"Tento mír bude vřelý." Triumfální rok pro Izrael vrcholí dohodou s Marokem

Martin Novák Martin Novák
11. 12. 2020 16:17
Pro Izrael bude rok 2020 rokem tvrdých opatření proti koronaviru, ale také velkého diplomatického průlomu do arabského světa. Především poslední čtyři měsíce.
Marocký král Mohamed VI.
Marocký král Mohamed VI. | Foto: Reuters

Ve čtvrtek oznámilo navázání diplomatických vztahů s Izraelem Maroko. V září tak učinily Spojené arabské emiráty a Bahrajn, svoje rozhodnutí uznat židovský stát dal najevo také Súdán. K tomu je třeba přičíst nedávnou historickou cestu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua do Saúdské Arábie.

"Tento mír bude vřelý," oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu k obnovením vztahů s Marokem. Oba státy už jednají o leteckém spojení mezi Tel Avivem a Casablankou.

Stejně jako při jednáních s Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Súdánem dělal prostředníka americký prezident Donald Trump a jeho zvláštní vyslanec pro Blízký východ, jeho zeť Jared Kushner.

Marocký král Mohamed VI. po zveřejnění dohody volal palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi a sdělil mu, že Maroko nadále podporuje palestinské úsilí o vlastní stát a o uznání východního Jeruzaléma jako hlavního města tohoto státu.

Marocký premiér je proti

Monarcha kvůli sbližování s Izraelem doma čelil a čelí silné opozici. Premiér Sáad Usmání otevřeně řekl, že je proti. "Odmítám jakoukoliv normalizaci vztahů se sionistickou entitou," prohlašoval ještě na jaře.

Slovo krále je však v Maroku stále rozhodující, přestože část pravomocí přenesl panovník ústavními reformami na vládu a parlament. Král výměnou dostal od Spojených států uznání marocké suverenity nad sporným územím Západní Sahary.

Foto: Aktuálně.cz

Tuto oblast jižně od Maroka vyklidilo Španělsko v roce 1976. Následně se rozpoutala válka mezi Marokem a frontou Polisario, která usilovala o nezávislost Západní Sahary. Americké rozhodnutí uznat svrchovanost Maroka nad sporným územím a potvrdit existenci takzvaného velkého Maroka je velkým úspěchem krále.

Umírněný postoj

Agentura Reuters k tomu ve své analýze podotýká, že kontrola nad Západní Saharou má pro marockého krále větší význam než "palestinská záležitost". Podobně obdržel Súdán od amerického prezidenta Trumpa slib, že bude stažen z amerického sankčního seznamu zemí podporujících terorismus, pokud uzná Izrael.

Maroko patřilo už několik desetiletí k arabským zemím, které zastávají vůči Izraelcům spíše umírněnou politiku. Tajné služby obou zemí si vyměňovaly informace, a tehdejší izraelský premiér Šimon Peres dokonce navštívil Maroko už v roce 1986. O třináct let později se další izraelský premiér Ehud Barak zúčastnil pohřbu marockého krále Hasana II., otce současného monarchy Mohameda VI.

Diplomaticky židovský stát tak nyní uznává už šest arabských zemí: Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Maroko. Izraelská média spekulují o tom, že se brzy mohou připojit kromě Súdánu ještě Omán a Tunisko.

Češka z Izraele: Konec lockdownu je úleva

Celostátní karanténa v Izraeli byla velmi velké omezení, na takovou situaci vás nikdo nepřipraví, opatření ale měla smysl, říká Boržíková | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy