Sledovali jsme on-line Obamův triumf. Minutu po minutě

Zahraničí Zahraničí
4. 11. 2008 7:25
Boj o Bílý dům minutu po minutě
Příznivci Obamy už slaví.
Příznivci Obamy už slaví. | Foto: Reuters

Praha - Historické hlasování. Tak se hovoří o letošních volbách prezidenta USA.

Američané rozhodli, že George Bushe nahradí v Bílém domě sedmačtyřicetiletý demokrat Barack Obama. Dvaasedmdesátiletý republikán John McCain v boji prohrál.

Tyto volby jsou přitom jedněmi z mála, u nichž se můžete dozvědět výsledek ještě dřív, než se uzavřou všechny volební místnosti.

Ve většině z 51 států už se volební místnosti uzavřely. A průběžné výsledky ukázaly, že do Oválné pracovny usedne Obama.

Celý průběh voleb jsme pro vás sledovali v průběhu noci online. Projděte si události minutu po minutě:

10:10 - V Indianě, kde souboj Obamy a McCaina připomínal přetahovanou, je po sečtení 99 procent hlasů jisté, že se vítězem stane Barack Obama.

9:37 - Barack Obama si nakonec neudržel vedení v Montaně, kde jej republikán John McCain předběhl a vyhrál. Kromě toho celkem očekávatelně vyhrál i na Aljašce. Volební výsledky vyhlásí ještě tři státy - Missouri, Indiana a Severní Karolína. 

6:36 - V celé zemi je v tuto chvíli sečteno přes 98 milionu hlasů. Z toho získal Obama přes 51 milionů a McCain přes 47 milionů.

6:20 - Obama zvyšuje své vítězství. Vyhrál i v Nevadě, Oregonu, Washingtonu a na Havaji. Výrazně vede v Montaně.

6:01 - Nově zvolený prezident USA Barack Obama vystoupil před odhadem milionovým davem v Chicagu a nazval dnešek "momentem, kdy do Ameriky přišla změna." Pro "přebudování Ameriky cihlu po cihle" však bude prý potřebovat pomoc každého z občanů USA.

"Dnes večer jsem obdržel velice milý telefonát od senátora McCaina," řekl také Obama a oznámil, že se těší na spolupráci s ním i se Sarah Palinovou.

Barack Obama pozdravil své příznivce v Chicagu.
Barack Obama pozdravil své příznivce v Chicagu. | Foto: Reuters

"Pro místní afroameričany je to ohromné zadostiučenění. I když chodili během večera příznivé zprávy, stále nevěřili, že bude Obama zvolen," řekl Aktuálně.cz přímo z místa Obamova projevu nezávislý novinář Nikola Hořejš.

"Byl jsem dnes v kostele bývalého Obamova pastora Jeremiaha Wrighta a není pochyb o tom, že je to viděno jako završení čtyřicetiletého boje za práva černochů v USA, který začal Martin Luther King."

5:45 - Demokratická strana podle očekávání míří k získání většiny ve volbách do Sněmovny reprezentantů. Zatím má jistá 202 křesla, Republikánská strana 130 mandátů.

5:43 - Demokrat je velmi blízko k vítězství i v Severní Karolíně a Indianě. Dvou tradičně republikánských státech, kde byl letošní výsledek těžko odhadnutelný.

5:42 - Čeká se na projev Baracka Obamy v Chicagu.

5:37 - George Bush telefonoval Baracku Obamovi a také mu blahopřáíl k vítězství. "Začíná vám jedna z nejkrásnějších životních cest. Blahopřeji Vám a užijte si to," řekl Bush podle jeho mluvčí.

5:19 - John McCain přiznal porážku a pogratuloval Obamovi k vítězství. "Lidé se vyslovili jasně.(...) Byly to historické volby a bylo pro mne ctí se jich účastnit," řekl arizonský senátor, který vyzval své stoupence, aby se nyní semkli za Obamou. Podle McCaina se jedná o velké vítězství pro afroamerickou komunitu.

John McCain uznal v projevu porážku.
John McCain uznal v projevu porážku. | Foto: Reuters

"Tato kampaň byla a bude největší ctí mého života," uzavřel republikán, který musel několikrát uklidňovat bučení svých příznivců při zmínění Obamova jména.

5:14 - Demokratický kandidát zvítězil i na Floridě. Vyhrál tak ve všech čtyřech státech, považovaných za rozhodující: Pensylvánii, Ohiu, Virgínii i Floridě.

5:01 - Barack Obama byl zvolen 44.prezidentem Spojených států.

4:57 - Každou chvíli lze očekávat, že Obama bude prohlášen za vítěze v Kalifornii a tím i za vítěze prezidentských voleb. Místnosti se vedle Kalifornie uzavřou i na Havaji, v Oregonu a ve státě Washington. Všude je favoritem Obama..

Smutná příznivkyně Johna McCaina na mítinku v Phoenixu.
Smutná příznivkyně Johna McCaina na mítinku v Phoenixu. | Foto: Reuters

Obamovi zbývá k magické hranici 270 volitelů  nutných pro vstup do Bílého domu 48 hlasů. Samotná Kalifornie, kde demokraté vyhrávají v posledních prezidentských volbách vždy, jich má přitom 55.

4:53 - Souboj o Indianu je nadále velmi vyrovnaný, McCain tam vede o 0,2 procenta. Na celkovém výsledku voleb to už ale v tuto chvíli mnoho nezmění.

4:50 - Demokratickému kandidátovi by nyní teoreticky stačilo už jen vyhrát v Kalifornii, která má 55 volitelů. Teď už není pochyb, že George W.Bushe vystřídá 20.ledna v Bílém domě Barack Obama.

4:44 - Obama zvítězil v dalším klíčovém státě: Virgínii. Prolomil tak 44 let trvající prokletí demokratů. Naposledy zde jejich kandidát vyhrál v roce 1964 (Lyndon Johnson).

4:37 - Vzácně vyrovnaný je souboj v Severní Karolíně. Po sečtení 2420 z 2962 obvodů je skóre McCain - Obama 49,7 ku 49, 7 procentům.

4:30 - Demokraté zřejmě v Senátu nezískají vysněnou ústavní většinu 60 ze 100 křesel. Agentuře Reuters to řekl jeden z činitelů Demokratické strany.

Papírový Obama vyráží do ulic.
Papírový Obama vyráží do ulic. | Foto: Reuters

4:28 - Podle deníku Denver Post Obama vyhrál v Coloradu a získal tak dalších devět volitelů.

4:23 - John McCain podle očekávání vyhrál v Texasu a získat tak 34 volitelů.

4:22 - "V tuto chvíli už nám může pomoci jedině zázrak," řekl televizi CBS News jeden z poradců Johna McCaina.

4:12 - Virgínie zřejmě bude dalším klíčovým státem, který získá Barack Obama. Po sečtení 2120 z celkového počtu 2487 obvodů vede o 1,1 procenta.

4:05 - Wall Street Journal: Po sečtení 45 milionů hlasů v celé zemi má Obama převahu zhruba o půl milionu.

4:02 - John McCain získal dva malé státy: Utah (5 volitelů) a Kansas (6). Naproti tomu pro Obamu se vyslovila o jeden hlas větší Iowa, kde v prvních primárkách demokratické strany na začátku ledna odstartovala jeho cesta do Bílého domu. O vítězství jednotlivých kandidátů v těchto státech se nepochybovalo.

4:00 - Zavírají se volební místnosti v těchto státech: Idaho (jižní region), Iowa, Montana, Nevada, Severní Dakota (východní region), Oregon (východní region), Utah. Zajímavý bude výsledek z Nevady: v tradičně republikánském statě podle průzkumů vedl Obama.

Fanoušci Baracka Obamy čekají v Chicagu na jeho noční projev
Fanoušci Baracka Obamy čekají v Chicagu na jeho noční projev | Foto: Reuters

3:50 - Obama míří k vítězství i na Floridě. Po sečtení zhruba šedesáti procent hlasů vede poměrem 50,8 ku 48,4 procentům hlasů. V posledních dvou volbách na Floridě vyhrál republikán Bush.

3:35 - Podle CNN vyhrál Obama v Ohiu výrazně, podobně jako v Pensylvánii. Před čtyřmi lety vyhrál v Ohiu Bush, což rozhodlo o jeho celkovém vítězství nad Kerrym.

3:32 - Za vítěze v Ohiu prohlásila Obamu i televize Fox News, která otevřeně podporovala McCaina.

3:25 - John McCain ztratil další klíčový stát, když prohrál v Ohiu s Barackem Obamou. Žádný republikánský kandidát se v historii nestal prezidentem bez vítězství v Ohiu. Spolu s porážkou v Pensylvánii znamená výsledek v Ohiu, že Johnu McCainovi se uzavírá cesta do Bílého domu.

3:24 - Podle CNN demokraté budou mít nadále v Senátu většinu. Mají už nyní jistých 52 křesel z celkových sto. Teď jde o to, zda dosáhnou ústavní většiny 60 mandátů.

3:22 - Republikáni nepřijdou o svého vůdce v Senátu, souboj v Kentucky vyhrál Mitch McConnel, který porazil demokratického soupeře Lunsforda. Pro republikány jde o důležitý úspěch, pokud nemají přijít o blokační menšinu 40 hlasů.

McCain hovoří s novináři na palubě letadla.
McCain hovoří s novináři na palubě letadla. | Foto: Reuters

3:20 - Wall Street Journal: Dosud bylo v celé zemi sečteno 26 milionu hlasů. Obama získal zhruba o 120 tisíc víc než McCain.

3:14 - Další důkaz o tom, jak nepříznivě se souboj vyvíjí pro Johna McCaina: hlasování v Arizoně, domovském státě republikána, skončilo před čtvrt hodinou. Výsledek je přesto příliš těsný na to, aby bylo možné říci, kdo zvítězil.

3:12 - Barack Obama získal další klíčový stát. Jde sice o menší Nové Mexiko s pěti volitelskými hlasy, potvrzuje to však trend dnešní noci, který zřetelně nahrává demokratovi. Stát získal v roce 2004 George Bush a McCain si nyní už žádné další ztráty nemůže dovolit.

3:05 - Na povolebním mítinku Obamy v Chicagu se očekává milion lidí.

3:02 - Barack Obama zvítězil v New Yorku (31 volitelů), Michiganu (17), Wisconsinu (10), Minnesotě (10) a na Rhode Islandu (4). Naproti tomu John McCain získal dva malé státy: Severní Dakotu (3) a Wyoming (3).

3:00 - zavřely se volební místnosti v těchto státech: Arizona, Colorado, Kansas, Louisiana, Michigan (menší část horního poloostrova), Minnesota, Nebraska, Nové Mexiko, New York, Rhode Island, Jižní Dakota (západní region), Texas (El Paso a okolí), Wisconsin a Wyoming.

Všechny tyto státy mají 159 volitelských hlasů a vyplatí se sledovat zejména, jak budou Američané hlasovat v Coloradu (9 volitelů) a Novém Mexiku (5). Pokud by McCain přišel o oba tyto státy, které ještě před čtyřmi lety připadly Georgi Bushovi, je zřejmě Obama na cestě do Bílého domu.

02:58 - Podle agentury Reuters je zatím sečteno celkem deset milionů hlasů. Těsnou většinu z nich získal Obama.

02:55 - Stav v Indianě po sečtení téměř poloviny odevzdaných hlasů: 50,9 procent pro McCaina, 48 procent pro Obamu.

02:43 - Republikáni přišli o dalšího dosavadního senátora. V New Hampshire porazila bývalá guvernérka Jeanne Shaheenová republikána Johna Sununu. Šlo opět o jeden z nejsledovanějších soubojů, šance demokratů na absolutní většinu v horní komoře Kongresu žije.

02:40 - NBC přípsala vítězství v Georgii Johnu McCainovi. Jde o stát, kde se výhra McCaina očekávala. V rámci noci, která se zatím vyvíjí ve prospěch Obamy, jde však pro McCaina o dílčí pozitivní zprávu.

02:37 - Televize NBC prohlásila za vítězku klíčového senátního souboje v Severní Karolině demokratku Kay Haganovou. Jako poražená tak odchází dosavadní republikánská senátorka Elizabeth Doleová. Šlo o jeden z nejsledovanějších senátních soubojů. Pro demokraty jde o klíčové vítězství, které jim může pomoci k absolutní většině 60 hlasů.

02:35 - McCain vyhrál v Arkansasu (šest volitelů) i Alabamě (devět volitelů).

02:34 - Situace na Floridě se pro McCaina nevyvíjí dobře. Je zatím sečteno 36 procent hlasů a demokratický kandidát nyní nad republikánem vede v poměru 52 ku 47 procentům. Pokud McCain prohraje, zřejmě ztratí všechny šance na Bílý dům.

02:30 - Zavřely se volební místnosti v Arkansasu. Ve státě, kde byl kdysi guvernérem Bill Clinton, se čeká vítězství McCaina.

02:18 - Volební noc se začíná vyvíjet jednoznačně v Obamův prospěch. Zatímco více než hodinu po zavření volebních místností zatím stále není znám vítěz v Indianě či Georgii, státech, které byly považovány za republikánské, ve dvou demokratických státech, kde se očekával relativně vyrovnaný souboj a John McCain si tam dělal šance na vítězství - New Hampshire a Pensylvánii- byl za vítěze v podstatě okamžitě vyhlášen Barack Obama.

02:14 - Barack Obama vyhrál podle agentury Reuters v dalším státu. Jde o New Hamsphire se čtyřmi voliteli, kde je McCain velmi oblíbený. S jeho vítězstvím se však příliš nepočítalo, protože průzkumy zde dávaly dlouhodobě s dvouciferným náskokem přednost Obamovi.

02:10 - McCain má teď jedinou naději. Získat Floridu i Ohio. Pokud v jednom z těchto států prohraje, jeho šance klesnou na minimum

2:05 - Podle agentury Reuters pro sebe Barack Obama získal jeden z klíčových států - Pensylvánii. Jde přitom o jediný demokratický stát, v němž John McCain vedl v posledních týdnech předvolební kampaň. Pro McCaina se tak značně komplikuje cesta k případnému vítězství.

2:02 - Podle projekcí CNN získá Obama státy New Jersey, Connecticut, Illinois, Massachussetts, Maryland, Maine a Delawarei v metropoli Washingtonu DC. McCain vyhraje v Tennessee a Oklahomě.

Obamovi voliči sledují vývoj volebních výsledků.
Obamovi voliči sledují vývoj volebních výsledků. | Foto: Reuters

2:00 - Zavřely se volební místnosti v těchto státech: Alabama, Connecticut, Delaware, District of Columbia (Washington DC), Florida (západní pás), Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan (většina státu), Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Oklahoma, Pensylvánie, Jižní Dakota, Tennessee, Texas (většina státu).

Dva největší státy, ve kterých mohou vyhrát oba kandidáti, tak již sčítají lístky: Florida a Pensylvánie. Dalšími pro volby klíčovými státy, kde se už nevolí, jsou Missouri, Virgínie a Severní Karolína.

01:56 - Johnu McCainovi se podařilo získat další stát. Jde o Jižní Karolínu, kde se jeho vítězství očekávalo. Stát má 8 volitelů.

01:53 - Podle internetové stránky deníku Wall Street Journal je zatím celostátně sečteno zhruba 1,5 milionu hlasů. Z toho získal 50 procent Obama a 49 procent McCain.

Foto: Reuters

01:48 - Ani v jednom ze států, kde se uzavřely volební místnosti v půl druhé středoevropského času, není zatím znám vítěz. Svědčí to o tom, že americké televizní stanice jsou v předpovídání vítěze opatrné, ale také zejména o tom, že výsledky jsou těsné. Stále není znám vítěz ani v Indianě, kde se čekal triumf McCaina. Alespoň trochu uklidňující zprávou pro něj může být to, že byl v Indianě potvrzen v úřadě republikánský guvernér Mitch Daniels.

01:42 - Zatím je po celých USA sečteno přibližně jedno procento (přes dva miliony) všech hlasů a lehký náskok má Barack Obama. Pro demokrata se zatím vyslovilo 51 procent Američanů, Johnu McCainovi jich dalo důvěru 48 procent.

01:39 - Podle prvních výsledků vede Obama na Floridě a v Severní Karolíně, ale počet sečtených hlasů je zatím velmi malý.

1:30 - Zavřely se volební místnosti v těchto státech: Severní Karolína, Ohio, Západní Virgínie.

01:28 - Už je jasné, že McCain má v Indianě problémy. Vede zde sice poměrem 52 ku 47, ale nebyly zatím započteny výsledky z chicagských předměstí a Indianopolis, kde před čtyřmi lety volili Johna Kerryho. Obama boduje v konzervativních částech na hranici s jeho domovským Illinois. Zatím je sečteno 14 procent hlasů.

Ranní fronta před volební místností v Los Angeles.
Ranní fronta před volební místností v Los Angeles. | Foto: Reuters

01:20 - Souboj mezi McCainem a Obamou v Indianě je zatím překvapivě velmi těsný. Republikán, kterého průzkumy favorizovaly, má nyní podporu 50 procent voličů, Obama 49. Není však v tutu chvíli jasné, z jakých částí státu výsledky přicházejí. Je tak možné, že jde o části nakloněné demokratům. Sečteno je nyní devět procent hlasů.

Pokud by McCain Indianu prohrál, byla by to pro něj velká rána, kterou by se mu už nemuselo podařit zacelit.

01:16 - Senátní volby ve Virgínii vyhrál demokrat John Warner. Začínají se tak naplňovat předpovědi, že Demokratická strana těmito volbami ještě posílí svoji většinu v Senátu.

01:07 - Televizní stanice v okamžiku uzavření volebních místností označily výsledek v Georgii za příliš těsný, aby byly schopné vyhlásit vítěze. Georgia je stát, kde se předpokládalo vítězství Johna McCaina, volí tradičně republikány v průzkumech veřejného mínění tam těsně vedl. Těsný stav může značit pro McCaina problémy.

01: 05 - Máme první dva státy, které připadly některému z kandidátů. V Kentucky vyhrál John McCain a ve Vermontu Barack Obama. Ve druhém z nich pro Obamu hlasovaly všechny možné sociální skupiny voličů, pouze konzervativci a republikáni volili Obamu.

01:04 - Po sečtení 120 tisíc hlasů se McCain ujal vedení v Indianě o 1200 hlasů.

01:00 - Zavřely se volební místnosti v těchto státech: Florida (většina státu), Georgie, Indiana (západní regiony), Kentucky (západní část), Jižní Karolína, Vermont, Virgínie.

00:50 - První výsledky z Indiany: Po sečtení prvních šedesáti tisíc hlasů vede Obama přibližně o 500 hlasů. Průzkumy tady dávaly větší šance na vítězství McCainovi.

00: 47 - Podle průzkumů stanice CNN bílí evangelikálové ve všech státech USA (nejvíce v Mississippi a nejméně v Minnesotě) dali přednost Johnu McCainovi před Barackem Obamou. To se očekávalo, otázkou zatím zůstává, jak velkou měrou k tomu přispěla viceprezidenstká kandidátka Sarah Palinová považovaná za velmi konzervativní političku.

Celkem se pro McCaina vyslovilo 72 procent bílých evangelikálů, tedy o šest procent méně než před čtyřmi lety pro George Bushe. Tento výsledek je možno považovat přesto za velký úspěch, protože McCain neměl s touto skupinou voličů v minulosti nejlepší vztahy.

00:34 - Začíná také sčítání hlasů ve volbách do Sněmovny reprezentantů a Senátu. V Kentucky zatím vede v boji o senátní křeslo republikán McConnell nad demokratem Lunsfordem.

Kdo si počká, ten se dočká. Voliči v newyorské čtvrti Harlem.
Kdo si počká, ten se dočká. Voliči v newyorské čtvrti Harlem. | Foto: Reuters
 

00:30 - Máme první velmi předběžné výsledky ze dvou států, kde se uzavřely volební místnosti. Přicházejí z části Indiany a Kentucky. Zatím je sečteno pouze méně než procento hlasů, takže čísla se budou velmi měnit.

V Indianě v této chvíli vede Obama, který má 56 procent hlasů, McCain má 43 procent. V Kentucky se nyní 62 procent sečtených hlasů vyslovilo pro McCaina a 36 pro Obamu.

00:08 - Před čtyřmi lety byl nejdůležitějším tématem terorismus, nyní to je ekonomika, o které se podle průběžných průzkumů ve volebních místnostech 93 procent Američanů domnívá, že je ve špatném stavu. Čtyřicet sedm procent z nich však věří, že se její situace zlepší, zatímco 23 je přesvědčeno o tom, že zůstane stejná, a stejné procento, že bude ještě hůře.

Ukazuje se také, že McCainovy hrozby, že Obama zvýší daně, na voliče zabraly. Je o tom přesvědčeno 70 procent Američanů. Ani republikán však zde nedopadl dobře: 61 procent si myslí, že je zvedne i on.


 

00:00 - Právě se zavřely volební místnosti v prvních amerických státech. Nevolí se už ve většině Indiany a ve východní části Kentucky. V obou státech se očekává vítězství Johna McCaina.

23:55 - Podle analýzy agentury Reuters by oproti konvenčnímu vnímání zvolení Baracka Obamy pomohlo americkým zbrojním společnostem. Demokratický kandidát se totiž pravděpodobně neodváží snížit zakázky pro zbrojaře uprostřed ekonomické krize. Jde navíc o továrny v klíčových státech jako Florida, Colorado a Virgínie.

Fronta voličů na Dolním Manhattanu v New Yorku.
Fronta voličů na Dolním Manhattanu v New Yorku. | Foto: Reuters

Za prezidenta Bushe vzrostl rozpočet Pentagonu na 542,5 miliard dolarů plus dalších 70 miliard na války v Iráku a Afghánistánu. Za Obamy by se mohlo snížit financování válek, což by způsobilo ztráty společnostech vyrábějícím například kulky, společnosti pracující na dlouhodobých kontraktech ohroženy nebudou.

Odborníci naopak upozorňují, že většina lidí na postech vysokých zbrojních kontraktorů jsou demokraté a McCain se domnívá, že systém je zkorumpovaný. Demokratičtí prezidenti také byli v úřadu v období čtyř z pěti období velkého nárůstu rozpočtů Pentagonu: během první a druhé světové války, války v Koreji a války ve Vietnamu.

Republikánskou výjimkou byl Ronald Reagan v osmdesátých letech.

23:48 - Volební účast v Chicagu prý určitě přesáhne osmdesát procent oprávněných voličů.

23:46 - Podle CNN za poslední tři hodiny do jejich centra zavolalo 3000 voličů, kteří si stěžovali na problémy s hlasováním. Ze severu Virgínie jsou hlášeny pěti až sedmihodinové fronty a voliči, kteří to vzdávají. Podle úředníků však bude každému umožněno odvolit, než se místnosti zavřou.

Podle průzkumů stanice už je mezitím jasné, že noví voliči ve všech státech preferovali Baracka Obamu. V celých USA to bylo 72 procent těchto hlasujících, pro McCaina se jich podle průběžných výsledků vyslovilo 27 procent.

23:38 - Kromě Obamy a McCaina se o prezidentský úřad ucházejí ještě další tři kandidáti. Libertarián Bob Barr, účastník několika voleb Ralph Nader, Chuck Baldwin z Ústavní strany a Cynthia McKinneyová ze Strany zelených. Nikdo z nich samozřejmě nemá šanci na vítězství, ovlivnit volbu zřejmě ale může Bob Barr. Ve svém domovském státě Georgii může získat podle průzkumů přes dvě procenta hlasů a budou to povětšinou hlasy, které by získal McCain. To by mohlo rozhodnout o tom, že by Georgii a jejích patnáct volitelů nakonec Obama.

Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová odpovídá s manželem novinářům krátce poté, co odvolili v městečku Wasilla na Aljašce.
Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová odpovídá s manželem novinářům krátce poté, co odvolili v městečku Wasilla na Aljašce. | Foto: Reuters

23:33 - Mezi voliči, kteří považují za nejdůležitější téma terorismus (9 procent Američanů), jasně vede John McCain, který u nich vyhrál ve všech státech. Celkem získal podporu 86 procent těchto hlasujících. Nejvíce to bylo v Arizoně a Texasu, nejméně v Georgii.

23:18 - Ukazuje se, že voliči, kteří si vybírali kandidáty podle toho, jak se staví k válce v Iráku, dali své hlasy převážně Baracku Obamovi. Celkově jich bylo 63 procent. Pouze ve dvou státech dali tito voliči přednost Johnu McCainovi. Vůbec nejvíce s Obamovým postojem k Iráku souhlasí lidé v Minnesotě, Vermontu a Maine.

23:13 - Podle prvních průzkumů provedených ve volebních místnostech stanicí CNN je zdaleka nejdůležitějším tématem pro voliče ekonomika. Vyslovilo se pro ni 62 procent hlasujících. Následuje válka v Iráku, kterou za primární volební téma považuje 10 procent Američanů. O jedno procento méně se vyslovilo pro válku s terorismem a reformu zdravotního pojištění. Tato čísla jsou dobrou zprávou pro Baracka Obamu, který se podle průzkumů těšil v ekonomické oblasti větší důvěře než John McCain.

Sedm procent voličů vidí nejdůležitější téma v energetické politice.

22:33 - Na konec volební kampaně hledí nejen běžní Američané, ale také obchodníci na burze, kteří očekávají konec období nejistoty. Už v den voleb akcie na amerických burzách rostly. Index Dow Jones posílil o 3,28 procent na 9,625.28 bodu. Nasdaq vzrostl o 3,12 procent na 1,780.12.

22:20 - Republikán John McCain se vrátil do své domovské Arizony poté, co se ještě poslední den pokoušel přesvědčit voliče v sousedních státech Nové Mexiko a Colorado k tomu, aby dali hlas právě jemu. Oba státy před čtyřmi lety volily George Bushe, teď v nich ale podle průzkumů dlouhodobě vede Barack Obama.

McCain nyní zamíří do hotelu Biltmore ve Phoenixu, kde před osmadvaceti lety oslavoval svatbu se svou druhou ženou Cindy. Podle deníku Times republikánský kandidát zřejmě před televizními kamerami vystoupí později v průběhu večera na hotelovém trávníku - aby buď oznámil své vítězství, nebo uznal porážku.

21:50 - Voliči v Kalifornii dnes zároveň rozhodují v referendu o návrhu zákona na zákaz sňatků osob stejného pohlaví. Výsledek je nejistý. Podle průzkumu 49 procentům Kaliforňanů sňatky gayů a lesbiček nevadí, 44 procentům ano. Co se týká volby prezidenta, očekává se v Kalifornii jasná výhra Obamy.

21:40 - První výsledky z východních států USA budou známy kolem jedné hodiny ranní středoevropského času. Jméno nového prezidenta budeme možná znát už kolem třetí hodiny ráno.

21:30 - Starosta Chicaga Richard Daley po odchodu z volební místnosti řekl, že novým prezidentem bude Barack Obama. Podle něj to pomůže Chicagu získat pořadatelství letních olympijských her v roce 2016. Uvedl ale, že Obamu čeká těžký úkol, protože americká ekonomika prožívá velmi špatné časy. Chicago soupeří o právo pořádat za osm let olympiádu hlavně s Tokiem a brazilským Riem.ˇ

21:13 - "Jsem přesvědčen, že vítězíme. Vyzývám všechny, aby šli volit. Potřebuji vaši pomoc, burcujte i své sousedy," řekl McCain na shromáždění ve státě Colorado. Dorazil tam poté, co odvolil v Phoenixu v Arizoně. Tam bude ve svém štábu sledovat sčítání hlasů a zveřejnění výsledků voleb. Obama v tu dobu bude ve svém volebním štábu v Chicagu.

21:10 - V Grant Parku v centru Chicaga se už teď scházejí lidé na povolební shromáždění, kterého se zúčastní i Baracka Obama. Ten je senátorem za stát Illinois, jehož součástí je i Chicago.

20:53 - V části státu Colorado odcházejí z volebních místností někteří hispánští voliči, protože instrukce k tomu jak volit ani samotné hlasovací lístky nejsou dostupné ve španělštině. Podle zákona musí mít obvody, kde počet obyvatel hispánského původu přesahuje pět procent, k dispozici i lístky s textem přeloženým do španělštiny. Uvedl to deník New York Times.

Volí se všude. Na snímku veřejná prádelna v illinoiském Chicagu.
Volí se všude. Na snímku veřejná prádelna v illinoiském Chicagu. | Foto: Reuters

20:48 - Časopis Time na své internetové stránce zveřejnil výpovědi náhodně vybraných voličů v Ohiu, kteří hovořili na kameru. Většina oslovených volila Baracka Obamu, oslovení lidé mladší třiceti let všichni. Podle prognóz mohou Obamovi vyhrát volby právě mladí voliči, mezi kterými má obrovskou podporu.

20:35 - Hillary Clintonová odvolila v New Yorku. Novinářům řekla, že se těší na spolupráci s Barackem Obamou. V demokratických primárkách mu podlehla až po dlouhém boji. Své voliče vyzvala, aby šli volit a hlas dali Obamovi.

20:20 - Některé východní oblasti USA bičuje hustý déšť, hlavně státy Pensylvánii a Maryland. Na volební účast to ale podle svědků negativní vliv nemá. Televize CNN předpověděla, že účast bude nakonec možná nejvyšší od začátku 20. století.

20:15 - Demokraté se dnes pokoušejí zvrátit nepříznivou bilanci posledních let. Od roku 1960 vyhrál jejich kandidát prezidentské volby pětkrát, kdežto kandidát republikánů sedmkrát. Od roku 1980 je pro ně bilance ještě horší: pět vítězných republikánů (dvakrát Ronald Reagan i George W.Bush, jednou George Bush senior) proti dvěma úspěchům demokratů (v obou případech Bill Clinton).

Fronty před volebními místnostmi se tvoří i ve washingtonském Okrsku 91.
Fronty před volebními místnostmi se tvoří i ve washingtonském Okrsku 91. | Foto: Reuters

20:05 - Po dnešních volbách začne odpočítávat poslední dny v úřadu George W. Bush. Bílý dům vyklidí 20.ledna, kdy do něj vstoupí nový prezident. Bush končí jako jeden z nejméně oblíbených prezidentů v dějinách USA. Spokojeno je s ním podle průzkumů jen 30 procent Američanů. Ti zbývající mu vyčítají hlavně zhoršení ekonomiky, špatné vedení války v Iráku a nezvládnutí hurikánu Katrina v roce 2005. Stoupenci Bushe ho hájí tím, že teroristé od 11.září neprovedli další útok na území USA, což je podle nich samo o sobě velký úspěch.

19:55 - Zpravodaj agentury AP navštívil americkou vojenskou základnu v iráckém Mosulu. Podle něj vojáci volby příliš neprožívají a v televizi spíš sledují sport. Žádné akce se prý kvůli volbám neplánují. Vojáci, kteří volili, už svůj hlas odevzdali dříve. Obama chce americké jednotky stáhnout z Iráku do 16 měsíců. McCain je tam chce ponechat, dokud to situace v Iráku bude vyžadovat.

19:30 - Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro prohlásil, že považuje Obamu za inteligentnějšího a kulturnějšího politika než McCaina, ale je podle svých slov neutrální a nikoho nepreferuje. Dvaaosmdesátiletý Castro se vloni vzdal ze zdravotních důvodů funkce, Kubu nyní vede oficiálně jeho mladší bratr Raúl.

19:21 - Sarah Palinová volila v městěčku Wasilla na Aljašce. Novinářům řekla, že doufá, že se ve středu ráno probudí jako viceprezidentka. Její nominace McCainem je jedním z největších překvapení letošních voleb. Neznámá politička si zpočátku získávala sympatie voličů, pak ale "propadla" v některých rozhovorech s novináři a i řada republikánů začala pochybovat o správnosti McCainovy volby.

19:00 - "Volil jsem McCaina, protože se mi nelíbí Obamův plán na zvyšování daní," řekl volič Tyler White novinářům v Arizoně, McCainově domovském státě. Kritici vyčítají demokratickému kandidátovi často právě údajné zvyšování daní a tvrdí, že Obama hodlá "přerozdělovat bohatství" a udělat z Ameriky "socialistický stát." Podle průzkumů by měl v Arizoně McCain vyhrát, i když možná těsně.

18:53 - Agentura Reuters předpovídá, že k volbám půjde zhruba 130 milionů Američanů. Nejvyšší účast očekává v Pensylvánii a na Floridě - přes osmdesát procent. Oba tyto státy patří do tzv. klíčové "čtyřky". Jde spolu s Ohiem a Virgínií o státy, v nichž se rozhodne o celkovém vítězství.

18:25 - Ve státech Virgínie a New Jersey jsou hlášeny problémy s hlasovacími stroji. V jedné volební místnosti v Ohiu lidé obdrželi jen hlasovací lístky do Kongresu, ale lístky pro prezidentskou volbu chybějí. Jedna místnost ve Virgínii otevřela pozdě, protože šéf místní volební komise nedorazil včas.

18:12 - Další potvrzení vysoké účasti: V Clevelandu v Ohiu stojí fronty voličů u volebních místností až na chodnících.

18:03 - Deník Washington Post na své internetové stránce upozorňuje, že kvůli dlouhým frontám a některým drobným problémům ve volebních místnostech se může sčítání hlasů a oznámení výsledků v některých státech zpozdit.

18:00 - Souběžně s prezidentem Američané volí i do Kongresu. Novou Sněmovnu reprezentantů a 35 senátorů. Obě komory Kongresu - Sněmovnu i Senát - kontrolují demokraté. V Senátu těsným poměrem 51 ku 49 mandátům. Rádi by zvýšili svůj zisk na 60 mandátů. Pokud by zároveň byl zvolen Obama, Demokratická strana by naprosto ovládla americkou politiku.

17:50 - Obama i McCain už i s manželkami odvolili. Obama v základní škole v Chicagu a McCain v arizonském Phoenixu. Obama teď cestuje do Indianapolisu, zatímco jeho viceprezidentský kandidát Joseph Biden se zastaví ve Virgínii. McCain navštíví ještě před zveřejněním konečných výsledků státy Colorado a Nové Mexiko. V obou před čtyřmi lety vyhrál Bush, ale nyní průzkumy favorizují Obamu. Totéž platí pro Virgínii.

17:45 - Šedesátiletý Ian Edwards z Cincinnati v Ohiu řekl po odchodu z volební místnosti zpravodaji agentury Reuters: "Volil jsem Obamu. Ze tří jednoduchých důvodů. Špatná válka, špatná ekonomika, špatná reputace naší země ve světě." Ohio je jedním ze států, kde se rozhodne o výsledku voleb.

John McCain a jeho manželka Cindy volí ve svém volebním okrsku ve Phoenixu
John McCain a jeho manželka Cindy volí ve svém volebním okrsku ve Phoenixu | Foto: Reuters

17:41 - Televize CNN hlásí, že v Atlantě ve státě Georgia je zájem voličů velký. Tvoří se obrovské fronty. Sídlo CNN je právě v Atlantě. V Georgii, která má 15 volitelů, se očekává podle průzkumů těsná výhra McCaina.

17:33 - Letos se očekává rekordní účast. Možná bude největší od roku 1960, kdy volilo přes 64 procent amerických voličů. Tehdy těsně vyhrál demokrat John F.Kennedy.

17:30 - Připomeňme si ještě, že český premiér Mirek Topolánek už dříve jednoznačně podpořil Johna McCaina. Obamu označil za "marketingový produkt, o kterém nelze s jistotou říci, co si vlastně myslí."

17: 25 - U evropských politiků nebývá zvykem, aby se ještě před koncem voleb vyjadřovali k tomu, komu fandí. Výjimku nicméně udělali například německý ministr financí Peer Steinbrück a jeho nizozemský kolega Wouter Bos. Na jednání ministerské rady v Bruselu byl jejich verdikt jednoznačný: Obama.

17:20 - Před sedmi hodinami jsme publikovali na Aktuálně.cz kvíz, ve kterém jste na základě vlastních politických názorů mohli zjistit, zda jste voliči Baracka Obamy či Johna McCaina. Výsledek je jasný - 6924 čtenářů by hlas odevzdalo Obamovi, který by tak v tuto chvíli měl 82,68 % podporu. (Test naleznete zde)

17:03 - Televize FoxNews hlásí množící se problémy ve volebních místnostech. Na mnoha místech se mnoho lidí zařadilo do fronty již ve čtyři ráno, ačkoliv okrsky otevřely až o dvě hodiny později.

Sčítací komisařka Charleta Tibbs sleduje záznamy o voličích na základní škole Beulah Shoesmith v Chicagu.
Sčítací komisařka Charleta Tibbs sleduje záznamy o voličích na základní škole Beulah Shoesmith v Chicagu. | Foto: Reuters

Jinde zase již během dopoledne došly hlasovací lístky a volební komise musela urychleně doplňovat nové. "Náš systém je tradičně připraven na nízkou volební účast," komentovala potíže Valerie Vazquez-Rivera z newyorské radnice.

16:50 - Matematika dnešního volebního dne je jasná. Rozhodne se víceméně ve čtyřech lidnatých státech, kde výsledek není dopředu jasný. V Pensylvánii, Ohiu, Virginii a na Floridě. Vzhledem k tomu, že Obama má na své straně některé velmi lidnaté státy s velkým počtem volitelů (Kalifornii, New York a některé další), měl by McCain z těchto čtyř "zlomových" států uspět alespoň ve třech. Ohio je považováno za klíčové bojiště. (více čtěte zde)

Nanečisto volili i tito Keňané, kteří svůj pomyslný hlas pro svého zřejmě nejslavnějšího krajana odevzdali v Nyangomě , 430 kilometrů od Nairobi.
Nanečisto volili i tito Keňané, kteří svůj pomyslný hlas pro svého zřejmě nejslavnějšího krajana odevzdali v Nyangomě , 430 kilometrů od Nairobi. | Foto: Reuters

16:45 - I když Keňané volit pochopitelně nemohou, mnozí si nenechali ujít příležitost vhodit do urny alespoň pomyslný lístek. Na mnoha místech Obamovy pravlasti se lidé shromažďují u televize, aby na dálku podpořili svého slavného krajana. Více o "obamománii" se ostatně můžete dočíst v reportáži redaktora Aktuálně.cz Pavla Vondry, který vše v Keni sledoval.

Živě z Nairobi: Keňané nejdou spát. Fandí svému Obamovi

16:35 - Volební účast se odhaduje až na 140 milionů voličů. Podle politologů může výsledky zpomalit enormní zájem o předčasnou a korespondenční volbu. O den dříve nebo poštou odvolí možná až třetina všech Američanů s volebním právem.

Obama odvolil se svou manželkou Michelle v budově jedné ze základních škol v Chicagu.
Obama odvolil se svou manželkou Michelle v budově jedné ze základních škol v Chicagu. | Foto: Reuters

15:45 - V tuto chvíli se volí ve většině států USA, volební místnosti se na východním pobřeží otevřely mezi pátou a sedmou ranní (11-13 hod. SEČ), do 16. hod. SEČ přibude celé západní pobřeží, o hodinu později Aljaška, jako poslední pak Havaj. Pozorovatelé hlásí fronty před volebními místnostmi.

V Chicagu odvolil již také Barack Obama, jeho sok McCain je pak očekáván ve Phoenixu.

15:35 - Mimochodem - první výsledky jsou už známy. Demokratický kandidát Barack Obama suverénně zvítězil ve dvou vesnicích v New Hampshire na východním pobřeží, které otevřely volební místnosti hned v prvních minutách nového dne, tedy v šest hodin ráno u nás. (více čtěte zde)

15:30 - Začínáme pro vás online sledovat volby amerického prezidenta.

Poslední publikované průzkumy zřetelně favorizují Baracka Obamu. A to jak na celonárodní úrovni, tak na úrovni států, které budou letos klíčové. McCainovi škodí rekordní nepopularita prezidenta Bushe, kterého podporuje v průměru čtvrtina Američanů, pouze necelých deset procent občanů USA se navíc domnívá, že se země ubírá správným směrem. (více čtěte zde)

 

Právě se děje

Další zprávy