Slavný expert na sériové vrahy lhal. Všechno jsem si vymyslel, přiznal spisovatel

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 5. 2020 14:47
Stéphane Bourgoin napsal 75 knih a produkoval desítky dokumentů, ve kterých se věnoval analýze skutečných zločinů. Ve Francii byl považován za experta na sériové vraždy. Několik jeho knih vyšlo i v češtině. Teď ale slavný spisovatel přiznal, že většinu své práce si vymyslel.
Stéphane Bourgoin postavil svou kariéru odborníka na sériové vrahy na vymyšlených zkušenostech.
Stéphane Bourgoin postavil svou kariéru odborníka na sériové vrahy na vymyšlených zkušenostech. | Foto: Wikimedia Commons/Olivier Strecker

Ve Francii prodal miliony výtisků svých knih, v televizních pořadech a dokumentech často vystupoval jako odborník na problematiku sériových vražd. Stéphane Bourgoin se vydával za znalce duší sériových vrahů. 

Začátek jeho hvězdné kariéry začal tragicky. V roce 1976, kdy žil v USA, zavraždili jeho tehdejší partnerku Eileen. Bourgoin ji našel v jejich bytě v Kalifornii znásilněnou a rozkrájenou na kousky, jak to sám později popisoval. Za dva roky policie dopadla muže, který se přiznal k dalším desítkám vražd.

Bourgoina to motivovalo k tomu dopátrat se, co se děje v myslích sériových vrahů. A tak začal zpovídat vrahy v amerických věznicích, mimo jiné se setkal i s vrahem své přítelkyně.

Stéphane Bourgoin byl považován za skutečného odborníka. Na základě svých zkušeností napsal desítky knih, a dokonce deset let přednášel na škole francouzského četnictva. Jenže to všechno byla lež. Většina vyprávěných událostí v jeho životě se nestala a ve skutečnosti neexistovala ani jeho zavražděná partnerka Eileen, kterou si vymyslel. 

První obvinění přišlo letos v lednu. Anonymní skupina 4ème Oeil Corporation vydala od té doby na serveru YouTube několik videí, ve kterých zpochybňuje spisovatelovu minulost a například i to, že se osobně setkal s americkým zločincem Charlesem Mansonem. 

Podle členů skupiny Bourgoin ve svých knihách opisoval z anglicky psané literatury a dopouštěl se chyb a nejasností. Vyšetřovat nesrovnalosti v jeho práci začala skupina loni. "Jeho televizní rozhovory nás přesvědčily, že si opravdu všechno vymýšlel," řekli zástupci 4ème Oeil Corporation americké stanici CNN.

Patologický lhář

Kanál zveřejněná videa nakonec smazal, ale ve Francii vyvolala skandál. V květnu Stéphane Bourgoin přiznal, že lhal.  

Francouzský spisovatel lhal skoro o všem. Vymyslel si výcvik u amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) i osobní setkání s vrahy. V rozhovoru pro francouzský magazín Paris Match přiznal, že jeho partnerka Eileen nikdy neexistovala a že se nechal inspirovat skutečným příběhem vraždy ženy, se kterou se předtím několikrát setkal. Udělal to údajně proto, že nechtěl odhalit identitu oběti, kterou doopravdy moc dobře neznal.

Sedmašedesátiletý spisovatel pak v dalším rozhovoru s francouzským listem Le Parisien, který vyšel tento týden, prohlásil, že je patologický lhář. "Stydím se, že jsem lhal. Je mi to hluboce a upřímně líto," nechal se slyšet.

"Je to absolutně směšné, protože když zhodnotíte mou práci, myslím, že ta sama o sobě stačila," řekl deníku Le Figaro. Stéphane Bourgoin s několika sériovými vrahy skutečně mluvil, svou práci ale zveličoval. Jeho knihy jsou velmi populární a někteří odborníci přesto dál považují jeho znalosti psychologie kriminálníků za neobvyklé.

Video: Zdravotní bratr Niels Högel se přiznal. Je nejhorším sériovým vrahem v poválečných dějinách země 

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Cestovní kancelář V-Tour zkrachovala, problémy jí způsobila koronavirová krize

Cestovní kancelář V-Tour z Brna, která pořádala školní zahraniční zájezdy a prodávala outdoorové zájezdy, vyhlásila úpadek. Cestovní kancelář to uvedla na svých webových stránkách. Klienti se mohou hlásit o náhradu školy u Generali České pojišťovny. Krajský soud v Brně zahájil insolvenční řízení s kanceláří, která působila na trhu 28 let, toto pondělí.

"Vážení klienti, partneři, přátelé hor, účastníci školních zájezdů a cestovatelských dobrodružství, s lítostí vám oznamujeme, že se CK V-TOUR s.r.o. s platností od 3. 8. 2020 nachází v úpadku," uvedla cestovní kancelář na svém webu. Server iDNES uvedl, že kancelář zkrachovala kvůli koronaviru. Problémy způsobilo především jaro, kdy platila opatření vlády a nechodilo se do školy. Na jaře přitom školy jezdí na zájezdy nejvíc. Zájem nebyl ani o zájezdy plánované od září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy