Škrty mohou podrazit růst, varovala v Davosu šéfka MMF

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2012 22:30
To co platí v jedné zemi, nemusí platit ve druhé, tvrdí Lagardeová
Dejte pozor, ať nezbrzdíte růst, varovala v Davosu šéfka MMF Lagardeová
Dejte pozor, ať nezbrzdíte růst, varovala v Davosu šéfka MMF Lagardeová | Foto: Reuters

Davos - Země ohrožené krizí musí vést přísnou rozpočtovou politiku, zároveň by ale měly mít na paměti, že příliš drastické škrty mohou zastavit hospodářský růst. To, co platí pro jednu ekonomiku, nemusí totiž platit pro druhou.

Takové je přibližně jádro poselství, jež přednesla ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu  (MMF) Christine Lagardeová.

Škrty ve státním rozpočtu musí být podle ní "šité na míru" jednotlivým zemím a nemohou platit všeobecně.

"Nenavrhujeme univerzální recept pro fiskální konsolidaci," zdůraznila Lagardeová citovaná stanicí BBC. "Některé země by se měly do této konsolidace pustit plnou parou, jiné mají ale určitý manévrovací prostor. Měly by zvážit, co učiní, aby si náležitě pomohly."

Ve stejném duchu hovořil na davoském fóru také americký ministr financí Timothy Geithner, podle kterého mohou škrty vyvolat opakující se cyklus hospodářské recese.

"Určitá část Evropy nebude mít v nejbližší budoucnosti jinou alternativu, než vést velmi přísnou rozpočtovou politiku," řekl Geithner. To ovšem neplatí pro jiné země, zejména pro ty, které na tom jsou hospodářsky dobře, byť jejich dluh také není zanedbatelný.

Čekání na dohodu s věřiteli

Lagardeová i Geithner zjevně naráželi na Německo, které sice přijalo určitá rozpočtová opatření, zároveň se ale úporně snažilo nesrazit hospodářský růst, což se mu loni také podařilo. HDP rostlo ve Spolkové republice více než tříprocentním tempem.

Letos má být růst v Německu na úrovni přibližně půl procenta, jiným zemím, jejichž vlády se odhodlaly k velmi radikálním škrtům, ale hrozí, že sklouznou do recese, protože příliš utlumily poptávku.

Šéfka MMF fóra využila také k tomu, aby se opětovně zasadila za navýšení objemu zvláštnho fondu, s jejhož pomocí mají být částečně oddluženy nejhůře postižené země EU, jako je Řecko, Portugalsko a Irsko, případně Itálie a Španělsko.

O víkendu pokračovalo jednání zástupců vlády v Aténách a jejích věřitelů ve věci odpuštění velké části řeckého dluhu. Pozorovatelé věří, že se jednání podaří uzavřít ještě před pondělním summitem Evropské unie, na kterém má být uzavřen dlouho chystaný fiskální pakt EU.

 

Právě se děje

Další zprávy