Skotové pustili teroristu z Lockerbie. USA se zlobí

Lucie Kalivodová
20. 8. 2009 16:30
Na doživotí odsouzený agent má rakovinu prostaty v konečném stadiu
Atentát z 21. prosince 1988 na transatlantickou linku PanAm 103 si vyžádal 270 obětí, z nichž 259 byli pasažéři a posádka letadla a jedenáct obyvatelé skotské vesničky Lockerbie, na kterou stroj dopadl.
Atentát z 21. prosince 1988 na transatlantickou linku PanAm 103 si vyžádal 270 obětí, z nichž 259 byli pasažéři a posádka letadla a jedenáct obyvatelé skotské vesničky Lockerbie, na kterou stroj dopadl. | Foto: Reuters

* Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí byl ve vězení za vraždu 270 lidí, kteří cestovali na palubě letu 103 společnosti Pan Am. * Letadlo explodovalo v roce 1988 u skotského města Lockerbie.

Londýn - Libyjský atentátník Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí, který byl v lednu 2001 odsouzen za podíl na atentátu na letadlo společnosti Pan Am u skotského Lockerbie, byl propuštěn ze skotského vězení.

Ve čtvrtek to oznámil skotský ministr spravedlnosti Henry MacAskill, který čelil v posledním týdnu soustředěnému tlaku příbuzných obětí i administrativy USA, aby Midžrahího ponechal i nadále ve vězení. Ministr ale neustoupil.

USA, jejichž občany byla většina obětí, okamžitě jeho rozhodnutí kritizovaly. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová je údajně touto zprávou "hluboce znepokojena".

"Vyjednávali jsme o této kauze s britskou vládou a skotskými úředníky. Chtěli jsme, aby si Midžrahí odpykal svůj trest ve Skotsku," vzkázala šéfka americké diplomacie z dovolené.

Na doživotí odsouzený libyjský agent trpí rakovinou prostaty v konečném stadiu a MacAskill ho propustil, aby mohl zemřít na svobodě a v domovské zemi.

Nelíbí se to však i některým příbuzným obětí atentátu.

"Měl Midžrahí nějaký soucit s lidmi, které se chystal vyhodit do povětří? Měl soucit s pozůstalými? Myslím, že ne," řekla BBC Kathleen Flynnová, která přišla při útoku o syna.

Foto: Reuters

Objevují se však i opačné hlasy. Podle Martina Cadmana, jehož syn pří útoku rovněž zemřel, je Midžrahí jen loutkou, která jednala podle pokynů ostatních.

"Pokud vím, skotská vláda ani nikdo jiný neudělal nic proto, aby našel další pachatele, kteří za tím vším stáli. Celá tahle věc je prostě velmi neuspokojivá," řekl Cadman.

"Radši bychom viděli za mřížemi Kaddáfího," dodal další z pozůstalých Bob Monetti. Spekuluje se, že právě libijský vůdce útok nařídil v odvetu za americké bombardování Libye v roce 1986.

Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí si odpykával trest za vraždu 270 lidí, kteří cestovali na palubě letu Pan Am číslo 103. Letadlo explodovalo v roce 1988 u skotského města Lockerbie.

Libyjská vláda požádala o převoz vězně loni v květnu, před několika dny navíc obě země podepsaly dohodu o předávání vězňů.

Muammar Kaddáfí.
Muammar Kaddáfí. | Foto: Reuters

Předchozí žádost z října 2008 byla britským odvolacím soudem zamítnuta poté, co lékaři potvrdili, že Midžrahí má před sebou ještě několik let života.

Je pravidlem, že soud žádosti vyhoví, pokud nemocnému vězni zbývají už jen tři měsíce.

Před nedávnem byl kvůli svému špatnému zdraví propuštěn i známý britský zločinec Ronnie Biggs, spoluautor takzvané Velké vlakové loupeže.

 

Právě se děje

Další zprávy