V bytě ruského exagenta Skripala byl jed novičok. Jeho dcera už se podle lékařů dostala z nejhoršího

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 29. 3. 2018 16:28
Zatímco zdravotní stav bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala se podle rodiny nelepší, jeho dcera se podle lékařů dostala z kritického stavu. Policie se domnívá, že dvojice byla poprvé vystavena nervové látce u vchodových dveří jejich domu v anglickém Salisbury.
4. března 2018 byli Sergej Skripal a jeho dcera Julia nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu.
4. března 2018 byli Sergej Skripal a jeho dcera Julia nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu. | Foto: Reuters

Londýn - Více než tři týdny uběhly od chvíle, kdy britská policie našla na lavičce v jihoanglickém Salisbury v bezvědomí ležet bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. 

Skripalův zdravotní stav se od té doby příliš nezlepšil. Jeho 33letá dcera Julija se ale podle lékařů dostala z nejhoršího a její stav už není kritický, informovala stanice BBC.

Stav bývalého agenta je sice stabilní, šanci na přežití má jen malou. Alespoň to tvrdí Skripalova neteř Victoria, která tento týden promluvila do médií.

"Mám možná jednoprocentní naději. Ať je otrávilo cokoliv, mají velmi malou šanci na přežití. A do konce svých životů budou stejně invalidní," tvrdila ještě před třemi dny v rozhovoru pro BBC. Od té doby se ale stav Julije výrazně zlepšil.

Spolu se Skripalem a jeho dcerou ležel v nemocnici také policista, který je v Salisbury 4. března našel na lavičce a vystavil se účinkům nervové látky, když se jim snažil pomoci. Policistu však už z nemocnice propustili.

Britské úřady tvrdí, že pár byl otráven nervově paralytickou látkou novičok, vyvinutou na konci studené války v Sovětském svazu. Policie se domnívá, že Skripal a jeho dcera Julija byli poprvé vystaveni nervové látce u vchodových dveří jejich domu v anglickém Salisbury. Byla tam největší koncentrace látky, informovala ve středu agentura Reuters. Británie z útoku nervovým toxinem obviňuje Moskvu, která to odmítá.

Babičce jsme nic neřekli

Skripalově devadesátileté matce o útoku rodina raději nic neřekla. Nemá tak tušení, že její syn a vnučka leží v nemocnici a bojují o život. A to i přesto, že zprávy o útoku na bývalého agenta plní novinové titulky takřka každý den.

Poté, co Moskva v reakci na nařčení, že se smrticí látka dostala ke Skripalovi přímo z Ruska, vyhostila britské diplomaty, přistupují ke stejnému kroku také evropské země. Vyhoštění ruských diplomatů zatím oznámilo 16 států Evropské unie, USA nebo Kanada.

"Naší hlavní prioritou je chránit naši babičku," říká Victoria Skripalová. "Nedozví se to až do posledního okamžiku. Pokud to skončí špatně, řekneme jí, že onemocněli."

Ke stejné strategii se ostatně Skripalova rodina uchýlila i loni, když zemřel jeho 48letý syn Col, ruský vojenský zpravodajský důstojník.

Sergej Skripal je bývalým důstojníkem ruské vojenské rozvědky, který v 90. letech minulého století a na začátku 21. století zároveň pracoval pro britskou tajnou službu. Dvojitého agenta zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba (FSB), byl odsouzen za velezradu a uvězněn. O šest let později se díky vzájemné výměně agentů dostal do Spojeného království, kde se usadil.

Proč by to Rusové dělali?

Podle jeho neteře se ale Skripal nikdy nebál o svoji bezpečnost a nebyl si vědom nějakých nepřátel. Ona sama vyjadřuje pochybnosti nad tím, že by za útokem stál Kreml.

"I kdyby to tajné služby udělaly - proč tak neohrabaně? Myslím si, že tohle bylo výhodné pro nějakou třetí stranu, aby se obě země dostaly do sporů. Jednoho dne ale dostaneme odpovědi na všechny tyto otázky."

Zástupci všech zemí Evropské unie se minulý týden shodli na tom, že za útokem stojí s největší pravděpodobností Rusko. To ale odpovědnost za útok odmítá.

Přesto se už objevilo několik výpovědí sovětských vědců, kteří potvrdili, že SSSR vyvíjel jed novičok. Mezi nimi i Vladimir Uglev, který podle ruského webu The Bell řekl, že látka byla vyvinuta v programu zvaném Foliant. Jeho cílem bylo vytvořit sovětskou obdobu amerického nervově paralytického plynu VX.

"Není na to účinná protilátka. Skripal a jeho dcera technicky vzato žijí, ale jakmile je odpojí od přístrojů, zemřou. O tom jsem přesvědčen," uvedl Uglev.

Video: Lék neexistuje. Další ruský vědec Vil Mirzajanov promluvil o smrtonosné látce novičok

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy