsí mezi sebou a těžkooděnci "ohnivou stěnu."

Podle běloruského vysílání Rádia Svoboda je druhou obětí noční střelby občan Běloruska Michail Žyzněuski. Běloruské úřady to zatím nepotvrdily. První obětí byl dvaadvacetiletý Serhij Nigojan z Dněpropetrovska. Jde o etnického Arména, jehož rodiče se přistěhovali na Ukrajinu na začátku devadesátých let kvůli válce mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Nepotvrdila se ranní zpráva o tom, že třetí muž zemřel, když se zřítil z brány fotbalového stadionu Dynama Kyjev. Podle lékařů mladík žije a není ve vážném stavu.

Ruslan Horovyj v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že je velmi těžké předvídat, zda se vláda rozhodne úplně vytlačit demonstranty z centra města a riskovat další mrtvé a raněné.

 

"Dříve říkali, že nezasáhnou silou a nepoužijí kulky. Udělali to. Říkají dosud, že lidi na náměstí Nezávislosti nerozeženou, ale ani to nemusejí dodržet," řekl.

Aktuálně.cz se spojilo s ukrajinským novinářem Serhijem Melničukem, který je v Kyjevě. Podle něj nyní kolují neověřené informace, že počet obětí střetů v centru města stoupl už na čtyři. Podle Melničuka jsou odpůrci Janukovyče rozhodnutí pokračovat v protestech do vítězného konce.

"Co se týká zpráv o možném vyhlášení výjimečného stavu, bude záležet na dnešní schůzce Janukovyče s opozičními předáky Kličkem, Jaceňukem a Ťahnybokem. Pokud se na něčem dohodnou, možná se podaří násilí zastavit. Pokud ne, je všechno možné," řekl Melničuk Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz

Po celém Kyjevě se dnes rozezněly zvony. Církevní rada vydala prohlášení, v němž volá po usmíření a uklidnění. "Země je na pokraji občanské války," uvedla v dokumentu.

Lídři ukrajinské opozice Oleh Ťahnibok, Vitalij Kličko a Arsenij Jaceňuk jednali tři hodiny s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Posléze odjeli bez komentáře. Kličko novinářům pouze řekl, že o výsledku jednání bude večer informovat na Majdanu.

Hořící pneumatiky během demonstrace v centru Kyjeva. (22. ledna 2014)
Hořící pneumatiky během demonstrace v centru Kyjeva. (22. ledna 2014) | Foto: Reuters

Rusko kritizuje vměšování Západu do krize na Ukrajině. "Extremistická část opozice (přitom) hrubým způsobem porušuje ústavu země," upozornil náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin.

Od neděle bylo při střetech mezi demonstranty a ozbrojenci v Kyjevě zraněno nejméně 37 novinářů. Na mnohé z nich zaútočili ukrajinští těžkooděnci, uvedla organizace Reportéři bez hranic v Berlíně.

"Prezidente Janukovyči, přestaňte s nesmyslným zabíjením našich ukrajinských bratří a sester," apeluje na Twitteru Vladimir Kličko, bratr opozičního lídra Vitalije.

Jeden evropský politik za druhým odsuzuje násilí na Ukrajině. Nejnověji švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Ten žádá, aby na poslední události na náměstí Nezávislosti rázně odpověděla Evropská unie. "Je to extrémně vážné. Není pochyb o tom, že odpovědnost nese režim (Viktora Janukovyče)," cituje ho agentura Reuters.

V centru Kyjeva se narychlo zavírají obchody, lidé musejí do hodiny opustit kanceláře.

Podle agentury Unian Berkut rozebral barikády a vytlačil demonstranty na sousední třídu Chresčatyk. Z místa střetů se ozývaly výstřely.

Lidé ustoupili až na Evropské náměstí, kam na pozdní odpoledne opozice svolává masový protestní mítink. V tuto chvíli je na něm zhruba 30 000 lidí.

V ukrajinské metropoli Kyjevě je registrováno více než 400 000 střelných zbraní. Píše o tom dnešní vydání listu Ukrajina moloda. V článku nazvaném Oko za oko upozorňuje, že  nedávný výnos ministerstva vnitra, který umožňuje příslušníkům policie používat ostré náboje místo gumových projektilů, by mohl vyvolat "adekvátní reakci".

Policie zadržela na ulici Hruševského šestnáct demonstrantů, kterým hrozí v soudním procesu tresty, uvedla agentura Ukrinform.

Aktuálně.cz se spojilo s ukrajinským novinářem Serhijem Melničukem, který je v Kyjevě. Podle něj nyní kolují neověřené informace, počet obětí střetů v centru města stoupl už na čtyři. Podle Melničuka jsou odpůrci Janukovyče rozhodnutí pokračovat v protestech do vítězného konce.

"Co se týká zpráv o možném vyhlášení výjimečného stavu, bude záležet na dnešní schůzce Janukovyče s opozičními předáky Kličkem, Jaceňukem a Ťahnybokem. Pokud se na něčem dohodnou, možná se podaří násilí zastavit. Pokud ne, je všechno možné," řekl Melničuk Aktuálně.cz

Premiér Mykola Azarov i přes napjatou situaci doma odletěl na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu. V sídle prezidenta začala schůzka Janukovyče s představiteli opozice.

Policie nasadila na Hruševského ulici obrněný transportér. Likviduje barikády, které postavili demonstranti.

Z českých politiků se dosud k událostem na Ukrajině nikdo nevyjádřil, ani ministerstvo zahraničních věcí nevydalo žádné stanovisko. Předseda Evropské komise José Barroso řekl, že je smrtí dvou lidí šokován, a vyzval vládu s opozicí k dialogu.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius na svém twitterovém účtu napsal, že zřejmě nadešel čas pro vyhlášení protiukrajinských sankcí. "Brutální scénář v Kyjevě vyžaduje jednotnou reakci EU. Výzvy k dialogu jsou neúčinné. Nenastal čas pro vyhlášení cílených sankcí?" uvedl ministr

Podívejte se na mapu centra Kyjeva, kde se střety odehrávají

Foto: Aktuálně.cz

Podle neoficiálních informací, kolujících na sociálních sítích, policejní velitelé na některých místech Ukrajiny povolávají podřízené s tím, že budou přesunuti do Kyjeva.

Předák nejsilnější opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk oznámil na sociální síti Twitter, že se večer sejde s prezidentem Janukovyčem.

Podívejte se na dění v centru Kyjeva v přímém přenosu agentury Unian

Podívejte se na dění v centru Kyjeva v přímém přenosu agentury Unian

Centrum Kyjeva, pondělí ráno.
Video:

Strana regionů Viktora Janukovyče má po posledních volbách ve 450 členném parlamentu 187 křesel. Spolu s 27 poslanci Komunistické strany Ukrajiny a několika nezařazenými zákonodárci má většinu. Proto se opozici nepodařilo vládu sesadit při hlasování o nedůvěře.

U opozičních formací má nejvíce mandátů (102) Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové. UDAR Vitalije Klička má 40 křesel a radikální protiruská strana Svoboda 38 poslanců.

Foto: Reuters

Místopředseda opoziční strany Vlast Alexandr Turčinov prohlásil, že náměstí Nezávislosti by během dneška měly opustit všechny ženy a děti. Očekává se útok těžkooděnců.

Další rozhovory s Viktorem Janukovyčem po posledních událostech ztrácejí smysl, prohlásil polský prezident Bronislaw Komorowski. Český prezident Miloš Zeman Janukovyče pozval na dubnový summit Východního partnerství do Prahy.

Podle deníku Ukrajinskaja Pravda se lidé, zabarikádování na náměstí Nezávislosti, připravují na útok příslušníků speciálních sil Berkut. Na barikády míří stovky příznivců opozice v helmách a s holemi. Lidé, procházejí přes náměstí, jsou přísněji kontrolováni.

Připomeňme si v kostce, jak se Ukrajina do současné krize dostala.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč po několikaletém vyjednávání s Evropskou unií zrušil podpis asociační dohody o přidružení krátce přes summitem ve Vilniusu, kde měla být na konci listopadu uzavřena. Opozice to zonačila za zradu ukrajinských zájmů a ústupek Rusku. Pak začaly první demonstrace, které přerostly ve stanový tábor na náměstí Nezávislosti, které bylo v roce 2004 centrem "oranžové revoluce."

Výzvy k podpisu dohody, rezignaci nebo vyhlášení předčasných prezidentských voleb Janukovyč odmítá. Návrh vyslovit vládě nedůvěru nezískal v parlamentu dost hlasů. Poté Janukovyč podepsal dohodu o zlevnění plynu a půjčkách s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Násilí, které vedlo až ke smrti tří lidí, se rozhořelo po schválení nových zákonů parlamentem minulý týden. Poslanci Strany regionů narychlo prosadili přísné tresty za účast na nepovolených demonstracích nebo za "pomluvu státních představitelů."

Revoluční graffiti.
Revoluční graffiti. | Foto: Martin Novák

Radikální strana Svoboda - jedna ze tří hlavních opozičních formací - svolala na osmnáctou hodinu kyjevského času na náměstí Nezávislosti demonstraci. Příznivci Svobody v prosinci vedli průvod, který svrhl z podstavce a zničil Leninovu sochu. „Vyhlašuji stoprocentní mobilizaci! Všichni do Kyjeva, všichni na Majdan! Dnes se rozhoduje o osudu země," uvedl předseda strany Oleh Ťahnibok.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov dopoledne vydal prohlášení, které nenaznačuje, že by se kabinet chystal na kompromisy a uklidnění situace. Azarov označil protestující za teroristy a zločince. Opozici obvinil z destabilizace země.

"Oběti nepokojů mají plně na svědomí organizátoři a účastníci masových nepokojů," řekl premiér.

Lídr opoziční strany UDAR Vitalij Kličko oznámil v pondělí, že se dohodl s prezidentem Janukovyčem na jednání. Dosud se ale neuskutečnilo, podle opozice se ho prezident nechce zúčastnit osobně. Kličko se distancoval od radikálů, kteří házejí kameny a zápalné láhve na policisty. Vyzývá k pokračování nenásilných protestů.

Euromaidan Ukraine Revolution. What is wrong in Ukraine?

Bitva nedaleko ukrajinského parlamentu ve středu ráno pokračovala.
Video:

Některá ukrajinská média spekulují o tom, že vláda se chystá vyhlásit výjimečný stav a silou dostat demonstranty z náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva. Návrh má údajně podporu poslanců Janukovyčovy Strany regionů.

Prvního zastřeleného muže policie identifikovala jako dvacetiletého Serhije Nigojana z Dněpropetrovka. Vězněná expremiérka Julija Tymošenková, která pochází také z Dněpropetrovska, označila v prohlášení demonstranty za hrdiny.

V neděli odpoledne se téměř bojovalo v okolí ukrajinského parlamentu.
V neděli odpoledne se téměř bojovalo v okolí ukrajinského parlamentu. | Foto: Reuters
Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 1. 2014 6:24
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy