Sledovali jsme za vás: Jak se Obama střetl s McCainem

Pavel Tomášek Pavel Tomášek, Roman Gazdík
8. 10. 2008 6:05
Živý přenos: Kandidáti v TV debatě odpovídali na dotazy z publika
Foto: Reuters

Nashville - Hlavní město country, Nashville v Tennessee, se stalo svědkem druhé z debat mezi americkými prezidentskými kandidáty Barackem Obamou a Johnem McCainem.

Podobně jako před týdnem u viceprezidentského souboje, byly i teď oči upřeny především na republikána. McCain měl totiž jednu z vůbec posledních šancí s Obamovým obrovským náskokem něco udělat.

Demokratický senátor by podle průzkumů nyní pohodlně zasedl v Bílém domě: má 331 volitelských hlasů, zatímco McCain 163. Ke zvolení je potřeba 270 volitelů.

 

Oblíbený McCainův formát

McCain měl dnes jednu výhodu. Debata číslo dvě byla o interakci s publikem, které kladlo otázky a kandidáti odpovídali. Zasedlo v něm 80 nerozhodnutých voličů, ptát se však Američané mohli i po internetu.

Tento formáty měl McCainovi svědčit. Šlo o jeho oblíbený způsob vedení kampaně, pomocí kterého se mu podařilo vytáhnout svou kandidaturu minulý rok z jednociferných čísel podpory mezi voliči.

Obama se naopak vzájemné komunikaci s publikem v posledním měsíci vyhýbal a raději se spoléhal na čtecí zařízení. Stalo se to poté, co byl po jednom takovém mítinku nařčen ze sexistických poznámek na adresu McCainovy viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové.

A jaký je výsledný verdikt?

Průlom nepřišel

John McCain vstupoval do debaty jako kandidát, který potřebuje dosáhnout průlomu, aby se mu podařilo otočit nepříznivý trend v průzkumech veřejného mínění.

Opakovaně se během debaty pokusil vykreslit Obamu jako toho, kdo není připraven stát se prezidentem. Nedokázal však během diskuse přijít s argumentem, který by v dosavadní kampani nezazněl a mohl tak změnit logiku souboje, která vzhledem k ekonomické krizi preferuje Obamu jako opozičního kandidáta.

Debata se týkala zahraničních i domácích otázek a moderoval ji Tom Brokaw z kanálu NBC.

03:00 - Debata začala. Kandidáti měli mít 2 minuty na zodpovězení otázky, pak měla následovat minutová diskuze. Tento formát se nakonec nepodařilo dodržet, protože McCain i Obama své odpovědi protahovali.

Začínáme ekonomikou

03:04 - první otázka na Obamu: Jak lze nejlépe během ekonomické krize pomoci běžným lidem?

Obama začal tím, že je potřeba, aby částka 700 miliard dolarů, jejichž investice byla minulý týden schválena, nebyla ztracena, ale aby s občany bylo jednáno jako s investory. Šéfové bank podle Obamy nesmějí dostat zlaté padáky a musí se pomoci přímo střední třídě: reformovat zdravotnictví a škrtat na daních. Obama napadl i republikány a McCaina a zdůraznil zvýšení dohledu nad Wall Street.

Drží se hlavního plánu kampaně: připomínat neúspěchy neoblíbeného prezidenta Bushe. Připisuje vinu za ekonomickou situaci politice jeho administrativy.

Podle McCaina je potřeba zastavit utrácení ve Washingtonu a podpořit škrty na daních. Plus zvednout ceny domů i za cenu velkých investic.

03:10 - Doplňující otázka moderátora. Zvyšují se pravomoce pro ministra financí, koho si vyberete?

McCain zdůrazňuje, že to má být někdo, s kým se může USA okamžitě identifikovat a komu Američané věří.

Neříká však konkrétně jméno člověka, kterému by ve své administrativě svěřil řešení ekonomické krize. Jako muži, jehož ekonomická expertiza je zpochybňována, by mu přitom mohlo pomoci, kdyby ukázal na osobu, s jejíž pomocí si chce s krizí poradit.

Obama nevylučuje Warrena Buffetta (kterého v souvislosti s Obamou zmiňoval McCain), má jít však o člověka, který rozumí, že je především potřeba pomoci lidem.

Mluvte konkrétně...

03:12 - Druhá otázka. Co to bude konkrétně, co skutečně běžným Američanům pomůže?

McCain zdůrazňuje, že se vrátil během jednání o záchranném plánu před dvěma týdny do Washingtonu, aby za něj bojoval. Tvrdí, že Obama a jemu podobní podporovali v minulosti polostátní hypoteční instituce Fannie Mae a Freddie Mac, jejichž kolaps krizi na Wall street odstartoval. Napomáhali tak roztáčení trhu s hypotékami, zatímco on mu odporoval.

Arizonský senátor prohlásil, že je potřeba stabilizovat trh a zkoupit špatné pohledávky, to trhy uklidní trh a podpoří klesající ceny domů.

Podle Obamy to nyní vypada tak, že miliony společností si nemohou půjčovat peníze, což pocítí každý Američan. Největším problémem, tvrdí, byla deregulace, kterou údajně McCain celou dobu podporoval, naposledy letos v březnu. Obama prý na tento problém upozorňoval už před dvěma lety.

Demokrat znovu hovoří o Bushovi, vypadá to, jako kdyby Obama kandidoval proti současnému prezidentovi, ne proti McCainovi. Zní to absurdně, ale dává to smysl. Bush má podle posledního průzkumu podporu čtvrtiny Američanů, což je na úrovni Richarda Nixona krátce před jeho rezignací kvůli skandálu Watergate.

Doplňující otázka moderátora: Ten se ptá, zda bude muset USA nejdříve projít ekonomickou krizí, než se situace opět zlepší.

Obama: Ne.

McCain: Záleží to na tom, co uděláme.

Oba opakují, že je potřeba, aby se napravil systém a skončilo se se špatnými praktikami Washingtonu. Konkrétní však ohledně případného utahování opasků nejsou.

Strany nás dostaly sem, můžeme jim věřit?

03:19 - Třetí otázka: Jak vám můžeme oběma věřit, když nás dostaly do této světové ekonomické krize obě politické strany?

Obama zdůrazňuje, že je potřeba podívat se do minulosti. Když přišel George Bush do Bílého domu, měli jsme přebytky, říká, nyní máme bilionové dluhy. Je to nejhorší přechod od přebytků k deficitům v historii, dodává.

Opakuje, že je potřeba změnit systém zdravotnictví. Zdůrazňuje investice do zelených energetickych technologií.

McCain podobně jako předtím Obama říká, že rozumí cynismu divačky, protože systém není v pořádku. Potřebujeme reformu, komentuje: podívejme se na naši pracovní minulost a ne pouze na to, jak mluvíme. Podívejte se na organizace, které sledují hlasování v Senátu a zjistíte, že Obama je ten nejliberálnější senátor, který hlasuje pro všechno možné zvyšování rozpočtu.

Čeho se vzdáte, co budou priority?

Doplňující otázka moderátora: Jaké budou vaše největší priority? Zdravotnictví, energie, nebo sociální reforma?

Ani jeden z kandidátů se nechce ničeho vzdát.

McCain podtrhává, že je možné udělat všechno. Přiznává, že však například nebude zřejmě schopen zajistit takové benefity pro starší jako nyní. Opakuje však, že si chce společně sednout s druhou stranou - podobně jako to prý udělal v osmdesátých letech Reagan - a řešit problém dohromady s demokraty.

V odpovědi na otázku moderátora, co bude jeho prioritou, McCain dokazuje, že jeho hlavním adresátem dnes nejsou republikánští voliči, ale ti nerozhodnutí: připomíná svou spolupráci na důležitých reformách s demokraty, jakou jsou Edward Kennedy nebo Russ Feingold. Připomínka, která mu určitě nemůže pomoci u republikánů.

Obama mluví o prioritách konkrétněji: budeme si muset udělat priority, jako každá rodina, říká. Energetická situace je podle něj špatná nejen pro rodiny, které platí vysoké ceny, ale i pro národní bezpečnost USA. Těží z toho země jako Rusko, Venezuela a Írán.

Prioritou budou v jeho administrativě investice do energetiky, kterými chce závislost USA na zahraničních energetických surovinách omezit.

Zdravotnictví má být druhou prioritou, vzdělání třetí. Chce projít rozpočet a podívat se, kde lze ušetřit. Obama opakuje, že McCain prosazuje velké škrty pro bohaté společnosti jako to dělal Bush, což jde údajně "mimo systém".

Utahování opasků

03:29 - První internetová otázka. Co budou muset Američané nyní obětovat?

Podle McCaina půjde o některé státní programy, které nefungují. Určité programy nebudou moci růst tak, jak by Američané chtěli. Je to však třeba udělat otevřeně, a nikoli za zavřenými dveřmi, říká senátor. "Jsme Američani a musíme pracovat spolu."

Obama připomíná 11.9., kdy se Američané spojili a rozhodli se cosi obětovat. Bush prý tenkrát řekl: běžte ven a nakupujte, což bylo špatně. Američané chtějí podle Obamy někoho, kdo zreformuje nejen vládu, ale zamyslí se například i nad tím, jak USA používají energii. Každý z nás se musí zamyslet nad tím, jak ušetřit, tvrdí demokratický kandidát. Je třeba, aby se v USA vyráběla energeticky úsporná auta a snížila energetická spotřeba domů.

Doplňující otázka moderátora: Jakým způsobem je možné změnit špatné zvyky ve vládě i obecně?

Obama říká, že McCain kritizuje často earmarks (tedy peníze poskytnuté od Kongresu jednotlivým státům na konkrétní projekty "schované" v zákonech, které se týkají jiných věcí), které ale tvoří pouze 18 miliard dolarů rozpočtu USA. Lidé, kteří se ale dnes dívají na tuto debatu, si nejsou jistí, jestli bohatí také přispívají k tomu, aby nám bylo lépe, rýpne si Obama. Je podle něj potřeba, aby pomoc dostali jen ti, kteří ji potřebují. Ne já, nebo senátor McCain, říká demokrat.

McCain zdůrazňuje, že posledním prezidentem, který zvedl během těžkých časů daně, byl Herbert Hoover. Obama to prý chce ale nyní udělat. Podle republikána zvedne daně pro padesát procent maloobchodníků, kteří jsou základem americké ekonomiky. To zvýší nezaměstnanost.

Vrací se také ke zdravotnické reformě, kdy chce každému Američanovi poskytnout 5000 dolarů, aby se mohl sám rozhodnout, jaké pojištění si pořídí.

Co se sociálním systémem?

03:35 - Další otázka: Jakým způsobem se bude reformovat sociální systém a programy Medicare a Medicaid?

Obama si není jistý, jestli to budu moci udělat během prvních dvou let ve funkci, ale rád by. Co je ale důležité, je podívat se podle něj na plány obou kandidátů ohledně daní. Pokud vyděláváte 250 tisíc dolarů ročně, nebudu vám zvyšovat daně, říká illinoiský senátor a vymezuje se proti McCainově předchozímu obvinění. Většině maloobchodníků naopak prý půjdou dolů. 95 procentům Američanů zvyšovat daně nechce.

Naopak McCain chce údajně poskytnout škrty bohatým CEOs ve výši 300 miliard dolarů.

Pokud budeme mít rozumný daňový plán, budeme se moci podívat i na reformu sociálního systému, říká Obama.

McCain tvrdí, že není těžké zreformovat sociální systém, vyžaduje to pouze těžká rozhodnutí. Opět upozorňuje, že je potřeba, aby se podala ruka druhé straně (tedy demokratům), což on prý dělal celý život, zatímco Obama nikdy.

Opakuje, že problémem jsou lobisti. Obama prý hlasoval 94krát proti škrtům na daních. Obama nikdy žádné škrty nenavrhnul - na rozdíl ode mě, říká McCain.

V reakci na dotaz moderátora, co by udělal s problémem zdravotního pojištění, navrhuje vytvoření komise, která by se problémem zabývala.

Klimatické změny

03:43 - Další otázka: Kongres nyní rychle jedná ohledně ekonomiky, co chcete rychle udělat během dvou prvních let prezidentství ohledně klimatických změn a zelených pracovních míst, ptá se divačka.

Nejdůležitější je obrátit se k jaderné energii. Obama je proti tomu, prohlašuje McCain. Je důležité také obrátit se k hybridním technologiím u aut. Můžeme to udělat, protože jsme nejlepší inovátoři, říká.

Podle Obamy jde o jednou z největších výzev naší doby. Ale nejen o výzvu, ale také o příležitost. Může to údajně přinést 5 milionů nových pracovních míst a začít revoluci, jako ji dříve začal počítačový průmysl. McCain prý hlasoval 23krát ve své minulosti proti zeleným iniciativám. Nemůžeme také jen těžit a těžit ropu, tím se z toho nedostaneme, myslí si demokrat. Musíme společně se soukromým sektorem pracovat na nových technologiích, říká.

Kandidáti se shodnou v podpoře investic do alternativnách zdrojů.

Zdravotní pojištění: zodpovědnost, nebo privilegium?

03:52 - Další otázka: Myslíte si, že zdravotní pojištění by mělo být vnímáno jako komodita?

Obama říká, že to je jedna z nejdůležitějších otázek, které dostává. Musíme se k tomu postavit morálně, nejen finančně, nastiňuje svůj přístup. Pokud máte pojištění, které vám vyhovuje, ponecháte si ho. Pokud ho nemáte, budete si moci koupit takové pojištění jako senátor McCain nebo já, tvrdí.

McCain podle Obamy říká, že chce dát Američanům 5000 dolarů, ale neříká, že zdaní benefity zaměstnavatelům a také omezí možnost jednotlivých států nařizovat něco pojišťovnám.

Podle McCaina Obama mluví stále dokola o tom, co bude dělat vláda, jejíž moc chce neúměrně zvyšovat. A chce prý dávat pokuty, pokud si zdravotní pojištění Američané nepořídí.

Jeho vlastní nabídka 5000 dolarů prý znamená, že 95 procent Američanů na tom bude lépe, když se budou rozhodovat ohledně toho, jaké pojištění si koupí.

Doplňující otázka moderátora: Je pojištění zodpovědností, nebo privilegiem?

McCain: Myslím, že všichni si uvědomují, že se jedná o určitý druh zodpovědnosti.

Obama: Musíme pochopit, že na systému, kde lidé jako moje matka umírají na rakovinu a přitom se hádají s pojišťovnami, je něco špatně.

Reaguje na McCaina a říká, že nepůjde ve všech případech o povinné pojištění. To je prý nutné zavést u dětí. McCain údajně neříká, že hlasoval proti rozšíření programu benefitů pro děti. Musíme se zaměřit na společnosti, které podvádějí své zákazníky, myslí si demorkat. Američané jim platí, a když mají platit ony, nastávají problémy.

Moderátor debaty Tom Brokaw položil otázku, která zatím nejlépe osvětlila "filozofický" rozdíl v ekonomických politikách obou kandidátů. Zatímco McCain označuje zdravotní péči za zodpovědnost každého Američana, Obama odpovídá, že zdravotní péče by měla být právem každého.

Jak proti genocidám?

04:00 - přecházíme k zahraniční politice. Otázka: jak současné problémy ovlivní to, jak USA bude působit coby mírotvůrce ve světě?

McCain v prvni větě řekl, že taková krize ovlivní schopnost Ameriky zasáhnout ve světě. Pak se uchýlil k obecné odpovědi, že Američané bojovali vždy za dobro ve světě, prolévali krev za svobodu druhých. Ale je potřeba se prý vždy rozhodnout, kdy je taková akce nezbytná. A on má zkušenost, aby si v takových rozhodnutích poradil správně.

Obama opakuje kritiku války v Iráku. McCain se zde údajně rozhodl špatně. Irák namáhá naše vojáky, náš rozpočet. V Iráku utrácíme 10 miliard dolarů, které potřebujeme zde a nebo k tomu, abychom zastavili věci jako je genocida v Dárfúru, prohlašuje Obama.

04:05 - Doplňující otázka moderátora. Jak se budeme stavět k velkým humanitárním krizím, které se nás bezpečnostně netýkají? Jako například válka v Kongu?

Obama říká, že USA zde mají morální povinnost. Musí se tak k zastavení genocid postavit. Opakuje to, co říkala Palinová a Biden ve své debatě před týdnem ohledně Dárfúru - podporu bezletové zóny nad Súdánem.

McCain se vrací se k Iráku a tomu, že Obama nepodporoval zvýšení počtu vojáků v zemi. "USA jsou tou největší silou dobra ve světě," říká.

Musíme zastavovat genocidy, ale musíme si také uvědomovat, jaké jsou naše limity, tvrdí. Například v minulosti v Libanonu v osmdesátých letech a v Somálsku v devadesátých USA podle McCaina jednaly nerozvážně.

Já to znám, dělal jsem to (bezpečnostní otázky) celý život, říká. Prioritou je pro něj bezpečnost mladých amerických vojáků. USA podle něj musí postupovat proti genocidám jako holokaust nebo Rwanda, ale nikoli bezmyšlenkovitě.

Oba kandidáti jsou pro zákroky v oblastech, kde dochází k humanitárním krizím, McCain však zdůrazňuje i cenu, kterou to má - životy vojáků USA. O tom je prý potřeba přemýšlet, než se Spojené státy do něčeho pustí.

Pákistán jako Kambodža?

04:09 - Nová otázka: Máme respektovat územní integritu Pákistánu, nebo podobně jako v případě Kambodže během války ve Vietnamu překračovat hranice a útočit zde?

Obama zpočátku mluví o tom, že bylo špatné zaměřit se na Irák a ignorovat Afghánistán. Podle Obamy také není možné podporovat diktátory jako Mušaraf. Pokud Pákistán bude mít Usámu Bin Ládina na mušce a nebude ochoten nic dělat, musíme jednat my, říká.

McCain oponuje, že takové věci nesmíte říkat nahlas. Pokud budete říkat takové věci jako senátor Obama, vzbudíte v Pákistánu nelibost, myslí si. Tak se prý nezajišťuje dobrá vůle u spojence. Udělali jsme chybu, že jsme se stáhli z oblasti poté, co odešli Rusové, opakuje McCain svůj argument z minulé debaty.

McCain však kromě opakování toho, co známe, také otevírá novou otázku. Generál Petraeus nyní připravuje podobnou strategii v Afghánistánu jako dříve v Iráku. Podle McCaina je potřeba pracovat s místními lidmi, aby bylo povstání potlačeno.

Obama hodlá reagovat, McCain se chce přesunout k další otázce, dochází ke krátkému dohadování, nakonec Obama prostor dostane.

Upozorňuje na to, že McCain ho sice obviňuje, že oznamuje předem agresivní plány, on sám ale zpíval veřejně o bombardování Íránu. Podle Obamy pracovat s lidmi neznamená podporovat diktátora jako Mušaraf.

McCain: "Já dostanu Usámu Bin Ládina, přátelé. Vím, jak ho dostat." Nebudu ale oznamovat své údery, říká. Zpívání bylo podle republikána jen vtip.

Co s Afghánistánem?

04:15 - Doplňující otázka moderátora, který připomíná, že nejvyšší britští představitelé v Afghánistánu se tento týden vyjádřili, že by bylo dobré mít v zemi "akceptovatelného diktátora" a předat povstání Afgháncům.

Obama tvrdí, že je třeba nutit afghánskou vládu, aby byla odpovědná afghánskému lidu. Je podle něj také třeba tam poslat (vojenskou) pomoc.

McCain opakuje jméno generála Petraeuse a to, že je třeba použít stejnou strategii v Afghánistánu jako dříve v Iráku. Strategii proti které Obama vystupoval.

Demokrat zde projevuje svou bezradnost, když ani zde srozumitelně Američanům nevysvětlí, proč zvýšení počtu amerických vojáků oponoval. Jde přitom o standardní McCainův argument, který používá často. Obamovi se mu však na něj zatím nepodařilo najít protihmat.

Ruská otázka

04:20 - Další otázka se týká Ruska a toho, jak s ním lze spolupracovat a nevyvolat novou studenou válku?

"Podíval jsem se do očí Vladimira Putina a viděl jsem tři písmena: KGB," opakuje svůj oblíbený bonmot McCain.

Podle něj je třeba donutit Rusko, aby pochopilo, že takové akce jako Gruzie budou trestány. Jedním z fór, kde mohou USA tlačit, je G8, jejich prý ale více. Nutné je tlačit diplomaticky, politicky, ekonomicky. Společně se spojenci. Zdůrazňuje, že nebezpečí nyní hrozí z agresivního ruského postoje k Ukrajině.

Svůj radikální požadavek na vyloučení Ruska z G8 však nezopakuje.

Obama podtrhává, že je třeba podporovat bývalé sovětské satelity. Putin podle něj možná chtěl vyřídit Gruzii ekonomicky.

USA by měly podle Obamy podobné konflikty předvídat. Prý na problematickou situaci v Gruzii upozorňoval již v dubnu. Nové americké vedení by mělo více předvídat, být více strategické, říká. Klíčem k jednání s Ruskem je údajně energetika.

Doplňující otázka moderátora: Je Rusko zlým impériem, jako řekl o SSSR Ronald Reagan?

Obama: Někdy se tak chovají.

McCain: "Možná. Když řeknu ano, bude to znamenat novou studenou válku, pokud ne, budu ignorovat jejich jednání."

Až Írán napadne Izrael

04:25 - Nová otázka z publika. Když Írán napadne Izrael, pošlete tam ihned americké vojáky, nebo budete čekat na Radu bezpečnosti OSN?

McCain říká, že by nečekal na Radu bezpečnosti, kde by pravděpodobně Čína a Rusko dělaly obstrukce. Zdůrazňuje problémy USA s pokračujícím íránským jaderným programem. Kritizuje to, že Obama se chce s íránskými vůdci setkat a jednat s nimi bez předchozích požadavků.

Obama: "Nemůžeme dovolit, aby měl Írán jaderné zbraně."

Podle něj by to jednak ohrozilo Izrael, jednak by to znamenalo nebezpečí, že se k nim mohou dostat teroristé. Obama říká, že není možné, aby USA kdokoliv, včetně OSN, v této otázce bránil. Je podle něj ale nutné, aby USA pracovaly s mezinárodní podporou tak velkou, jak je to možné.

Chce prý jednat s Íránem nebo Severní Koreou, aby pochopily, že mají možnost zlepšit své jednání. Bushova izolace těchto režimů prý jen vedla k tomu, že jsme v současné situaci.

Nic nového o postoji k Íránu však ani jeden z kandidátů neřekl.

Řekněte, co nevíte

04:30 - Poslední otázka: Kolik toho je, co všechno nevíte, a jak by se to chtěli naučit?

Obama říká, že prezidentsví znamená to, že se setkáte s výzvami, které nečekáte, ne s těmi, které čekáte. Americký sen za posledních osm let podle něj vymizel. Lidé nemají peníze, aby dělali to, co chtějí, a USA potřebují zásadní změnu.

"O tom jsou tyto voby. Proto jsem se rozhodl ucházet se o funkci prezidenta," uzavírá.

McCain: Myslím, že nevím to, co nevědí ani ostatní. Jsou zde výzvy, které jsou nové a rozdílné, myslí si. USA prý bude v budoucnu mluvit o zemích, o kterých mnoho Američanů možná ani neví, kde jsou. "Vím, jaké je to procházet temnými časy."

Podobně jako Obama zdrazňuje svou minulost, rodiné kořeny.

Věřím ve skvělost Ameriky. Velkou ctí bylo pro mě vždy dávat mou zemi na první místo, říká.

04:35 - Konec debaty.

 

Právě se děje

Další zprávy