Postavme se teroru, řekl Putin. Poslance varoval před NATO a chválil je za anexi Krymu

ČTK ČTK
22. 6. 2016 12:55
Ruský prezident Vladimir Putin promluvil na poslední schůzi Státní dumy před letní přestávkou a podzimními volbami. Zdůraznil, že země musí posilovat svou bojovou připravenost v době, kdy NATO rozšiřuje svůj vliv. Větší význam než otázky bezpečnosti a mezinárodní politiky mají podle Putina aktuální hospodářské a sociální problémy Ruska, na jejichž řešení závisí budoucnost země. Pro boj s terorismem je podle ruského prezidenta nutné odhodit staré ideologické rozpory a postupovat společně. Za "historický výsledek" končícího zákonodárného sboru Putin označil "integraci" Krymu.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Boj s terorismem vyžaduje oprostit se od rozporů a postupovat společně. V parlamentním projevu to v Moskvě prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko je podle něj otevřeno návrhům na nový systém mezinárodní bezpečnosti.

Šéf Kremlu promluvil na poslední schůzi Státní dumy před letní přestávkou a zářijovými všeobecnými volbami.

V projevu zdůraznil, že země musí posilovat svou bojovou připravenost v době, kdy NATO rozšiřuje svůj vliv a posouvá se směrem k ruským hranicím. "Aliance zesiluje svou agresivní rétoriku a své agresivní akce u našich hranic," upozornil prezident poslance.

Větší význam než otázky bezpečnosti a mezinárodní politiky má ale podle Putina řešení aktuálních hospodářských a sociálních problémů Ruska. Jde zejména o zdravotnictví, vzdělávání, komunální služby a péči o mladé rodiny. "Na tom bude záviset budoucnost naší země," zdůraznil prezident.

Zavrhněme staré ideologické rozpory

Dolní parlamentní komora v úvodu uctila minutou ticha památku ruských obětí druhé světové války, jejíž klíčová a pro Rusko rozhodující fáze začala útokem nacistického Německa před rovnými 75 lety.

"Jaká lekce je ještě zapotřebí, abychom dnes odvrhli staré ideologické rozpory a geopolitické hry a sjednotili se v boji s mezinárodním terorismem?" prohlásil v projevu Putin. Vyslovil se pro vytvoření "moderního, mimoblokového a rovnoprávného systému kolektivní bezpečnosti".

Za "historický výsledek" nynějšího ruského zákonodárného sboru Putin označil "integraci" Krymu, tedy legislativní krytí ruské anexe ukrajinského poloostrova. "Integraci předcházela vaše upřímná a srdečná morální podpora obyvatel poloostrova v předvečer referenda o vstupu do Ruské federace," pochválil prezident Státní dumu.

Ruští voliči budou 18. září hlasovat o novém složení dolní komory, přičemž 225 z 550 poslanců bude zvoleno většinovým systémem a 225 systémem poměrného zastoupení. V 38 autonomních republikách a oblastech budou Rusové volit zákonodárné sbory, v dalších šesti se uskuteční volby nejvyšších představitelů, tedy hlav republik či gubernátorů krajů a oblastí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy