Česko-americká ministryně i žena, která zažehla hněv Íránců. Kdo zemřel v roce 2022

Česko-americká ministryně i žena, která zažehla hněv Íránců. Kdo zemřel v roce 2022
Ve věku 84 let zemřela 23. března Madeleine Albrightová, svého času považovaná za nejvlivnější ženu na světě. Během druhé světové války uprchla jako dítě z rodného Československa před nacisty a později odjela podruhé, kvůli komunistům do USA. V roce 1997 se stala historicky první ženou v čele amerického ministerstva zahraničí a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách. Na snímku se svým blízkým přítelem a prvním českým prezidentem Václavem Havlem.
Počátkem ledna zemřel ve věku 65 let předseda Evropského parlamentu, italský politik a novinář David Sassoli. Rodáka z Florencie Italové znají také jako někdejšího populárního moderátora hlavních zpráv televizní stanice RAI. S politickou kariérou začal v roce 2009, kdy byl poprvé zvolen do Evropského parlamentu, který od roku 2019 vedl.
Někdejší vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov zemřel 3. září po těžké a dlouhé nemoci. Bylo mu 91 let. Gorbačov zahájil po nástupu do čela komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat systém a dodat tehdejšímu sovětskému impériu novou sílu. Opak se ale stal pravdou. Sovětský svaz se rozpadl a komunistický systém se zhroutil.
Bývalý japonský premiér Šinzó Abe, kterého postřelil atentátník, podlehl 8. července svým zraněním na pravé straně krku a také ráně, která zasáhla jeho srdce. Sedmašedesátiletý Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil.
Foto: Reuters, Aktuálně.cz
Dominika Perlínová ČTK Dominika Perlínová, ČTK
30. 12. 2022 15:49
Končícímu roku 2022 dominovala ruská invaze na Ukrajinu, která si už vyžádala tisíce životů. Mezitím v Rusku docházelo k záhadným úmrtím známých osobností, ať už se jednalo o nacionalistku Darinu Duginovou nebo Ravila Maganova, předsedu správní rady ropného koncernu Lukoil. V roce 2022 zemřela i řada významných politiků včetně české rodačky Madeleine Albrightové nebo královny Alžběty II.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy