Skandál bobtná, kvůli Gorile padají na Slovensku hlavy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 1. 2012 16:27
Vše odstartovalo odvolání šéfky slovenského Fondu národního majetku (FNM) Anny Bubeníkové
Vlajka u bratislavského hradu.
Vlajka u bratislavského hradu. | Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Bratislava - Podezření z rozsáhlé korupce politiků a úředníků na Slovensku odstartovalo po odvolání šéfky slovenského Fondu národního majetku (FNM) Anny Bubeníkové další personální změny.

Na své funkce rezignovali poradce ministra vnitra i šéf jedné z nemocnic, kteří v období údajného podplácení byli členy vedení FNM a jsou zmiňováni v údajném spisu tajné služby ohledně vlivu finanční skupiny Penta na politiky a na privatizaci.

Nedlouho poté své bývalé kolegy ve fondu následoval Igor Grošaft, jenž požádal o uvolnění z postu místopředsedy představenstva státního provozovatele elektrických vedení SEPS.

Gorila

Ministr vnitra Daniel Lipšic oznámil, že o uvolnění z funkce požádal jeho poradce Milan Krajniak a šéf nemocnice patřící pod ministerstva vnitra a obrany Stanislav Janota. Oba jsou zástupci vládních křesťanských demokratů, jejichž místopředsedou je právě Lipšic.

Zatímco Krajniak je ve spisu pod názvem Gorila, týkajícím se údajné korupce, zmiňován spíše okrajově, Janotovi prý Penta chtěla dát na konci roku 2005 úplatek ve výši tří až pěti milionů tehdejších slovenských korun v souvislosti s prodejem státních podílů v distributorech elektřiny.

Krajniak svou rezignaci odůvodnil na společné tiskové konferenci s Lipšicem tím, aby nikdo nemohl zpochybňovat obnovené vyšetřování aféry. Zároveň popřel, že by Penta ovlivňovala jeho činnost ve vedení FNM. "Jsem přesvědčen, že tento můj krok by mohl povzbudit i jiné k tomu, aby svým odstoupením z funkcí napomohli nové politické kultuře na Slovensku," řekl Krajniak.

V dokumentech zahrnutých v Gorile se píše o vícero aktivních nebo bývalých politicích, jakož i o zástupcích politických stran. Spis zveřejněný na internetu obsahuje zejména odposlechy rozhovorů spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a Bubeníkovou, která v té době byla členkou rozhodovacího orgánu FNM. Janota se k případu dosud nevyjádřil.

Dzurindova druhá vláda

Na účast Krajniaka v celé aféře tento týden nepřímo upozornil šéf vládní SDKU-DS Mikuláš Dzurinda. Bývalý dvojnásobný premiér vybídl koaliční partnery, aby si uklidili před vlastním prahem poté, co vláda ve středu kvůli podezření z účasti na korupci Bubeníkovou, navrženou SDKU-DS, z čela FNM překvapivě odvolala. Lipšic naznačil, že existují podezřelé finanční transakce spojované s Bubeníkovou.

Foto: Aktuálně.cz

Odposlechy o korupci při privatizaci, ale i podplácení poslanců se podle údajných dokumentů tajné služby uskutečnily za Dzurindovy druhé vlády, která byla po ztrátě většiny v parlamentu odkázaná na podporu nezávislých poslanců. Kvůli odchodu křesťanských demokratů ale oslabená koalice nakonec nevydržela celé funkční období. Předčasné volby v roce 2006 vyhráli sociální demokraté pozdějšího premiéra Roberta Fica, který se v odposlouchávaném bytě ještě před volbami prý také setkal s Haščákem.

Případ údajné korupce už v minulosti prověřovala policie, prokuratura další postup zastavila. Zvláštní tým, který zřídil Lipšic, obnovil vyšetřování tento týden. Podle policejního prezidenta i politologů načasování nového vyšetřování souvisí s předčasnými volbami, které se v zemi uskuteční za dva měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy