"Tento mír bude vřelý." Triumfální rok pro Izrael vrcholí dohodou s Marokem

Martin Novák Martin Novák
11. 12. 2020 16:17
Pro Izrael bude rok 2020 rokem tvrdých opatření proti koronaviru, ale také velkého diplomatického průlomu do arabského světa. Především poslední čtyři měsíce.
Marocký král Mohamed VI.
Marocký král Mohamed VI. | Foto: Reuters

Ve čtvrtek oznámilo navázání diplomatických vztahů s Izraelem Maroko. V září tak učinily Spojené arabské emiráty a Bahrajn, svoje rozhodnutí uznat židovský stát dal najevo také Súdán. K tomu je třeba přičíst nedávnou historickou cestu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua do Saúdské Arábie.

"Tento mír bude vřelý," oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu k obnovením vztahů s Marokem. Oba státy už jednají o leteckém spojení mezi Tel Avivem a Casablankou.

Stejně jako při jednáních s Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Súdánem dělal prostředníka americký prezident Donald Trump a jeho zvláštní vyslanec pro Blízký východ, jeho zeť Jared Kushner.

Marocký král Mohamed VI. po zveřejnění dohody volal palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi a sdělil mu, že Maroko nadále podporuje palestinské úsilí o vlastní stát a o uznání východního Jeruzaléma jako hlavního města tohoto státu.

Marocký premiér je proti

Monarcha kvůli sbližování s Izraelem doma čelil a čelí silné opozici. Premiér Sáad Usmání otevřeně řekl, že je proti. "Odmítám jakoukoliv normalizaci vztahů se sionistickou entitou," prohlašoval ještě na jaře.

Slovo krále je však v Maroku stále rozhodující, přestože část pravomocí přenesl panovník ústavními reformami na vládu a parlament. Král výměnou dostal od Spojených států uznání marocké suverenity nad sporným územím Západní Sahary.

Foto: Aktuálně.cz

Tuto oblast jižně od Maroka vyklidilo Španělsko v roce 1976. Následně se rozpoutala válka mezi Marokem a frontou Polisario, která usilovala o nezávislost Západní Sahary. Americké rozhodnutí uznat svrchovanost Maroka nad sporným územím a potvrdit existenci takzvaného velkého Maroka je velkým úspěchem krále.

Umírněný postoj

Agentura Reuters k tomu ve své analýze podotýká, že kontrola nad Západní Saharou má pro marockého krále větší význam než "palestinská záležitost". Podobně obdržel Súdán od amerického prezidenta Trumpa slib, že bude stažen z amerického sankčního seznamu zemí podporujících terorismus, pokud uzná Izrael.

Maroko patřilo už několik desetiletí k arabským zemím, které zastávají vůči Izraelcům spíše umírněnou politiku. Tajné služby obou zemí si vyměňovaly informace, a tehdejší izraelský premiér Šimon Peres dokonce navštívil Maroko už v roce 1986. O třináct let později se další izraelský premiér Ehud Barak zúčastnil pohřbu marockého krále Hasana II., otce současného monarchy Mohameda VI.

Diplomaticky židovský stát tak nyní uznává už šest arabských zemí: Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Maroko. Izraelská média spekulují o tom, že se brzy mohou připojit kromě Súdánu ještě Omán a Tunisko.

Češka z Izraele: Konec lockdownu je úleva

Celostátní karanténa v Izraeli byla velmi velké omezení, na takovou situaci vás nikdo nepřipraví, opatření ale měla smysl, říká Boržíková | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Krejčí starší se po plicní embolii vrátil do tréninku Sparty

Sparťanský fotbalista Ladislav Krejčí starší se po prodělané plicní embolii znovu zapojil do tréninku. Devětadvacetiletý záložník pražskému týmu chyběl od začátku srpna. Letenští o tom informovali na svých webových stránkách.

Krejčí se do nemocnice dostal ve vážném stavu, ale lékaři ho díky včasnému zásahu rychle stabilizovali a brzy propustili. "Po psychické stránce je to mnohem lepší než na začátku. Předtím jsem nad tím pořád přemýšlel, proč se to stalo, jaká byla příčina… Ale teď už se tím nezabývám, nemyslím na to. Už je to pryč. Co se týče fyzické stránky, veškerá příprava byla individuální, dal jsem si tedy tréninky bez balonu, pak i s míčem. Dělal jsem pro udržení kondice všechno, co bylo možné," řekl Krejčí.

Kvůli plicní embolii bere léky na ředění krve a musí se vyhýbat fyzickému kontaktu se spoluhráči kvůli riziku krvácení. 

před 57 minutami

Ruský úřad chce vysokou pokutu pro Google. Mohla by činit až 240 milionů dolarů

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor bude usilovat o to, aby americká internetová společnost Google dostala pokutu až 20 procent z ročních tržeb, která má firma v Rusku. Pokuta by tak mohla činit až 240 milionů dolarů (přes pět miliard Kč), informovala dnes agentura Reuters. Google podle úřadu ze svých platforem opakovaně neodstraňuje nezákonný obsah a stále nezaplatil dříve vyměřené pokuty ve výši 32,5 milionu rublů (zhruba deset milionů Kč).

Roskomnadzor už začátkem října oznámil, že požádá soud, aby kvůli opakovanému porušování zákonů vyměřil americké internetové firmě Facebook pokutu ve výši pěti až deseti procent z jejích tržeb v Rusku. Dnes úřad agentuře Reuters sdělil, že proti Googlu hodlá tento měsíc postupovat podobně.

Podle údajů podnikové databáze SPARK loni tržby společnosti Google v Rusku dosáhly 85,5 miliardy rublů. Pokuta ve výši pěti až 20 procent by tak odpovídala částce 4,3 až 17,1 miliardy rublů (1,3 až 5,3 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na většině území Česka bude ve čtvrtek silný vítr s nárazy i přes 70 km/h

Ve čtvrtek bude na většině území Česka foukat vítr s nárazy i přes 70 kilometrů v hodině. Na horách bude ještě silnější, dosáhne rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice. Ve Zlínském kraji, v jižní polovině Olomouckého kraje a na východě Jihomoravského kraje by takto silný vítr být neměl. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle něj bude ve čtvrtek přecházet přes střední Evropu k východu studená fronta. V souvislosti s tím bude ve čtvrtek ráno a dopoledne v Čechách, na Českomoravské vrchovině a k ní přilehlých částech Jihomoravského kraje od západu zesilovat vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 70 až 85 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů v hodině.

Odpoledne se očekává čerstvý až silný jihozápadní vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině i na severní Moravě a ve Slezsku. Večer začne vítr v Česku slábnout, uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před silným větrem platí pro Čechy a jižní část Moravy od čtvrtečních 08:00 do 21:00. Pro Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje od 11:00 do 21:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy