Žena letěla na Krétu jako soukromým tryskáčem. V letadle byla sama, posádka ji oslovovala jménem

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 10. 2017 20:11
Sedmapadesátiletou Skotku Karon Grieveovou čekalo při nástupu do letadla v Glasgow překvapení. Na palubě letu na řecký ostrov Kréta byla úplně sama. Pár, který měl letět s ní, se k odbavení nedostavil a žena si mohla vybrat sedadlo, jaké chtěla. Grieveová, která se živí jako spisovatelka, dostala jídlo zdarma a kapitánka adresovala komentář k letu přímo jí. Po příletu na řecký ostrov navíc nemusela čekat ve frontě na zavazadla, kufr si vzala přímo z letadla. Letenka ji stála jen 46 liber (zhruba 1300 korun)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Airbus

Glasgow - Skotská spisovatelka Karon Grieveová zažila v neděli cestu letadlem, na kterou dlouho nezapomene. Při letu z města Glasgow na Krétu byla v letadle úplně sama.

Do letounu společnosti Jet2 pro 189 pasažérů měli původně nastoupit celkem tři cestující. Pár, který měl cestovat s Grieveovou, se ale k odbavení nedostavil. Spisovatelka si tak užila cestu jako soukromým tryskáčem.

"Při odbavení zavazadel jsem žertovala a personálu se ptala, kolik nás vlastně poletí," popsala britskému listu Daily Mirror. Zaměstnanec letiště ženu vyzval, ať si zkusí tipnout.

Sedmapadesátiletá žena si po nástupu na palubu vybrala sedadlo, jaké chtěla. Po vzletu dostala jídlo zdarma. A to za letenku zaplatila jen 46 liber (zhruba 1300 korun).

"Už před nástupem do letadla panovala přátelská atmosféra. Kapitánka byla fantastická. Přišla, posadila se vedle mě a povídaly jsme si," popsala Grieveová.

Protože byla Skotka na palubě jediná, celá posádka znala její jméno a kapitánka adresovala komentář k letu přímo jí.

Během cesty se na ni i pravidelně obracela. "Když něco hlásila, vždy řekla: 'Ahoj, Karon, teď uvidíte na levé straně Chorvatsko,'" líčila Grieveová.

Po příletu na Krétu nemusela spisovatelka čekat ve frontě a zavazadla si vyzvedla přímo z letadla.

Karon Grieveová bude na řeckém ostrově podle svých slov pracovat na nové knize - detektivním románu. "Uvolněný let byl perfektní začátek dovolené," vysvětlila.

Mluvčí aerolinek uvedl, že společnost má při letech na Krétu mimo sezonu méně rezervací. Že by ale v letadle letěl cestující sám, se ještě nestalo.

"Jsme rádi, že Karon prožila VIP let, a doufáme, že si užije svůj pobyt na Krétě," doplnil mluvčí letecké společnosti Jet2.

Britské nízkonákladové aerolinie easyJet se spojily se start-upem, aby zkonstruovaly stroj na elektrický pohon s doletem do zhruba 500 kilometrů. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy