Sjezd čínských komunistů začal. Stranu zabíjí korupce

Martin Novák Martin Novák
8. 11. 2012 9:37
Odstupující šéf strany Chu Ťin-tchao v úvodním projevu varoval před úplatkářstvím
Přípravy na náměstí Tchien An-men.
Přípravy na náměstí Tchien An-men. | Foto: Reuters

Peking - V Číně začal rituál, který se opakuje jen jednou za deset let. V Pekingu se v takzvané Velké síni lidu na náměstí Tchien An-men sešlo 2270 delegátů sjezdu Komunistické strany Číny, aby potvrdili nového šéfa partaje, nového prezidenta a také premiéra.

Partaj si zachovává v Číně pevnou kontrolu ve třech oblastech. Nad obsazováním klíčových funkcí ve státní správě a ve velkých podnicích. Dále pak nad médii a rovněž nad armádou.

Největší strana světa má osmdesát milionů členů. Tedy zhruba tolik, jako má Německo obyvatel. Každý dvanáctý Číňan má rudou knížku. O důležitých a klíčových věcech ale rozhoduje jen devět z nich.

Nejvyšší výbor politbyra je víc než vláda

Jsou to ti, kteří jsou součástí Nejvyššího výboru politbyra, které obestírá téměř posvátné tajemno. Nikdo neví, jak se tam hlasuje a jak se dojde k rozhodnutí, žádné informace se odtamtud ven nedostávají. Takové je nepsané pravidlo.

Jednou z novinek sjezdu bude snížení počtu členů Nejvyššího výboru z devíti na sedm. Skutečná moc tak bude koncentrována v okruhu ještě menšího počtu lidí. Nejvyšší výbor rozhoduje o dlouhodobějším vývoji v zásadních otázkách. V intencích těchto rozhodnutí pak vládne vláda a jednotlivá ministerstva.

Agentura AFP s odvoláním na své čínské zdroje předpovídá, že většinu v politbyru budou mít konzervativní politici, což v Číně znamená, že odmítají politické reformy a vše podřizují zachování moci v rukou komunistické strany. A nezřídka argumentují tím, jak dopadl Sovětský svaz pod vedením reformátora Michaila Gorbačova.

Odstupující Chu Ťin-tchao (vlevo) a nastupující Si Ťin-pching.
Odstupující Chu Ťin-tchao (vlevo) a nastupující Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Naopak dalajláma vyjádřil přesvědčení, že pod vedením Si Ťin-pchinga bude Komunistická strana otevřenější a postupně přistoupí i na dialog s Tibeťany.

O názorech Si Ťin-pchinga se toho ale moc neví. Podle některých znalců patří v ekonomické sféře k příznivcům liberálního a protržního křídla strany a není s ním spojován žádný korupční skandál.

Pod Nejvyšším výborem politbyra je v hierarchii politické byro, které tvoří pětadvacet politiků. Širší vedení pak představuje zhruba 350 členů ústředního výboru.

Ti ale většinou jen plní nebo rozvádějí to, co dostanou jako instrukce z politbyra. Členy ústředního výboru jsou ministři, straničtí bossové z velkých měst a oblastí, šéfové klíčových podniků, ekonomové a také představitelé armádních špiček.

Na sjezdu se zřejmě dost podstatná část ústředního výboru obmění, čeká se příchod nových tváří.

Odcházející předseda a prezident Chu Ťin-tchao vládl od roku 2002. Za jeho "panování" hrubý domácí produkt Číny stoupl čtyřnásobně, země se stala největším exportérem světa, druhou největší ekonomikou světa po USA.

Počet Číňanů žijících v chudobě (tedy v přepočtu zhruba s příjmem necelých padesáti korun na den) se snížil o dvacet procent. Prudce se naopak zvýšil počet lidí, kteří mají alespoň základní zdravotní pojištění.

Ekonomika zpomaluje. Co se děje?

Vůči disidentům a kritikům režimu strana v posledních letech zaujala tvrdší postoj. Dokladem toho je desetileté vězení pro Liou Sia-paa, autora manifestu Charta 08 a držitele Nobelovy ceny míru.

Chu Ťin-tchao při zahajovacím projevu sjezdu.
Chu Ťin-tchao při zahajovacím projevu sjezdu. | Foto: Reuters

V posledním roce ale růst ekonomiky zpomaloval a před stranou se vynořuje otázka, co dál. Jak zajistit, aby se příliš nerozevíraly nůžky mezi bohatými a chudými. Aby se zabránilo nárůstu nezaměstnanosti, ale přitom se zachoval silný ekonomický růst.

Lze očekávat, že mnozí Číňané začnou mít po úspěšném období, kdy země bohatla, větší nároky. Že budou méně tolerovat korupci nebo špatné životní prostředí, což dokládá například situace ve městě Ning-po. Lidé tam protestují proti rozšíření chemické továrny a úřady slíbily, že se o tom povede veřejná diskuse.

"Dosavadní enormní ekonomický růst narazil na své limity. Model, kdy Čína je nízkonákladovou dílnou světa produkující díky úvěrování západních spotřebitelů a nízkým koncovým cenám zboží průměrné kvality, se poprvé otřásl během finanční krize. Podpora domácí spotřeby Číňanů a větší přidaná hodnota produkce díky technologickým inovacím a vývoji je zatím nesplněným snem," řekl Aktuálně.cz český sinolog a přední odborník na čínskou politiku Martin Kříž.

Přirpavy sjezdu v centru Pekingu-
Přirpavy sjezdu v centru Pekingu- | Foto: Reuters

"Pokud se obyvatelstvo má každý rok o stupínek lépe, o politiku se zpravidla zajímají jen specializované instituce, aktivističtí nadšenci nebo politici sami. V současné Číně je ale situace jiná. Zdá se, že setrvalý pokles tempa růstu zahraničních investic, průmyslové výroby i hospodářského růstu jako takového není jen sezonní ukazatel," upozorňuje. 

"Odtud také důraz na sociální soudržnost mezi bohatnoucím východním pobřežím a vnitrozemím, kde, mírně řečeno, projektovaný růst životní úrovně ne vždy nutně jde ruku v ruce s reálným zlepšováním kvality života," tvrdí Martin Kříž.

Stranu zasáhly v nebývalé míře aféry, které prosákly i přes tvrdou cenzuru z čínského webu. Kandidát na místo v politbyru Po Si-laj je vyšetřován policií kvůli korupci, jeho manželku odsoudili za vraždu britského podnikatele.

Syn poradce prezidenta havaroval v Pekingu v luxusním ferrari, těžce zranil dvě ženy. Velký rozruch způsobily také informace o údajném miliardovém jmění rodinných příslušníků odstupujícího premiéra Wen Ťia-paa.

"Korupční skandály se v posledních měsících a letech objevovaly a budou objevovat pravděpodobně čím dál častěji v oficiálních médiích i na sociálních sítích. Ještě před deseti lety to bylo něco zcela nevídaného," říká Martin Kříž.

Podle něj souvisí medializace skandálů také s bojem mezi konzervativním a reformním křídlem Komunistické strany Číny. Po Si-laj patřil ke konzervativcům a jeho pád tuto frakci oslabil.

Chu Ťin-tchao v úvodním projevu sjezdu promluvil právě o korupci.

"Pokud problém korupce nezvládneme, bude to pro stranu osudové, může to dokonce způsobit její zánik a úpadek státu. Úplatkářství musí být tvrdě stíháno "bez ohledu na postavení a moc," uvedl dosluhující prezident a předseda strany.

 

Právě se děje

Další zprávy