Skupině Boko Haram se vede dobře, říká na videu její lídr

ČTK ČTK
2. 1. 2018 20:15
Nigerijská armáda už vícekrát prohlašovala, že Boko Haram je poražena, skutečná situace v oblasti se ale velmi těžko odhaduje.
Abubakar Shekau.
Abubakar Shekau. | Foto: Reuters

Abuja - Vůdce teroristické skupiny Boko Haram Abubakar Shekau na nově zveřejněné videonahrávce tvrdí, že jeho bojovníci se těší pevnému zdraví a že vláda nemá šanci aktivity radikálů narušit. Jen o den dříve v novoročním projevu přitom nigerijský prezident ujišťoval občany, že Boko Haram je poražena. Skupina už podle něj podniká jen izolované útoky.

Shekau se v přibližně půlhodinovém videu přihlásil mimo jiné k útoku z 24. prosince, kdy ozbrojenci přepadli armádní stanoviště na silnici východně od Maiduguri na severovýchodě Nigérie. Součástí nahrávky byly i záběry z přestřelky, při níž vojáci zabili deset členů Boko Haram, napsal zpravodajský server BBC.

"Těšíme se dobrému zdraví, nic se nám nestalo. Nigerijští vojáci, policie a ti, kteří proti nám konají rozbroje, nám nemohou nic udělat, nic tím nezískáte," uvedl Shekau.

"Provedli jsme útoky v Maiduguri, v Gamboru, v Damboi. Všechny ty útoky jsme provedli," pokračoval vůdce teroristů.

Nigerijská armáda už vícekrát prohlašovala, že Boko Haram je poražena, deník The Guardian ale napsal, že v posledních měsících se násilnosti v oblasti Čadského jezera stupňují. V sobotu prý islamisté ve vesnici poblíž Maiduguri povraždili 25 dřevorubců, v jednom z posledních z dlouhé série sebevražedných útoků pak minulý týden ve čtvrtek zahynulo nejméně šest lidí.

Prezident Buhari v pondělí zopakoval tvrzení o vítězství nad Boko Haram. "Izolované útoky se stále dějí, ale ani ty nejlépe střežené státy nemohou zamezit odhodlaným zločincům v páchání otřesných teroristických činů," řekl Buhari.

Podle The Guardian je nemožné vytvořit si jasný obrázek o tom, jaká bezpečnostní situace na severovýchodě Nigérie a v přilehlých částech Kamerunu a Čadu panuje. Od rozsáhlé ofenzivy nigerijské armády v roce 2015 sice Boko Haram nekontroluje žádná větší města, zřejmě však operuje v odlehlých a nepřehledných oblastech kolem Čadského jezera a často podniká smrtící bombové útoky.

Monitoring médií americké neziskové organizace Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) uvádí, že od května 2011 připravil konflikt s islamisty o život alespoň 30 000 lidí. To by bylo o 10 000 více než běžně uváděný odhad tragické bilance posledních osmi let. Takový odhad už se ale v médiích objevuje déle než dva roky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy