"Stromy potřebují pomoct." Skoro třetině druhů hrozí vyhynutí, varuje studie

ČTK ČTK
1. 9. 2021 6:42
Skoro třetině druhů stromů na světě hrozí vyhynutí a stovky druhů jsou na pokraji zániku, varuje studie mezinárodní organizace sdružující botanické zahrady BGCI. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle přehledu o stavu stromů 17 500 druhům hrozí vyhynutí, v případě 440 druhů roste někde na světě méně než 50 zástupců daného druhu.

Počet ohrožených druhů stromů je dvojnásobný ve srovnání s počty ohrožených savců, ptáků, obojživelníků a plazů dohromady, uvádí se ve zprávě. "Tato studie je varováním pro všechny lidi na světě, že stromy potřebují pomoct," řekl generální ředitel BGCI Paul Smith.

Mezi nejohroženější druhy stromů patří například magnólie a stromy z čeledi dvojkřídláčovitých, které rostou v deštných pralesích jihovýchodní Asie. Situace ale není dobrá ani pro duby, javory nebo stromy z čeledi ebenovitých.

Stromy přispívají k udržení přirozených ekosystémů a jsou považovány za klíčové v boji proti globálnímu oteplování a změnám klimatu. "Na každém druhu stromu záleží - kvůli milionům dalších druhů závislých na stromech i lidem na celém světě," řekl Smith.

Nejvíce ohrožených druhů stromů se vyskytuje v Brazílii, dále je to Indonésie, Malajsie, Čína, Kolumbie a Venezuela.

Největší hrozbu pro zachování druhů stromů představuje pěstování plodin, kácení a chov dobytka. Stále větší nebezpečí ovšem s sebou přináší i klimatická změna a extrémní projevy počasí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy