Skotský parlament odmítl vyjednávání o Brexitu. Podpora samostatnosti roste

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2017 6:13
Skotský parlament před středečním hlasováním britských poslanců o zákoně, který má umožnit vládě aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, odmítl záměr premiérky Theresy Mayové začít jednat o ukončení britského členství v EU. Skotský návrh je pouze symbolický a právně nezávazný, premiérka Nicola Sturgeonová však varovala, že vyhlásí referendum o nezávislosti, pokud Londýn zájmy Skotska nezohlední.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová. | Foto: Reuters

Edinburgh – Skotský regionální parlament v úterý jasnou většinou hlasů odmítl záměr britské premiérky Theresy Mayové začít jednat s Evropskou unií o ukončení britského členství v EU (Brexitu). Schválení návrhu skotské vlády v Edinburghu je podle agentury Reuters jen symbolické a právně nezávazné. Oživuje ale otázku možného odtržení Skotska od Spojeného království.

Aktuální průzkum společnosti BMG navíc ukázal, že se podpora projektu skotské nezávislosti zvýšila. Napsal to ve středu skotský list Herald Scotland. Po odečtení nerozhodných názorů se pro samostatnost Skotska vyslovilo 49 procent dotázaných, proti 51 procent. Podle lednového průzkumu by pro nezávislost hlasovalo 45,5 procenta Skotů, proti 54,5 procenta.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová opakovaně zdůraznila, že výrazná většina Skotů hlasovala v loňském referendu oproti Anglii a Walesu pro setrvání Británie v unii a že to Londýn při vyjednávání podmínek Brexitu musí brát v úvahu. Požaduje pro Skotsko větší pravomoci a udržení některých vazeb Skotska s EU. Sturgeonová varovala, že vyhlásí referendum o nezávislosti, pokud Londýn zájmy Skotska v procesu nezohlední.

Skotští zákonodárci se vyjádřili před středečním hlasováním britských poslanců o zákoně, který má umožnit vládě aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž začne jednání s EU o odchodu Británie ze společenství.

Očekává se, že Dolní sněmovna zákon schválí, stejně jako začátkem března Sněmovna lordů. Vláda chce zahájit zhruba dvouletá vyjednávání podmínek Brexitu nejpozději na konci března.

Mayová v úterý na důkaz své vstřícnosti britským zákonodárcům slíbila, že s nimi projedná konečnou podobu dohody s EU, která z vyjednávání do asi roku 2019 vyplyne. Zdůraznila ale, že případné zamítnutí dohody v parlamentu by nezabránilo odchodu Británie z unie.

"Bude to důležité hlasování. Bude znamenat výběr mezi odchodem z EU s vyjednanou dohodou či bez dohody (o dalších vztazích s unií)," řekl poslancům ministr pro Brexit David Davis.

"Vláda usiluje o to, aby výsledek Brexitu prospěl oběma stranám," řekl poslancům již minulý týden Davis po zveřejnění dokumentu o strategii vlády při očekávaných vyjednáváních. "Chceme, aby EU byla politicky a ekonomicky úspěšná. Británie bude usilovat o nové kladné a konstruktivní partnerství s EU," ujistil ministr poslance, z nichž v loňském referendu o členství v unii byla většina pro setrvání země v EU.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy