Skotské whisky hrozí bojkot. Kvůli propuštění Libyjce

Martin Novák Martin Novák
24. 8. 2009 16:00
Rozhodnutí skotské justice přijaly Spojené státy s velkou nevolí
Foto: Ondřej Besperát

* Skotská vláda své rozhodnutí hájí, čelí americké kritice * Objevily se výzvy k bojkotu skotské whisky a návštěv Skotska * Naposledy někteří Američaní bojkotovali v roce 2003 francouzské sýry a vína

Edinburgh - Rozhodnutí skotské justice propustit na svobodu libyjského atentátníka Abdala Migrahího vyvolalo největší rozhořčení ve Spojených státech.

Celkem 189 z 270 obětí pádu letadla nad Lockerbie v roce 1988 pocházela z USA a Libyjec byl uznán vinným z toho, že do stroje společnosti Panam dal výbušninu.

Za chybu označil propuštění atentátníka, který trpí rakovinou v pokročilém stadiu, americký prezident Barack Obama. Ředitel FBI Robert Mueller v dopise skotskému ministra spravedlnosti Kennymu MacAskillovi označil rozhodnutí za „dárek všem teroristům". 

V Americe už začaly kolovat na internetu výzvy k bojkotu všeho skotského. Především skotské whisky.

Lidé jsou také vyzývání, aby se vyhnuli návštěvám Skotska. Jak whisky, tak turistika jsou pro ekonomiku Skotska velmi důležité. Podle televize CNN ale není jasné, kdy za výzvami na internetu a za vytvořením stránky Boycottscotland.com stojí.

Skotský parlament se dnes sešel na zvláštním zasedání, kde bude projednávat rozruch kolem propuštění sedmapadesátiletého Migrahího.

Libyjci skotské vládě situaci rozhodně neusnadnili, když atentátníka doma přivítali jako národního hrdinu a syn libyjského nejvyššího vůdce Sajf Islám Kaddáfí prohlásil, že propuštění se uskutečnilo kvůli britskému zájmu o kontrakty na těžbu ropy a plynu v Libyi.

Midžrahí s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím.
Midžrahí s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím. | Foto: mutawassit

To popřel britský ministr obchodu Peter Mandelson.

List Times napsal, že Migráhí chce několik měsíců, které mu ještě ze života zbývají, využít k napsaní knihy. V ní chce odhalit nové skutečnosti kolem atentátu a dokázat svoji nevinu.

Výzvám k bojkotu čelil naposledy v USA fracnouzský sýr Camembert a francouzská vína. V roce 2003, když Paříž zablokovala v Radě bezpečnosti OSN americký návrh na útok proti Iráku. Invaze však nakonec začala i bez hlasování v Radě bezpečnosti.


 

Právě se děje

Další zprávy