reklama
 
 

Sledujeme online: Ukrajinská opozice hrozí ofenzívou

Aktualizováno 23. 1. 2014 6:24
reklama
Policie zastřelila dva lidi, šíří se zvěsti o vyhlášení výjimečného stavu

Sledujeme online: Ukrajinská opozice hrozí ofenzívou

reklama

Noc na dnešek byla v centru Kyjeva klidnější než ta předchozí. Speciální oddíly Berkut na náměstí Nezávislosti nezaútočily. Na Hruševského ulici hořel dům, ale podařilo se ho včas uhasit.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov na Světovém ekonomickém fóru řekl, že vláda je připravena k dialogu s opozicí, ale bez předběžných podmínek.

Tiskové oddělení ministerstva obrany dementovalo zprávy, že se armáda chystá přesunout několik tanků do centra Kyjeva.

Stále panují nejasnosti kolem počtu obětí. Koordinátora opozičního zdravotního střediska Oleh Musyj řekl agentuře AFP, že zahynulo už pět lidí. Počítal v to i muže, který spadl z ochozu fotbalového stadionu Dynama Kyjev. Ten ale podle jiných zdrojů žije a leží v nemocnici. Oficiálně mrtví jsou zatím jen dva mrtví.

Tříhodinový rozhovor prezidenta Janukovyče s předáky opozice nepřinesl konkrétní výsledky. Na tiskové konferenci to potvrdili Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk a Oleh Ťahnibok. Prezident podle nich neodpověděl na dotaz, zda vypíše předčasné prezidentské volby. Připustil, že zákony proti svobodě slova a shromažďování, narychlo přijaté minulý týden, parlament může změnit, až se sejde.

Kličko bez dalších podrobností řekl, že opozice dává Janukovyčovi 24 hodin na to, aby konal. Jinak prý opozice přejde do ofenzívy.

Ukrajinské ministerstvo vnitra vyzvalo obyvatele Kyjeva, aby nechodili do centra města

Ukrajinská média přisuzují násilné demonstrace v ulici Hruševského krajně pravicové organizaci Pravý sektor. Její členové házejí po policistech kameny a zápalné láhve, brání se holemi. Tato nepočetná skupina je kritická jak k Rusku, tak k Evropské unie. Chce, aby Ukrajina byla nezávislá jak na západě, tak na východě. Každopádně chce svrhnout prezidenta Janukovyče. K Pravému sektoru se hlásí také někteří fotbalový "hooligans."

"Koordinátor" Pravého sektoru (organizace údajně nemá vůdce) Andrej Tarasenko pohrozil v rozhovoru pro Rádio Svoboda gerilovou válkou.

Ukrajina - Kyjev - demonstrace - nepokoje

Na několika místech v centru Kyjeva hoří velké ohně. Demonstranti vytvářejí za pomoci pneumatik a zápalných směsí mezi sebou a těžkooděnci "ohnivou stěnu."

Podle běloruského vysílání Rádia Svoboda je druhou obětí noční střelby občan Běloruska Michail Žyzněuski. Běloruské úřady to zatím nepotvrdily. První obětí byl dvaadvacetiletý Serhij Nigojan z Dněpropetrovska. Jde o etnického Arména, jehož rodiče se přistěhovali na Ukrajinu na začátku devadesátých let kvůli válce mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Nepotvrdila se ranní zpráva o tom, že třetí muž zemřel, když se zřítil z brány fotbalového stadionu Dynama Kyjev. Podle lékařů mladík žije a není ve vážném stavu.

Ruslan Horovyj v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že je velmi těžké předvídat, zda se vláda rozhodne úplně vytlačit demonstranty z centra města a riskovat další mrtvé a raněné.

 

"Dříve říkali, že nezasáhnou silou a nepoužijí kulky. Udělali to. Říkají dosud, že lidi na náměstí Nezávislosti nerozeženou, ale ani to nemusejí dodržet," řekl.

Aktuálně.cz se spojilo s ukrajinským novinářem Serhijem Melničukem, který je v Kyjevě. Podle něj nyní kolují neověřené informace, že počet obětí střetů v centru města stoupl už na čtyři. Podle Melničuka jsou odpůrci Janukovyče rozhodnutí pokračovat v protestech do vítězného konce.

"Co se týká zpráv o možném vyhlášení výjimečného stavu, bude záležet na dnešní schůzce Janukovyče s opozičními předáky Kličkem, Jaceňukem a Ťahnybokem. Pokud se na něčem dohodnou, možná se podaří násilí zastavit. Pokud ne, je všechno možné," řekl Melničuk Aktuálně.cz.

Centrum Kyjeva

Po celém Kyjevě se dnes rozezněly zvony. Církevní rada vydala prohlášení, v němž volá po usmíření a uklidnění. "Země je na pokraji občanské války," uvedla v dokumentu.

Lídři ukrajinské opozice Oleh Ťahnibok, Vitalij Kličko a Arsenij Jaceňuk jednali tři hodiny s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Posléze odjeli bez komentáře. Kličko novinářům pouze řekl, že o výsledku jednání bude večer informovat na Majdanu.

Ukrajina - Kyjev - demonstrace - nepokoje Hořící pneumatiky během demonstrace v centru Kyjeva. (22. ledna 2014) | Foto: Reuters

Rusko kritizuje vměšování Západu do krize na Ukrajině. "Extremistická část opozice (přitom) hrubým způsobem porušuje ústavu země," upozornil náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin.

Od neděle bylo při střetech mezi demonstranty a ozbrojenci v Kyjevě zraněno nejméně 37 novinářů. Na mnohé z nich zaútočili ukrajinští těžkooděnci, uvedla organizace Reportéři bez hranic v Berlíně.

"Prezidente Janukovyči, přestaňte s nesmyslným zabíjením našich ukrajinských bratří a sester," apeluje na Twitteru Vladimir Kličko, bratr opozičního lídra Vitalije.

Jeden evropský politik za druhým odsuzuje násilí na Ukrajině. Nejnověji švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Ten žádá, aby na poslední události na náměstí Nezávislosti rázně odpověděla Evropská unie. "Je to extrémně vážné. Není pochyb o tom, že odpovědnost nese režim (Viktora Janukovyče)," cituje ho agentura Reuters.

V centru Kyjeva se narychlo zavírají obchody, lidé musejí do hodiny opustit kanceláře.

Podle agentury Unian Berkut rozebral barikády a vytlačil demonstranty na sousední třídu Chresčatyk. Z místa střetů se ozývaly výstřely.

Lidé ustoupili až na Evropské náměstí, kam na pozdní odpoledne opozice svolává masový protestní mítink. V tuto chvíli je na něm zhruba 30 000 lidí.

V ukrajinské metropoli Kyjevě je registrováno více než 400 000 střelných zbraní. Píše o tom dnešní vydání listu Ukrajina moloda. V článku nazvaném Oko za oko upozorňuje, že  nedávný výnos ministerstva vnitra, který umožňuje příslušníkům policie používat ostré náboje místo gumových projektilů, by mohl vyvolat "adekvátní reakci".

Policie zadržela na ulici Hruševského šestnáct demonstrantů, kterým hrozí v soudním procesu tresty, uvedla agentura Ukrinform.

autor: Martin Novák | 22. 1. 2014 10:54

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama