Fotky z vlaku pro boháče. Nahlédněte do originálních vagonů slavného Orient Expresu

Fotky z vlaku pro boháče. Nahlédněte do originálních vagonů slavného Orient Expresu
Salonní kupé Orient Expresu.
Jedna z původních lokomotiv Orient Expresu.
Vnitřek jídelního vozu Orient Expresu.
Postupné rozšiřování trasy Orient Expresu.
Foto: Milan Jaroš
Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková, Milan Jaroš
Aktualizováno 5. 12. 2021 12:57
Jezdili jím géniové a považovali ho za geniální. Legendární souprava Orient Expres dodnes budí fantazii přepychem a příběhy, které se k ní pojí. Vlak spojoval západ Evropy s Istanbulem skoro sto let, než se v roce 1977 zastavil. Jedna z prvních zastávek na trati vedla přes Brusel a právě v tamním železničním muzeu jsou nyní k vidění originály několika vagonů.

Linka vyjela na koleje v roce 1883 z Paříže a končila ve Vídni. Postupně se z obou stran prodlužovala až k nejdelší trase Londýn-Istanbul, měřící přes tři tisíce kilometrů. Orient Expres byl od počátku koncipován jako "hotel na kolejích" a měl pouze první třídu. Tomu odpovídalo vybavení. Kromě spacích vagonů měla souprava několik kuřáckých salonů, tančíren a luxusních jídelních vozů, kde se podávaly sedmichodové obědy a osmichodové večeře. 

Jeden z restauračních vagonů je odstavený pod střechou železničního muzea v Bruselu. Zvenčí temně modrý plášť, uvnitř vybavení ve stylu art deco. Sada stříbrných příborů, hedvábné ubrusy až na zem, na každém stolku lampička, přítmí. Až na drobnosti je všechno původní. 

Jízdu legendárním vlakem si mohli dovolit jen boháči, kteří ji považovali za dobrodružný útěk od každodennosti. Tehdy šlo o novátorský koncept: smyslem cesty totiž nebylo dojet na divoký Balkán nebo do neznámého Turecka a tam něco zažít. Cílem byla samotná jízda luxusním vlakem se vším, co k tomu patří. Rozptýlení tu hledala břišní tanečnice a agentka Mata Hari, fyzik Albert Einstein, psychoanalytik Sigmund Freud nebo herečka Marlene Ditrichová.

Speciální roli měl Orient Expres v životě Agathy Christie. Spisovatelka jím cestovala ve 30. letech 20. století několikrát. Ve vlaku potkala svého druhého muže, zažila nenadálé uvíznutí spoje kvůli špatnému počasí nebo četla o únosu syna slavného Američana přímo z kupé. 

To všechno ji mohlo inspirovat k napsání slavného detektivního románu Vražda v Orient Expresu. Knížka byla poté zfilmována a luxusní vlak se dostal i do bondovky Srdečné pozdravy z Ruska

I v historii samotné Belgie má Orient Expres speciální místo. Koncept luxusních spacích vlaků přinesl do Evropy po jedné cestě v USA belgický obchodník Georges Nagelmackers. Právě jeho společnost začala soupravy Orient Expresu provozovat.

Originální vagony jsou v bruselském železničním muzeu k vidění až do 17. dubna příštího roku. Pořadatelé lákají také na unikátní umělecká díla i dokumenty přibližující historii této slavné soupravy. 

 

Právě se děje

Další zprávy