Online: Mučedníky vykoupíme krví, křičí Palestinci v Gaze. O smrt osmiměsíční Lejly se vedou spory

Živě
Proti přesunutí americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma dál protestují tisíce Palestinců. V pondělí v Pásmu Gazy zemřelo 60 lidí, kteří chtěli vtrhnout přes hranice do židovského státu. Izraelští vojáci na protesty odpověděli ostrou střelbou. Palestinci si v úterý připomínají nakbu (katastrofu), kdy jich statisíce po vzniku státu Izrael v roce 1948 uprchly nebo byly vyhnány z domovů. Události sledujeme on-line.
Palestinci se i druhý den dostali do potyček s izraelskými vojáky. První den protestů přišlo o život na šest desítek z nich. | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
21:10

Přes 10 500 podpisů se do dnešního večera sešlo pod islandskou peticí vyzývající tamní veřejnoprávní televizi RÚV k bojkotu příštího ročníku písňové soutěže Eurovize v Izraeli kvůli smrti desítek Palestinců v Pásmu Gazy. Petice, kterou na internetovou stránku change.org, umístil jeden islandský občan, má ambici posbírat během týdne 30 000 podpisů. Mluvčí RÚV Skarphédinn Gudmundsson uvedl, že televize zvažuje všechny možnosti. Petici už podepsal například populární islandský zpěvák Pall Óskar Hjálmtýsson, který svou zemi na soutěži Eurovision Song Contest reprezentoval v roce 1997. Na facebooku odsoudil země, "které porušují mezinárodní právo a lidská práva".

20:16

Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaová leduje události v Pásmu Gazy a náležitě na ně odpoví. "Můj tým dění pozorně sleduje a zabývá se možnými zločiny, které spadají do pravomoci ICC," řekla Bensoudaová. Násilí podle ní musí skončit. Požádala všechny účastníky, aby se vyvarovali všeho, co situaci zhorší, a aby přestali používat nepřiměřenou sílu.

20:05

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za premiéra apartheidu. "Má na rukou palestinskou krev," prohlásil. Izraelský ministr školství Naftali Bennett obratem obvinil Erdogana z podpory palestinského Hamásu. "Erdogan je ponořen do terorismu Hamásu od hlavy po paty," řekl.

20:00

Izrael v nařídil generálnímu konzulovi Turecka odjet z Jeruzaléma. Generální konzulát v Jeruzalémě zastupuje Turecko u palestinské samosprávy, své velvyslanectví má Turecko v Tel Avivu.

19:19

Šéf belgické diplomacie Didier Reynders prohlásil, že považovat všechny oběti za teroristy přesahuje hranice soudnosti. "Připomeneme velvyslankyni, že Izrael musí respektovat mezinárodní pravidla," řekl.

19:18

Na události v Gaze reagovala také Belgie, jejíž diplomacie si kvůli výrokům o obětech násilí povolala izraelskou velvyslankyni. Belgie se řadí k zemím, které požadují vyšetření pondělních událostí pod dohledem OSN. Izraelská velvyslankyně v Bruselu Simona Frankelová prohlásila o obětech z Gazy, že jsou to všichni teroristé, na což belgické ministerstvo zahraničí reagovalo jejím předvoláním. "Velice lituji každé mrtvé lidské bytosti bez ohledu na její národnost a i když je to terorista. Padesát pět teroristů, kteří přišli k plotu, aby se pokusili dostat se na izraelské území," řekla v pondělí Frankelová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTBF. Na dotaz, zda všechny oběti jsou teroristé, odpověděla: "Jsou a všichni. Je třeba upozornit, že teroristická skupina Hamás (vládnoucí v pásmu) drží Pásmo Gazy jako rukojmí. Jediný odpovědný za ty mrtvé, za obětování těch mužů, žen a dětí v rámci mediální války je Hamás."

19:15

Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu řekl Benjaminovi Netanjahuovi, že civilisté mají právo na pokojné protesty. Macron odsoudil násilí v Gaze, už v pondělí hovořil s jordánským králem Abdalláhem II. a také s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Emmanuel Macron na klimatické konferenci v Paříži.
Emmanuel Macron na klimatické konferenci v Paříži. | Foto: Reuters
18:24

Lékař z Gazy řekl agentuře AP, že Lajla trpěla zdravotním problémem a že nevěří, že její smrt způsobil slzný plyn. Rodina sdělila, že se dítě objevilo v oblasti protestů nedopatřením. Ochránci lidských práv ze skupiny Al-Mízán hodlají okolnosti smrti dítěte prověřit. S tělem mrtvého dítěte se nechali vyfotografovat hořekující matka, další příbuzné i mužští členové rodiny. Matka při dnešním pohřbu volala: "Nechte ji u mne, je na smrt moc malá." Arabsky hovořící mluvčí izraelské armády řekl, že Izrael získal několik svědectví, která zpochybňují vysvětlení smrti holčičky, jak je podává rodina.

18:23

Na místo ohlášených demonstrací přišla s Lajlou její rodina včetně matky a babičky. Ta v nemocnici vypověděla, že dítě bylo v jednom ze stanů, postavených u hranice pro účastníky protestů, jež začaly koncem března. Stan byl několik set metrů od hranice. "Byli jsme ve stanovém městečku východně od Gazy, když Izraelci začali střílet slzný plyn. Když jsme přišli domů, dítě přestalo plakat a já jsem si myslela, že usnulo. Vzala jsem ji do nemocnice a lékař mi tam řekl, že je dítě mrtvé," sdělila babička.

18:22

Ministerstvo zdravotnictví z palestinského Pásma Gazy počítá osmiměsíční Lajlu Ghandúrovou k šesti desítkám obětí pondělního násilí. Podle jeho výkladu dítě zemřelo, protože se nadýchalo slzného plynu, který proti Palestincům použili izraelští vojáci. Lékař z Gazy a také izraelská armáda ale o této verzi vysvětlení smrti holčičky pochybují.

17:54

Situaci komentoval i bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

17:37

Ve svém projevu také vyjádřila politování nad tím, že se v Radě bezpečnosti OSN více nemluví o íránských intervencích v Sýrii a Jemenu.

17:36

"Žádná země v této místnosti by nejednala s větší zdrženlivostí, než s jakou jednal Izrael. Hamás je se včerejšími (pondělními) výsledky spokojen. Spojené státy litují mrtvých, ale v té oblasti je mnoho násilí," sdělila Haleyová.

17:27

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová dnes ocenila Izrael za zdrženlivost při pondělním zásahu proti palestinským demonstrantům na hranici Pásma Gazy. Izraelci v pondělí zabili 58 lidí a dnes při klidnějším protestu dalšího člověka.

Haleyová v Radě bezpečnosti OSN násilí připsala palestinskému hnutí Hamás, které pásmu vládne.

16:39

Dnešní protesty jsou zatím výrazně mírnější, izraelští vojáci nicméně už zabili jednoho Palestince.

16:26

Izraelské obranné síly (IDF) na Twitteru uvedly, že jejich vojáci v pondělí zabili nejméně 24 lidí s napojením na teroristy.

Palestinské zdravotnické zdroje však hovoří o téměř šedesáti zabitých demonstrantech.

15:05

"Duší a krví vás vykoupíme, mučedníci," znělo ze smutečního průvodu, který se konal ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy.

V Gaze přišlo na pohřeb osmiměsíční Laily, jejíž tělíčko bylo zabaleno do palestinské vlajky, několik set lidí. Děvčátko zemřelo poté, co se nadýchalo slzného plynu.

Tuto příčinu smrti ale s odkazem na zdravotnické zdroje odpoledne zpochybnila agentura AP. Uvedla, že dítě mohlo zemřít na následky nemoci, nikoliv v důsledku nadýchání slzného plynu. Podle nejmenovaného zdravotníka holčička totiž trpěla vrozenou chorobou.

"Nechte ji u mě, je příliš brzo na to, aby odešla," vzlykala matka holčičky, s bezvládným tělíčkem přitisknutým k hrudi.

14:19

Speciální zpravodaj OSN, který na okupovaných palestinských územích sleduje dodržování lidských práv, se vyjádřil k potlačení demonstrací ze strany Izraele. Označil je za "neskrývané nadměrné užití síly", informuje agentura Reuters.

13:23

Izraelské bezpečnostní složky zasáhly proti palestinským demonstrantům v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu i pomocí dronu. Ze vzduchu na protestující shodil kapsle se slzným plynem.

13:06

Palestinci na Západním břehu házejí kameny na izraelské policisty. Dvě stovky jich protestují v Betlémě, stovka demonstrantů se účastní protestů v Ramalláhu.

13:00

Hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem je zatím klidná, všímá si britský list The Guardian. Reportér České televize však z Ramalláhu na Západním břehu Jordánu hlásí potyčky mezi Palestinci a izraelskou armádou.

"Hoří pneumatiky, všude oblaka slzného plynu," popsal na Twitteru s tím, že štáb napočítal desítky lidí postřelených pogumovanou municí.

12:52

Pohřbů zastřelených Palestinců se podle izraelského deníku Haarec účastní desítky tisíc lidí.

12:40

Snímek zachycuje pohřeb jednoho z mužů v Pásmu Gazy, který nepřežil pondělní demonstrace. 

V Pásmu Gazy pohřbívají oběti pondělních demonstrací.
V Pásmu Gazy pohřbívají oběti pondělních demonstrací. | Foto: Reuters
12:34

Vysoký počet zraněných osob, které přinesly pondělní střety, byl pro lékaře v Pásmu Gazy velmi náročný na zvládnutí. Světová zdravotnická organizace (WHO) informuje, že zranění utrpělo celkem 2771 lidí. Podle agentury AP, která se odvolává na palestinské zdravotnické zdroje, bylo 1360 z nich zraněno střelbou, 400 lidí šrapnely a 980 se nadýchalo slzného plynu.

Nemocnice v Gaze se potýkají s nedostatkem lékařského vybavení i výpadky elektřiny. 

12:06

V Pásmu Gazy začaly pohřby obětí pondělních demonstrací.

11:50

Počet obětí pondělních protestů se zvýšil. Mrtvých Palestinců je již 60. Ráno v nemocnici zemřel 16letý chlapec, kterého při demonstracích zranili izraelští vojáci.

11:29

Palestinský prezident Mahmúd Abbás je v nemocnici na Západním břehu Jordánu. Podrobí se tam operaci ucha.

Abbás má zdravotnické zařízení opustit za několik hodin, píše Reuters s odvoláním na palestinskou státní agenturu.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters
11:15

V Pásmu Gazy se nyní odehrávají modlitby. Po nich se uskuteční pohřby zastřelených Palestinců, kteří včera zemřeli při masových protestech.

Další demonstrace mají začít po těchto obřadech.

10:55

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil na Twitteru znepokojení kvůli narůstajícímu násilí v Pásmu Gazy.

10:50

Na pondělní krvavé střety Palestinců a izraelských bezpečnostních složek v Gaze nejostřeji zareagovaly Turecko a Jihoafrická republika.

Oba státy násilí izraelských bezpečnostních složek odsoudily a stáhly své velvyslance z Izraele, informoval francouzský list Le Monde. 

10:23

Izraelští vojáci při demonstracích zastřelili i palestinského vozíčkáře.

10:07

Ráno se v jižní části Izraele nedaleko Pásma Gazy rozezněla siréna, která varuje před raketovým útokem. Později se ukázalo, že šlo o planý poplach, informuje agentura Reuters.

9:53

Kde přesně žijí Palestinci a o která území se vede spor? Podívejte se na přehlednou mapu.

9:47

Palestinská vláda označila pondělní zásah izraelských bezpečnostních složek za "příšerný masakr".

9:41 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Prezident Miloš Zeman chce, aby se do Jeruzaléma přesunula i česká ambasáda.

9:29

Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a židovským státem v roce 2014.

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za konec blokády enklávy a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale která se teď nacházejí v Izraeli. Protesty se dosud většinou konaly v pátek. 

9:07

Co se stalo včera?

V pondělí v Pásmu Gazy protestovaly desetitisíce Palestinců. Izraelské bezpečnostní složky odpověděly ostrou palbou. Vojáci měli rozkaz za žádnou cenu nevpustit Palestince přes hranice do Izraele.

Proč se Palestinci bouří?

Palestinci protestují proti přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma - považují ho totiž za své území a hlavní město jejich potenciálního nezávislého státu. Slavnostní otevření velvyslanectví se uskutečnilo také v pondělí. Účastnila se ho dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová i ministr financí USA.

Jak velké protesty byly?

Při pondělních střetech mezi Palestinci a izraelskými vojáky v Pásmu Gazy přišlo o život 58 Palestinců, včetně šesti nezletilých, kteří zemřeli následkem izraelské střelby. Agentura AFP s odkazem na ministerstvo zdravotnictví v Gaze napsala, že mezi oběťmi je i osmiměsíční holčička, která se nadýchala slzného plynu.

Dalších více než 2770 Palestinců bylo zraněno, přičemž každý druhý utrpěl střelné poranění. Přinejmenším 130 lidí je v kritickém stavu. Už dnes se očekávají první pohřby obětí. 

9:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line přenosu, ve kterém pro vás budeme sledovat protesty Palestinců proti přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2018 21:11
 

Právě se děje

Další zprávy