Skotsko už podniklo první kroky, aby mohlo vyhlásit referendum o nezávislosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2020 17:39
Skotsko už podniká první kroky k tomu, aby mohlo vypsat nové referendum o nezávislosti na Británii, která odešla z Evropské unie proti vůli Skotů. V Bruselu to v pondělí prohlásila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, podle níž se bude vláda v Edinburghu snažit vypsat hlasování v souladu se zákony a bez ohledu na očekávaný nesouhlas Londýna.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. | Foto: Reuters

Šéfka skotských nacionalistů už v lednu požádala britského premiéra Borise Johnsona, aby umožnil vypsat všelidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království. Johnson však požadavek odmítl. Sturgeonová poté naznačila, že by se mohla pokusit najít jiný způsob, jak v souladu s britským právem plebiscit uspořádat.

"Podnikáme ve Skotsku kroky, které jsou nutné k zajištění toho, aby referendum bylo legální a legitimní a jeho výsledky mohly být akceptovány jak doma, tak v zahraničí," řekla skotská politička v projevu v sídle bruselského think-tanku European Policy Centre (EPC).

Připustila však zároveň, že by referendum mělo být vypsáno na základě dohody s britskou vládou, která s ním musí vyslovit souhlas. Johnson podle ní nemůže "stát v cestě jasné demokratické volby" a pokud by v tom chtěl pokračovat, bude Skotsko hledat vlastní cestu k referendu. "Pokud však svěříte věci do rukou soudů, výsledek je vždy nejistý," zdůraznila Sturgeonová, že preferuje jednání s premiérem.

Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti. V souvislosti s odchodem Británie z EU, s nímž většina Skotů nesouhlasila, však v průzkumech začali mírně převažovat zastánci skotské samostatnosti.

Sturgeonová rovněž uvedla, že vidí problém v Johnsonově snaze vzdálit se při vyjednávání o budoucích vztazích Británie s EU od unijních standardů v řadě oblastí. Skotsko chce podle ní zachovat na evropský blok co nejtěsnější vazby a v případné rezignaci na dosavadní pravidla vidí velký problém.

Sturgeonová se dopoledne v Bruselu setkala s hlavním vyjednavačem EU s Británií Michelem Barnierem. Skotská politička během odpoledního projevu zmínila, že cítí z EU podporu pro možné budoucí přistoupení samostatného Skotska. Podle mluvčí Evropské komise se však schůzka s Barnierem netýkala žádného paralelního vyjednávání pobrexitových vztahů a byla jedním z mnoha jeho setkání. "Naším jediným partnerem při vyjednávání zůstává Londýn," řekla novinářům mluvčí.

O tom, že bude EU nadšená, pokud by samostatné Skotsko požádalo o členství, mluvil minulý týden někdejší předseda Evropské rady a současný šéf Evropské lidové strany Donald Tusk. Britský ministr zahraničí Dominic Raab jeho výrok označil za nezodpovědný. Další unijní politici se k této citlivé otázce veřejně nevyjadřují.

Před referendem v roce 2014 vzkázal tehdejší předseda EK José Barroso do Edinburghu, že případné samostatné Skotsko by muselo před vstupem absolvovat stejné zdlouhavé přístupové rozhovory jako kterýkoliv jiný zájemce o členství v EU.

 

Právě se děje

Další zprávy