Babiš v OSN: Česko bude lídrem v inovacích. Thunbergovou kritizoval za agresivní řeč

Přenos skončil
V New Yorku po pondělním klimatickém summitu pokračovalo zasedání Valného shromáždění OSN. V noci na čtvrtek projev přednesl český premiér Andrej Babiš, ještě před ním promluvil například prezident Ukrajiny. Dění v sídle OSN sledujeme on-line.
Andrej Babiš na půdě OSN. | Video: OSN

SOUHRN UDÁLOSTÍ

 • V americkém New Yorku pokračovalo zasedání Valného shromáždění OSN.
 • Česko reprezentoval premiér Andrej Babiš. Projev přednesl v noci na čtvrtek středoevropského času.
 • Před Babišem promluvil například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • V úterý s projevem vystoupil prezident USA Donald Trump nebo brazilský prezident Jair Bolsonaro.
Přenos skončil
10:01

Vážení čtenáři,

on-line přenos ze zasedání Valného shromáždění OSN končí. Děkujeme vám za pozornost.

08:36 Andrej Babiš.

Snímek z Babišova projevu v sídle OSN.

Premiér po svém vystoupení připomenul před českými novináři také to, že pokud jde o Evropu, prezident USA Donald Trump ji během proslovu v OSN vůbec nezmínil. "Slovo Evropa tam nepadlo a já jsem mu to i řekl, když jsme byli na recepci, ale to bylo jen pár vět," dodal.

Babiš by chtěl, aby EU dojednala s USA vzájemně výhodou obchodní dohodu, kterou už Trump slíbil Británii, až z unie odejde.

Sál OSN v New Yorku při projevu českého premiéra Andreje Babiše
Sál OSN v New Yorku při projevu českého premiéra Andreje Babiše | Foto: ČTK
08:06 Andrej Babiš.

Babiš českým novinářům po projevu na Valném shromáždění OSN řekl, že projev trénoval a dal si na něm záležet. "Já jsem si nastudoval projevy jiných státníků z minulých shromáždění OSN," dodal. 

"Mluvil jsem hlavně o České republice, protože se máme čím chlubit," řekl také.

06:59 Andrej Babiš.

Cílem Česka je podle Babiše stát se lídrem v inovacích a umělé inteligenci a zemí, která bude pro zbytek světa příkladem.  

Babiš v souvislosti s tím připomněl také slavnou divadelní hru Karla Čapka R.U.R. "A mimochodem, věděli jste, že i samotné slovo ROBOT je českým vynálezem? Poprvé ho použil český spisovatel Karel Čapek již v roce 1921," připomněl Babiš Čapkovo dílo, ve kterém spisovatel toto slovo poprvé použil ve významu stroj.

06:52 Andrej Babiš.

Nejen klima je ale problémem lidstva, řekl také Babiš. "Nesmíme však zapomínat na to, že přes 800 milionů lidí stále hladoví, přibližně 785 milionů lidí zůstává bez základního přístupu k pitné vodě, jen tento rok zemře dalších téměř pět a půl milionu dětí mladších pěti let," zdůraznil.

06:52 Andrej Babiš.

Babiš ujistil, že Česko naplňuje plán závazků, které přislíbilo na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Změny ale musí být postupné a založené na vědeckotechnickém pokroku a nesmí poškozovat ekonomiku.

Klíčem je přechod na nefosilní zdroje energie, ale podle Babiše jsou sluneční a větrné zdroje zatím málo účinné.

Dodržování klimatických závazků všemi státy je podle Babiše nezbytné, ale dosud tak činí jen málo zemí, i když sliby učinil takřka každý. Mladí aktivisté mají podle něj sice v mnohém pravdu, ale zelená energie dosud není připravena. "Moje země nemá jinou možnost než jádro," prohlásil.

06:19 Andrej Babiš.

Klimatickým změnám se Babiš věnoval až v dalším bodu projevu. "V dnešní době je změna klimatu populárním tématem po celém světě. A argumenty jsou v mnoha ohledech správné. Greta Thunbergová má mnoho zajímavých postřehů," prohlásil na adresu šestnáctileté aktivistky. 

"Přesto si nejsem jistý, že emocionální, teatrální či hysterická, někdy dokonce až agresivní řeč vede k racionální diskusi. A je to od ní nespravedlivé zobecnění, že nikdo nic nedělá. To není pravda. Mnoho z nás dělá, co můžeme! A Greta by to měla rozeznat. Jinak její vystoupení ničemu nepomůže," dodal.

06:12 Andrej Babiš.

Babiš poté zmínil, že po pádu komunismu se Česko stalo členem NATO a následně EU. Premiér upozornil, že to nebyla snadná cesta a že tehdejší politici učinili během přechodu k tržní ekonomice řadu chyb.

"V současnosti je Česká republika sedmou nejbezpečnější zemí na světě, rychle roste a bohatne," řekl s tím, že tak navazuje na svou meziválečnou prosperitu, kdy tehdejší Československo s věhlasným průmyslem patřilo k nejrozvinutějším zemím světa.

Česko chce podle Babiše silnou a jednotnou Evropu, Evropskou unii pak označil za nejúspěšnější mírový projekt na světě. Má ovšem výhrady vůči tomu, jak se Evropa ve světě angažuje.

06:10 Andrej Babiš.

Na Valném shromáždění OSN vystoupil s projevem ve středu pozdě večer newyorského času (čtvrtek nad ránem SELČ) Andrej Babiš. Šlo o jeho první vystoupení na půdě OSN vůbec.

Řeč uvedl připomínkou toho, jak Česko přešlo od diktatury k demokracii a že symbolem těchto demokratických změn byl disident a někdejší československý a český prezident Václav Havel.

"Před 30 lety moje země, Česká republika, a celý region střední Evropy znovu získaly svobodu. Letos slavíme 30. výročí sametové revoluce, jejímž symbolem se stal Václav Havel. Jeho jméno se stalo známým po celém světě," řekl.

22:53 Andrej Babiš.

Český premiér Andrej Babiš zopakoval závazky České republiky snížit uhlíkovou stopu výsadbou deseti milionů stromů a přispět k udržitelnosti v rámci programu Agenda 2030. "Snížíme naši uhlíkovou stopu vysazením deseti milionů stromů v městských i venkovských oblastech do roku 2025," řekl Babiš. 

21:22

Irácký prezident Barham Sálih ve svém vystoupení zdůraznil, že nedopustí, aby se jeho země stala dějištěm konfliktů, které mezi sebou vedou jiné země. V souvislosti s útoky na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu se objevily spekulace, zda nemohly být vedeny z jeho území. Irák to odmítá. "Irák nebude startovací rampou pro agresi proti kterékoliv ze sousedních zemí," prohlásil Sálih.

19:00

Íránský prezident Hasan Rúhání na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku obvinil Spojené státy z "nemilosrdného ekonomického terorismu" a "mezinárodního pirátství". Zároveň zdůraznil, že Teherán není připraven opět projednávat jadernou dohodu z roku 2015, pokud Spojené státy nezruší protiíránské sankce.

16:13 Andrej Babiš.

Andrej Babiš s manželkou Monikou na slavnostní recepci pořádané americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Snímek zveřejnil Úřad vlády.

Andrej Babiš se svou ženou Monikou na recepci pořádané Donaldem Trumpem
Andrej Babiš se svou ženou Monikou na recepci pořádané Donaldem Trumpem | Foto: Úřad Vlády ČR
15:51

Zelenskyj v projevu obvinil Rusko z útoků proti svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. "Žádný stát na světě se nemůže cítit bezpečný, dokud Rusko povede agresivní válku proti Ukrajině," prohlásil ukrajinský prezident. Poukázal na vysoký počet obětí války na východě Ukrajiny, o možnostech řešení vleklého konfliktu se ale nezmínil.

Ukrajinský prezident se vyhnul i zmínce o vztazích své země se Spojenými státy, které se v posledních dnech dostaly do centra pozornosti amerických médií. Demokraté v Kongresu zahájili proces ústavní žaloby na Trumpa, jehož obviňují ze zneužití úřadu ve prospěch své volební kampaně. Telefonátem se Zelenským chtěl podle nich Trump zneužít Ukrajinu ve volebním boji se svým demokratickým protivníkem Joem Bidenem.

Místo informace o svých kontaktech s Bílým domem, kterou mnozí očekávali, Zelenskyj trpce kritizoval systém mezinárodních vztahů, který je podle něj neefektivní a vyžaduje změnu. "Dosavadní mezinárodní bezpečnostní systém se rozpadá, je nedokonalý a je třeba ho přezkoumat. Cožpak jsou dnes národy skutečně spojené? Co je vlastně spojuje?" položil si řečnickou otázku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN | Foto: Reuters
15:45

Newyorská Trump Tower, v jejímž posledním patře má byt americký prezident Donald Trump, je ostře střežená. 

15:24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu na Valném shromáždění OSN hovořil o válce na Donbasu. Zmínil i příběh ukrajinského operního pěvce Vasyla Slipaka, kterého zavraždili proruští separatisté. Světovým lídrům Zelenskyj ukázal podobnou kulku, jakou byl zabit.

14:25

Český premiér Andrej Babiš snídá v New Yorku s americkými investory.

14:10 Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš v úterý českým novinářům v New Yorku řekl, že svůj projev, který ve 3:00 středoevropského času přednese v OSN, ještě nemá hotový a stále ho upravuje.

"Nebudu mluvit jen o klimatu, svět má i jiné problémy," nastínil jeho obsah.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na snímku ze 20. srpna 2019, kdy se konala schůzka s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na snímku ze 20. srpna 2019, kdy se konala schůzka s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. | Foto: ČTK
13:28

Jaký je dnešní program zasedání Valného shromáždění OSN?

 • Druhý den jednání v New Yorku začíná v 15 hodin středoevropského času.
 • Jako první a poprvé ve své funkci projev v OSN přednese ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Druhým řečníkem bude rumunský prezident Klaus Iohannis.
 • Pozornost bude věnovaná i proslovu íránského prezidenta Hasana Rúháního. Svůj projev sdělí v době zvýšeného napětí mezi Teheránem a Washingtonem. Americký prezident právě Írán v úterý ostře kritizoval a označil ho za hlavního sponzora světového terorismu.
 • Český premiér Andrej Babiš vystoupí ve 3 hodiny ráno středoevropského času.
 • Zasedání Valného shromáždění OSN dnes nabídne například i projev svazijského krále Mswatiho III., který je označován za posledního absolutistického monarchu v subsaharské Africe. Zatímco žije v nebývalém luxusu, mnoho obyvatel země živoří pod hranicí chudoby. Mswati III. praktikuje mnohoženství, má 15 manželek, 24 dětí a přes 200 sourozenců.
 • Na celý program zasedání se můžete podívat ZDE.
Svazijský král Mswati III.
Svazijský král Mswati III. | Foto: Amada44/Wikimedia Commons
12:33

Většina vzkazů úterního projevu Donalda Trumpa před Valným shromážděním OSN byla adresována jeho voličům. Na americké politické scéně pak navíc jen o několik hodin později vybuchla "bomba" - impeachment.

Přečtěte si analýzu Trumpova proslovu od redaktora Daniela Anýže:

10:17

Před Valným shromážděním OSN v noci na středu středoevropského času promluvila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Většinu projevu věnovala změnám klimatu, hovořila ale také o nerespektování pravidel některými mocnostmi, podle slovenských médií nepřímo kritizovala Rusko a syrský režim. Odsoudila též šíření nenávisti a falešné propagandy a potlačování lidských práv, jehož se někteří dopouštějí s tím, že bojují proti extremismu.

"Je potřeba si připomenout, že pokud jedna země obsadí území jiné země, je třeba to nazvat okupací, a ne mírovým jednáním," uvedla Čaputová. Podle serveru Aktuality.sk tak narážela na anexi ukrajinského Krymu Ruskem v roce 2014. 

"Kdybych měla jmenovat jen jednu věc, která mě nejvíc znepokojuje na světové úrovni, pak je to popírání. Popírání existence klimatické krize nebo tvrzení, že vlastně není tak vážná," uvedla Čaputová v OSN.

Čaputová se také zastala šestnáctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové, jejíž pondělní emotivní vystoupení na klimatickém summitu v New Yorku jízlivě komentoval americký prezident Donald Trump a kterou francouzský prezident Emmanuel Macron kritizoval za radikální postoje, jimiž podle něj rozděluje společnost. Čaputová uvedla, že "mládež rozumí naléhavosti klimatické hrozby lépe než my".

STŘEDA 25. ZÁŘÍ

23:30

Milí čtenáři, naše zpravodajství pro dnešek končí, děkujeme za pozornost.

21:09

Macron řekl, že Spojené státy by měly pokračovat ve vyjednávání s Íránem.
"Věřím, že budování míru vyžaduje odvahu, a proto je důležité, aby Spojené státy, Írán a signatáři dohody projevili tuto odvahu."

21:01 Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Francouzský prezident Emmanuel Macron začal svůj projev. Na začátku řekl, že svět nedělá dost v boji s klimatickou krizí. "Co nám chybí pro to, abychom jednali? Odvaha."

19:41

Klimatický summit se sice konal včera, ale generální tajemník OSN António Guteres dnes ve svém projevu připomněl důležité body, které na půdě OSN včera padly. Téměř každý řečník po něm se klimatu také věnoval. Teď například mluví bolivijský prezident Evo Moráles. Americký prezident Donald Trump, který se včera na klimatickém summitu zdržel jen chvíli, ve svém projevu klima nezmínil ani slovem

19:10

Zatím se na pódiu vystřídalo sedm z plánovaných 40 řečníků.

18:47

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí řekl, že je zapotřebí vyvinout společné úsilí, aby kontrolu nad Libyí nepřevzaly milice a vnější síly. Podle něj musí být ropu produkující severoafrický stát zachráněn před "chaosem vyvolaným milicemi".

18:05 Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš komentoval proslov Donalda Trumpa. "Co mě překvapilo, ne teda dobře pro nás, že v projevu nepadlo slovo Evropa, že pan prezident Trump mluvil o tom, že chystá velice speciální a dobrou dohodu s (britským) premiérem Johnsonem," řekl Babiš. "Ta Evropa mně tam chyběla. To není dobře a je to pro nás k zamyšlení," dodal.

17:51

Donald Trump stejně jako Jair Bolsonaro kritizoval režim ve Venezuele. Během části projevu, kdy útočil na venezuelský režim, si delegátka Venezuely otevřela knihu. Podle přítomných novinářů šlo o knihu pojednávající o národním osvoboditeli Simonu Bolívarovi.

17:32

Turecký prezident Recep Erdogan ve svém projevu řekl, že jaderná energie by měla buď být dovolena všem zemím, nebo žádné.

17:10 Brazilský prezident Jair Bolsonaro

Tvrzení, že by Amazonie byla součástí světového dědictví, je lživé. Na zasedání Valného shromáždění OSN to dnes prohlásil brazilský prezident Jair Bolsonaro. Obvinil také některé státy, které ale konkrétně nejmenoval, z koloniálního jednání vůči Brazílii a z útoků na suverenitu jeho země.


Bolsonaro se v posledních měsících dostal do roztržky s několika evropskými státníky kvůli svému přístupu k ochraně deštných pralesů, které sužují nejhorší požáry od roku 2010. Na území Brazílie leží asi 60 procent amazonského pralesa, kterému se někdy přezdívá "plíce světa".

 

V OSN řekl, že požáry amazonský prales nedevastují a že to tvrdí pouze "lživá média". Cizí státy se podle něj o dění v zemi zajímají kvůli brazilskému nerostnému bohatství a biodiverzitě, nikoliv kvůli právům domorodých obyvatel. "Neváhejte a přijeďte se podívat do Brazílie, velice se liší od toho, co vidíte v televizi a v novinách," uvedl Bolsonaro.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro
Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Reuters
16:52 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Donald Trump zakončil svůj projev tradičními slovy "Bůh žehnej Spojeným státům". Ve více než půlhodinové řeči se ani jednou nezmínil o změnách klimatu. 

16:44 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Trump se v projevu v OSN dotkl také tématu sociálních sítí. Podle něj tyto společnosti oslabují demokracii.

16:33 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Trump v projevu postupně komentuje většinu problémů zásadních pro USA. Po Číně, Íránu nyní hovoří o Severní Koreji a mírových rozhovorech s afghánským Tálibánem, které nedávno selhaly. Zároveň kritizuje politiky, kteří chtějí otevřené hranice.

Také ocenil dobře fungující dohodu s Mexikem a svému protějšku Lopezi Obradorovi poděkoval za to, že jeho vláda dokázala snížit počet nelegálních migrantů mířících do USA.

16:33 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Trump v projevu postupně komentuje většinu problémů zásadních pro USA. Po Číně, Íránu nyní hovoří o Severní Koreji a mírových rozhovorech s afghánským Tálibánem, které nedávno selhaly.

16:27 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Americký prezident hovoří o Íránu. Zopakoval, že ho považuje za sponzora terorismu číslo 1. Všechny státy mají povinnost jednat, zdůrazňuje Trump.

16:25 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Donald Trump nyní mluví o mezinárodním obchodu a vztazích mezi USA a Čínou. "Světová obchodní organizace potřebuje drastickou změnu," říká.

16:18 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

"Budoucnost nepatří globalistům, ale patriotům," pokračuje Donald Trump.

"Jestli chcete svobodu, buďte hrdí na svou zemi. Jestli chcete demokracii, držte se své suverenity. A jestli chcete mír, milujte svůj národ," říká ve svém projevu americký prezident.

16:17 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Donald Trump začíná mluvit pomalu a obecně. Americká média připomínají jeho loňský projev, ve kterém se chlubil úspěchy své vlády, čímž rozesmál publikum. V OSN řekl, že od jeho zvolení Spojené státy investovaly miliardy dolarů do armády.

16:13 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Projev k Valnému shromáždění OSN právě zahájil americký prezident Donald Trump.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro

Brazilský prezident Jair Bolsonaro poté začal mluvit o Amazonii a lesních požárech, za které se na něj v poslední době snášela kritika.

"Amazonský region je větší než celá západní Evropa a zůstal nedotčený," vzkázal kritikům. Zdůraznil, že zakládání požárů je součástí způsobu života některých lidí a jejich obživy. A vyjádřil naději, že svět přestane opakovat, že amazonský prales jsou plíce planety, a bude naslouchat vědcům, kteří tento nesprávný výklad vyvracejí.

"Brazílie má dnes prezidenta, který má starost o původní obyvatele. Indiáni nechtějí být chudí a zaostalí a sedět na jedné z nejbohatších zemí světa," prohlásil s tím, že Brazílie má zásoby zlata a drahých kovů. Upozornil, že Brazílie nezvětší území určené pro původní obyvatele.   

15:48

Poprvé před Valné shromáždění OSN předstoupil brazilský prezident Jair Bolsonaro.

"Přišel jsem vám sem představit novou Brazílii," řekl pravicový prezident na úvod, s tím, že se mu podařilo zemi odklonit z cesty k socialismu.

Bolsonaro je u moci od prvního ledna a od samého začátku na sebe poutá pozornost svými sympatiemi k vojenské diktatuře z let 1964 až 1985. Svůj projev začal kritikou socialistických režimů na Kubě a ve Venezuele.

15:46 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Prezident USA Donald Trump dorazil do sídla OSN, kde přednese projev. Novinářům řekl, že nevyhledává konflikt s ostatními zeměmi, ale chrání americké zájmy. Spojené státy jsou podle něj v silné pozici vůči Íránu.

15:22 António Guterres, od ledna 2017 generální tajemník OSN.

Zasedání Valného shromáždění právě zahajuje generální tajemník OSN António Guterres. Hovoří o boji s klimatickými změnami. Přímý přenos přímo z New Yorku můžete sledovat ZDE.

14:51 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Dnešní program amerického prezidenta Donalda Trumpa. V 16:15 středoevropského času přednese projev na Valném shromáždění OSN.

14:43 Donald Trump na tiskové konferenci v Biarritzu.

Největší pozornost bude v úterý upřená jako každý rok na projev amerického prezidenta. Loni Donald Trump na půdě OSN hovořil o mimořádných úspěších své administrativy.

"Za méně než dva roky toho moje vláda dosáhla více než téměř jakákoli jiná v historii naší země," prohlásil Trump, což mezi některými přítomnými státníky vyvolalo smích.

"Nesmáli se mně, smáli se spolu se mnou, dobře jsme se bavili," tvrdil potom americký prezident na tiskové konferenci.

14:34 Greta Thunbergová

Velké ohlasy vyvolal pondělní emotivní projev šestnáctileté aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu OSN. Švédka světovým lídrům řekla, že jí jejich prázdné řeči ohledně klimatu vzaly sny a dětství, a vyzvala je, aby konali.

Připomeňte si její projev:

Greta Thunbergová: Všichni si k nám mladým chodíte pro naději. Jak se opovažujete?

0:48
Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová promluila na klimatickém summitu v sídle OSN v New Yorku. | Video: Reuters
14:21

V pondělí se v New Yorku konal klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN António Guterres. Český premiér Andrej Babiš na něm na rozdíl od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nevystoupil.

Přečtěte si reportáž ze summitu od naší zvláštní zpravodajky v New Yorku:

14:09 António Guterres, od ledna 2017 generální tajemník OSN.

Všeobecná rozprava 74. zasedání Valného shromáždění OSN začíná v 15 hodin středoevropského času.

Na úvod vystoupí mimo jiné americký prezident Donald Trump, prezident Brazílie Jair Bolsonaro, britský premiér Boris Johnson či francouzský prezident Emmanuel Macron.

Český premiér Andrej Babiš přednese svůj projev v noci na čtvrtek středoevropského času.

Donald Trump na Valném shromáždění OSN.
Donald Trump na Valném shromáždění OSN. | Foto: ČTK
14:00

Dobrý den, vítáme vás u sledování on-line přenosu ze zasedání Valného shromáždění OSN. Projevy světových lídrů přímo v New Yorku sleduje i zvláštní zpravodajka Aktuálně.cz Simona Fendrychová.

Zahraničí ČTK Reuters Simona Fendrychová Zahraničí, ČTK, Reuters, Simona Fendrychová
Aktualizováno 26. 9. 2019 6:23
 

Právě se děje

Další zprávy