Foto: Špičkové datle rostou v nejstarším městě světa. Tři sta metrů pod hladinou moře

Foto: Špičkové datle rostou v nejstarším městě světa. Tři sta metrů pod hladinou moře
Na okraji nejstaršího a nejníže položeného města planety zvaného Jericho v Jordánském údolí rostou jedny z nejchutnějších datlí. Přezdívá se jim "králové datlí" a vyváží se do celého světa.
U již vzrostlejších stromů jsou trhači ke koruně vytaženi traktorem. I s přepravkami se postaví na plošinu, která je pak trhavými pohyby zvedne až ke sladkým plodům.
Uvnitř továrny je hrozné dusno, ale všude je cítit nasládla vůně datlí. Ženy jednotlivé plody hbitě třídí podle kvality, zralosti i velikosti.
Na plantážích pracuje mnoho žen i mladých inženýrů, kteří se snaží aplikovat moderní technologie zejména na zavlažování. Vody je v Palestině akutní nedostatek a v suchém Jordánském údolí to platí dvojnásob.
Foto: Dominika Perlínová
Dominika Perlínová Dominika Perlínová
31. 12. 2022 16:56
Jericho na palestinském Západním břehu Jordánu se svými datlemi proslavilo po celém světě. Pro místní je ovoce zdrojem obživy i národní hrdosti, protože se jim daří konkurovat izraelským zemědělcům. Jak se plody sklízejí a připravují na export, ukazuje fotogalerie Aktuálně.cz.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy