Slavný fotograf hledal v lese dron, ale narazil na ruské vojáky. Střelili jej zblízka

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2022 10:02
Původní profesí byl IT inženýr, ale proslavil se jako fotograf válek, revolucí a dramatických událostí. Maksym Levin fotil pro agentury Reuters, AP a další světová i domácí média povstání na Majdanu nebo boje mezi ukrajinskou armádou a ruskými vojáky na Donbase v roce 2014. Osudnou se mu stala invaze o osm let později.
Maksym Levin.
Maksym Levin. | Foto: Reuters

Levin se v létě roku 2014 coby fotograf dostal spolu s ukrajinskými vojáky do ruského obklíčení při bitvě o město Ilovajsk. Dokázal se z něj dostat a na základě jeho záběrů a výpovědí vznikl dokumentární film Po Ilovajsku, který měl velký mezinárodní ohlas.

Když Rusko letos 24. února napadlo Ukrajinu, Levin jako nejznámější ukrajinský válečný fotoreportér okamžitě odjel do akce. 13. března ale přestal komunikovat svým mobilním telefonem v době, kdy se pohyboval severozápadně od Kyjeva mezi vesnicemi Huta-Mežyhirská a Moščun.

Maksym Levin.
Maksym Levin. | Foto: Reuters

Tudy probíhala fronta mezi útočícími ruskými vojáky a ukrajinskými obránci, kteří se snažili okupanty zastavit v postupu na Kyjev. Levin a jeho spolupracovník, voják Oleksij Černyšov, zmizeli. Vypadalo to, že je zajali ruští vojáci.

Poslední SMS zprávu odeslal Levin dopoledne 13. března krátce před půl dvanáctou. Pak už nebyl aktivní na žádné sociální síti. První dubnový den, když se Rusové začali stahovat od Kyjeva, se vyjevila tragická pravda. Ukrajinští vojáci našli Levinovo tělo se dvěma kulkami v těle. Černyševovo bylo sežehnuté ohněm.

Na konci června pak zveřejnila výsledek svého pátrání na místě organizace Reportéři bez hranic. Jejich tým zjistil, že Levina před smrtí mučili a pak zastřelili z blízkosti. Černyševa polili benzinem a upálili zaživa. I Levinovo tělo bylo ohořelé, ale když ho zapálili, byl fotograf již mrtvý.

Postupně vychází najevo podrobnosti o tom, co se vlastně stalo. Levin zřejmě používal k fotografování dron a ten se zřítil v lese. Fotograf a doprovázející voják se ho vydali hledat a přitom zašli příliš daleko k ruským pozicím. V lese v té době už operovala ruská 106. výsadková divize.

Levinových služeb využívala na Ukrajině agentura Reuters, byl také fotografem prestižního a vlivného online deníku Levyj Bereh. Jeho šéfredaktorka Soňa Koškinová nedávno poskytla rozhovor Aktuálně.cz, ve kterém vzpomínala na těžké chvíle, kdy se dozvěděla o smrti svého dlouholetého kolegy.

"Tušila jsem, že je mrtvý, ale člověk chce do poslední chvíle věřit. Ten den večer, kdy Makse našli, mně poslali od ukrajinských ozbrojených sil fotografie ohořelého těla a ptali se, zda ho poznávám. Nikdy by mě nenapadlo ani v nejhorším snu, že budu muset takto identifikovat svého kolegu a kamaráda," popsala.

Koškinová je autorkou úspěšné knihy Majdan - nedořečený příběh, která obsahuje fotografie Maksyma Levina. Jednačtyřicetiletý novinář po sobě zanechal čtyři nezletilé děti, pohřbili jej v jeho rodné vesnici Bojarka u Kyjeva. Prezident Volodymyr Zelenskyj udělil Levinovi posmrtně státní vyznamenání.

Pohřeb Maksyma Levina v jeho rodné vesnici Bojarka.
Pohřeb Maksyma Levina v jeho rodné vesnici Bojarka. | Foto: Reuters

Levin málem přišel o život už v roce 2016. Do auta, které řídil a v němž seděla jeho rodina, narazil se svým vozem opilý ředitel ukrajinské státní železnice Ivan Fedorko. Fotografova manželka skončila po nehodě v nemocnici s mnoha zlomeninami, hospitalizován byl i jejich syn.

V jednom z rozhovorů před svojí smrtí Levin řekl, že se příliš nestýká a nerozumí si se svým otcem, který má rád ruského prezidenta Vladimira Putina.

Video: Záběry ruského raketového útoku na město Kremenčuk

Lidé v panice skákali do jezera. Kamery zachytily raketový útok na Kremenčuk. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy