Sledovali ho divní lidé, zastavovala u něj auta, popsal kolega oběšeného Bělorusa

Martin Novák Martin Novák
4. 8. 2021 13:29
Běloruského opozičního aktivistu Vitalije Šyšova našli oběšeného v úterý ráno v parku na sídlišti Čajka na západním předměstí Kyjeva. Ukrajinská policie nyní pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. První je sebevražda, druhou zamaskovaná vražda. A na ni ukazuje i jeho blízký spolupracovník, který tělo našel spolu s policisty.
Květiny, svíčky a fotografie na místě, kde našla policie oběšeného Vitalije Šyšova.
Květiny, svíčky a fotografie na místě, kde našla policie oběšeného Vitalije Šyšova. | Foto: Reuters

Z okruhu Šyšovových známých nikdo nevěří, že by se sám rozhodl ze světa odejít. Šestadvacetiletý Šyšov pracoval v oboru IT a založil organizaci Běloruský dům, která pomáhá běloruským uprchlíkům na Ukrajině se zajištěním legálního pobytu, zdravotním pojištěním a sháněním práce.

Je to dobrovolnická organizace, jejíž členové se věnují pomoci krajanům ve svém volném čase.

S policisty našel Šyšovovo tělo ve Svjatošinského parku jeho blízký spolupracovník Jurij Ščučko. V rozhovoru pro litevskou rozhlasovou stanici LRT uvedl, že nepochybuje o vraždě. "Myslím, že se jako vždy šel po ránu proběhnout, někdo ho napadl a oběsil, jako kdyby vykonával rozsudek smrti," řekl Ščučko.

Vitalij Šyšov podle něj několikrát mluvil o tom, že ho sledují divní lidé, zastavují v jeho blízkosti automobily a někdo ho fotografuje a natáčí. "Jednou mi řekl: Mám špatný pocit. Kdyby se něco stalo, dej pozor na Boženu," uvedl Ščučko.

Božena Želudová je Šyšovova přítelkyně, se kterou žil. Oba utekli z Běloruska loni na podzim, když běloruská KGB začala zatýkat organizátory demonstrací proti režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Šyšov spravoval několik účtů na sociální síti Telegram, které kritizovaly běloruský režim a měly velký počet sledujících.

Varování před útoky

Šyšovův zástupce v organizaci Běloruský dům Rodion Batulin si je jistý, že jde o vraždu na objednávku samotného Lukašenka. Je podle něj možné, že si běloruská KGB najala na vraždu někoho z občanů Ukrajiny.

"Lidé z SBU (ukrajinská kontrarozvědka - pozn. red.) nás varovali, že se proti nám chystají provokace a možná útoky. S Vitalijem jsme o tom mluvili a prosil jsem ho, aby se snažil nepohybovat se v místech, která mohou být nebezpečná," řekl Batulin pro novináře ruskojazyčné mediální skupiny BMCH.

Když se Šyšov 3. srpna dlouho nevracel, skupina jeho kolegů se vydala ještě večer hledat, ale neuspěla. V této skupině byl i bratr Nikity Kryvcova. Kritika režimu, kterého lidé našli loni nedaleko běloruského Minsku rovněž oběšeného. Jeho bratr poté v obavách o svůj život uprchl právě do Kyjeva.

Běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská v úterý řekla během návštěvy Londýna, že útoku může čelit jakýkoliv Lukašenkův kritik kdekoliv v zahraničí a každý, kdo Lukašenka kritizuje, je považován režimem za nepřítele.

Přísná opatření

Když Cichanouská, která proti Lukašenkovi kandidovala v prezidentských volbách, navštívila na začátku června Prahu, bezpečnostní opatření tomu odpovídala. Její vůz doprovázela policejní kolona a novináři, kteří s ní dělali v hotelu rozhovor - včetně Aktuálně.cz -, byli důsledně kontrolováni. Časové údaje týkající se příjezdu, pobytu a odjezdu političky podléhaly utajení.

Přísná bezpečnostní opatření má i návrat běloruské sprinterky Krysciny Cimanouské z olympiády v Tokiu do Evropy. Po roztržce s vedením běloruské výpravy se běžkyně odmítla vrátit domů a dostala vízum do Polska. Nenastoupila ale do letadla mířícího z Tokia do Varšavy, nýbrž do Vídně, a na palubě ji doprovázeli polští diplomaté. Polské ministerstvo zahraničí zdůvodnilo změnu tím, že o plánovaném letu vědělo příliš mnoho lidí."

Video: Podle Ondřeje Soukupa chtělo vedení běloruské olympijské výpravy zabránit hněvu Lukašenka

Její manžel už je na Ukrajině, babička potvrdila, že k rodině policie dorazila. Je to způsob, jak vyvíjet nátlak na oponenty, říká Ondřej Soukup | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy