Slavné belgické pivo dohnala cena plynu, výrobci hrozí po sto letech zavření

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
17. 9. 2022 10:06
Delirium Tremens je v ohrožení, posílali si tento týden mnozí Belgičané vzkaz, který je těžko srozumitelný většině cizinců. Zatímco Čech si pod označením "delirium" představí spíš poslední stádium alkoholismu, a tudíž stav, o který nestojí za to usilovat, Belgičanům na mysl nejčastěji vytane růžový slon.
Delirum Café v centru Bruselu, kde prodávají slavné silné belgické pivo.
Delirum Café v centru Bruselu, kde prodávají slavné silné belgické pivo. | Foto: Economia / Milan Jaroš

A to doslova. Delirium Tremens je název populárního belgického piva s růžovým slonem ve znaku. Nad jeho výrobcem, pivovarem Huyghe, visí po více než sto letech nepřetržitého provozu hrozba, že bude muset ukončit provoz.

Důvodem jsou rychle rostoucí náklady, které odrážejí nynější energetickou krizi v Evropě. Pivovar Huyghe potřebuje několik tun oxidu uhličitého denně a jeho prodejce nyní žádá více než dvanáctinásobek oproti ceně v prvním pololetí letošního roku. 

Belgické pivo Delirium Tremens.
Belgické pivo Delirium Tremens. | Foto: Economia / Milan Jaroš

"Teď máme dost oxidu uhličitého do úterka. Co bude dál, nevíme," řekl deníku Aktuálně.cz majitel pivovaru Alain De Laet, zástupce už čtvrté generace pivovarníků v rodině, která vaří oblíbený nápoj v obci Melle u Gentu od roku 1906. Delirium Tremens patří mezi typicky silná belgická piva - má 8,5 procenta alkoholu.

"Ta zpráva mě docela zasáhla. Měl jsem to pivo rád. Snad to ještě zvládnou," napsal Aktuálně.cz expremiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, který na "růžového slona" chodil, když působil v Bruselu v Evropské komisi.  

Samotný prodejce oxidu uhličitého, který se používá do piva na bublinky a pak zejména na vyčištění pivních tanků, tvrdí, že se stal obětí zásahu "vyšší moci", a proto musel skokově zdražit. Firma Nippon Gases tím myslí skutečnost, že její vlastní dodavatel, nizozemská továrna na hnojiva, snížil produkci a oxidu uhličitého je obecně málo. Holanďané zase omezili provoz proto, že je po zemědělské sezoně a velmi zdražila vstupní surovina - zemní plyn.

Pod tlakem jeho ceny se rozpojuje dodavatelský řetězec a v případě pivovaru Huyghe se to projevuje tak, že zatímco v červnu platil 250 eur za tunu oxidu uhličitého, teď se po něm žádá 3350 eur. Tedy místo v přepočtu 6100 korun více než 82 tisíc.

"To je pro nás naprosto surrealistická částka. Náklady na oxid uhličitý by nám vyskákaly z několika tisíc eur na pět milionů a na to jednoduše nemáme," konstatuje Alain De Laet. 

Pivovar se obrátil na soud, protože firma Nippon Gases podle De Laeta porušila dlouhodobý kontrakt. Už ve dvou instancích dal soud pivovaru za pravdu, to ale nic nemění na tom, že potřebné látky do piva je málo, a pokud je k mání, tak drahá. 

Huyghe začal vyjednávat o náhradní dodávce oxidu uhličitého s výrobcem bioplynu z Antverp, věc je ale teprve na začátku. Objem výroby zatím jen protáhli v čase, aby nemuseli zastavovat spilky a propouštět. "Co bude dál, se dozvíme příští týden," říká De Laet, jehož podnik ročně pošle do světa 75 milionů lahví s růžovým slonem, a patří tak do první desítky belgických pivovarů. 

De Laet zároveň upozorňuje, že obdobné problémy řeší víc pivovarů v zemi. "Bavili jsme se se čtyřmi dalšími kolegy a také mají málo oxidu uhličitého do piva," říká. "Jsme ale jenom špička ledovce, týká se to i dalšího průmyslu."

Prý mu v podobných situacích pomáhá dobrý duch firmy, na jehož začátku stál jeho otec. Právě ten přišel s názvem Delirium Tremens pro jejich pivo. "Odkazuje na jiný stav mysli způsobený požitím našeho piva, ale směrem k radosti, euforii, nikoli k poslednímu stádiu nemoci. A tak se snažíme brát i současné problémy - ne hned tragicky, ale trochu s nadhledem," dodává belgický pivovarník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy