Slavný analytik CIA: Putin raději použije jadernou zbraň, než aby přiznal porážku

Martin Novák Martin Novák
29. 9. 2022 6:07
Ruský prezident Vladimir Putin je zahnaný do kouta, ale nesmíří se s porážkou, předpovídá další vývoj války bývalý elitní analytik americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Robert Baer. Jeho názory mají velkou váhu: patřil mezi důstojníky CIA, kteří sbírali a vyhodnocovali informace týkající se boje s al-Káidou a islamistickými extremisty na Blízkém východě.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Baer také napsal úspěšnou knihu Nevidět zlo (See No Evil), která si získala kromě zásadních informací a analýz věhlas i tím, že z bezpečnostních důvodů byly některé pasáže začerněné. Jeho kariéra v roce 2005 inspirovala filmaře k natočení thrilleru Syriana, kde postavu Baera hrál George Clooney.

V novém rozhovoru pro americkou televizi CNN řekl, že stále udržuje spojení se svými bývalými kontakty v ruských zpravodajských službách. A že odhad těchto lidí není příliš optimistický. "Čím více bude Rusko vojensky prohrávat, tím více poroste možnost, že Putin sáhne po taktických jaderných zbraních," řekl analytik.

Podle něj Putin neuvažuje o tom, že by se smířil s porážkou nebo by ji uznal. "Nedokážu si to představit. Pro něj je porážka nepřijatelná, protože si zakládá na tom, že je silný vůdce - na tom je postavena jeho strategie dvacet let. Nevidím ani šanci, že by teď zasedl k nějakým mírovým jednáním," uvedl Baer.

Ruský prezident minulou středu v projevu o částečné mobilizaci kromě jiného řekl: "Pokud bude ohrožena územní celistvost Ruska, použijeme k ochraně našeho lidu všechny dostupné prostředky." Tento výrok někteří diplomaté a analytici označili za hrozbu použitím taktických jaderných zbraní, protože Putin navíc obvinil Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil adekvátní ruskou reakcí.

V úterý se ještě pregnantněji vyslovil bývalý ruský prezident a nyní místopředseda Bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. "Rusko má právo v případě nutnosti použít jaderné zbraně," řekl.

"Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne," citovala z Medveděvova příspěvku na sociální síti Telegram ruská tisková agentura TASS.

Putinův páteční projev

Putinův výrok o ohrožení územní celistvosti se týká anexe území na východě Ukrajiny. Rusko zinscenovalo referenda o připojení Doněcké, Luhanské a částí Chersonské a Záporožské oblasti Ukrajiny k Rusku. V pátek 30. září vystoupí Putin s projevem k oběma komorám ruského parlamentu (tedy ke Státní dumě a Radě federace), ve kterém zřejmě oficiálně oznámí připojení těchto oblastí.

Spolu s Krymem by to znamenalo ruskou anexi patnácti procent rozlohy Ukrajiny.

To znamená, že od pátku bude Kreml oficiálně považovat ukrajinské ofenzivy a ostřelování těchto oblastí za přímý útok na Rusko, respektive na územní celistvost Ruska. Což by podmínky pro nasazení taktických jaderných zbraní tak, jak o tom mluví Putin a Medveděv, splňovalo.

Taktická jaderná zbraň má menší ničivou sílu než strategická a má sloužit ke snížení velkého počtu nepřátelských vojáků na území, na kterém se nacházejí. Zatím ale nikdy nikdo v historii tuto zbraň nepoužil.

Stav na Ukrajině 25. září.
Stav na Ukrajině 25. září. | Foto: Aktuálně.cz

"Půlkilotunová taktická jaderná zbraň znamená ohrožení tepelnou tlakovou vlnou, řekněme, do kilometru od epicentra. Ohrožení přímou radiací, která vzniká při výbuchu, je zhruba do kilometru a půl, radioaktivní spad po použití takové zbraně by byl minimální. Jelikož se při použití taktických zbraní netvoří mnoho radioaktivního spadu, je možné se do zasažené oblasti vrátit zhruba za týden," řekla v České televizi předsedkyně Českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Hrozba mobilizace i na okupovaném území

Kyjev už ale dal najevo, že takzvanými referendy se nic nemění a cílem je nadále osvobodit všechna Ruskem okupovaná území. Na východě Ukrajiny se odehrávají tvrdé boje: Ukrajinci útočí na okupované město Lyman a Rusové ostřelují Bachmut, kontrolovaný ukrajinskou armádou.

Starosta okupovaného města Melitopol, který odmítl s Rusy spolupracovat a uprchl, informoval o zákazu odjezdu všech mužů ve věku 18 až 35 let žijících na okupovaných územích. Podle něj budou Rusové chtít bezprostředně po oznámení anexe tyto muže mobilizovat do armády a poslat na frontu proti ukrajinské armádě.

Video: Putin se mobilizací střelil do nohy, říká Kanaková

„Putin nemohl udělat větší chybu. Lidé nejsou připraveni bojovat ani za něj, ani za Rusko. Chtěli dál sedět na gauči a koukat se na televizi." | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
Další zprávy