Sjezd CDU: Zrušme konečně v Německu brannou povinnost

Monika Horáková
16. 11. 2010 11:22
Merkelovou volilo 90,4 procent delegátů, za projev jí tleskali téměř deset minut
Foto: Reuters

Karlsruhe - Německá kancléřka Angela Merkelová se i přes neúspěchy své strany stala na další dva roky její předsedkyní. Své další funkční období započala významným rozhodnutím, v němž ji sjezd rovněž podpořil - Křesťanskodemokratická unie Německa (CDU) se vyslovila pro zrušení branné povinnosti.

Delegáti a delegátky zvolili Angelu Merkelovou do čela 90,4 procenta hlasů.

Šestapadesátiletá politička vede nejsilnější vládní stranu už deset let, z toho pět let jako kancléřka. CDU však od loňských parlamentních voleb klesá podpora voličů. 

Německá média připisují dosavadní neúspěchy CDU zejména tomu, že se Merkelová snažila být kancléřkou "pro celé Německo" a málo reprezentovala zájmy své strany. Obavy z takového pokračování však na probíhajícím sjezdu rozptýlil Merkelové kandidátský projev.

"Zelení jsou naším politickým protivníkem. Rodinou se nemyslí libovolné uskupení dospělých lidí s dětmi. Německo by mělo být křesťanštější. Angela Merkelová hovořila na sjezdu jako skutečná předsedkyně Křesťanskodemokratické unie," popsal obsah kancléřčina projevu reportér serveru Die Welt. 

Projev, který trval 75 minut, odměnili delegáti a delegátky téměř desetiminutovým potleskem.  

Delegáti 23. sjezdu zvolili také generálního tajemníka strany a obsadili čtyři místopředsednická místa. Zatímco znovuzvolení Merkelové se dalo podle pozorovatelů očekávat, protože strana nedisponovala žádnou silnou osobností, která by dosavadní lídryni strany porazila, v řadách zástupců Merkelové proběhly tři změny.

Tři místopředsedové a současně vlivní premiéři spolkových zemí totiž v průběhu roku oznámili, že na funkci už znovu kandidovat nebudou. Jedním z nich byl i expremiér Dolního Saska Christian Wulff, který byl zvolen prezidentem země.

Sjezd ovšem neřešil pouze personální situaci, ale také obsahové otázky politiky CDU. Delegáti se v rozporu s jinak převažující konzervativní atmosférou definitivně přiklonili ke zrušení povinné vojenské služby a připojili se tak k iniciativě ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga ze strany CSU. Ten zrušení branné povinnosti z úsporných důvodů navrhuje, stále však není jasné, jak si reformu armády konkrétně představuje.

To byl také argument, který použil jeden z mála delegátů, který se (ovšem marně) pokusil rozhodnutí sjezdu zvrátit. Christian von Boetticher ve svém vystoupení upozorňoval, že CDU "kupuje zajíce v pytli, neviděla však zatím ani zajíce, ani pytel".  

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy