Slavné výroky Thatcherové: O Němcích, Evropě i mužích

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
8. 4. 2013 15:34
Margaret Thatcherová svými vlastními slovy o tom, čemu věřila, i o tom, komu ne
Foto: Reuters

Londýn - Politická kariéra Margaret Thatcherové byla lemována řadou ostrých sporů i historických událostí.

Sama bývalá britská premiérka, která zemřela v pondělí 8. dubna 2013 v důsledku mozkové příhody, proslula schopností břitkého, vtipného, místy až úsečného vyjadřování.

Projděte si některé její slavné výroky, které ji dobře charakterizují jako političku i jako ženu.

O svém úkolu v politice

Můj úkol je zastavit rudnutí Británie.

O své motivaci v politice

Nesnesu vidět Británii, jak upadá. Prostě nesnesu.

O svém úkolu v premiérském křesle

Nastoupila jsem do úřadu s jedním cílem: změnit Británii ze závislé společnosti na samostatnou. Ze země, kde se říká "dej mi to", na zemi, v níž platí "udělej si to sám". Kde platí "vstanu a jdu" místo "zůstanu sedět a počkám si".

O své ekonomické politice

Moje ekonomická politika není založena na nějaké teorii, ale na věcech, s nimiž jsem já a miliony dalších lidí vyrostla: poctivá odměna za poctivou každodenní práci, nežít na dluh, myslet na horší zítřky, splácet včas účty, podporovat policii.

O stávce horníků

Musím říct, že to, čemu čelíme, je pokus nahradit vládu práva vládou davu, a tento pokus nesmí uspět. Máme co do činění s lidmi, kteří používají násilí a vydírání, aby si vymohli svou vůli na druhých, kteří s nimi nesouhlasí. Vláda práva musí zvítězit nad vládou davu.

O mužích a politice

Jestli chcete, aby bylo v politice něco řečeno, požádejte muže. Jestli chcete, aby bylo něčeho dosaženo, požádejte ženu.

O socialismu

Problém se socialismem spočívá v tom, že ani peněženky těch druhých nejsou bezedné.

O Evropě

V průběhu mého života všechny problémy přišly z kontinentální Evropy a všechna řešení od anglicky mluvících národů v celém světě.

O platbách do evropské kasy

Chci zpátky svoje peníze.

O válce a míru

Na každého idealistického pacifistu, který se zřekne práva na sebeobranu kvůli světu beze zbraní, připadá minimálně jeden válečník dychtivý zneužít jeho dobrých úmyslů.

O politické popularitě

Jestli jste se rozhodli být v politice populární, budete kdykoli ochotni přistoupit na jakýkoli kompromis. A nedosáhnete ničeho.

O Michailu Gorbačovovi

Pan Gorbačov se mi líbí. Jsme schopni spolu jednat.

O sjednocení Německa

Porazili jsme Němce dvakrát a teď jsou tu zase zpátky.

O trestu smrti

Osobně jsem vždy hlasovala pro trest smrti, protože věřím, že lidé, kteří jsou připraveni zabít druhé, se zbavují vlastního práva na život.

O trpělivosti

Jsem mimořádně trpělivá. Za předpokladu, že nakonec prosadím svou.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy