Sjezd CDU: Zrušme konečně v Německu brannou povinnost

Monika Horáková
16. 11. 2010 11:22
Merkelovou volilo 90,4 procent delegátů, za projev jí tleskali téměř deset minut
Foto: Reuters

Karlsruhe - Německá kancléřka Angela Merkelová se i přes neúspěchy své strany stala na další dva roky její předsedkyní. Své další funkční období započala významným rozhodnutím, v němž ji sjezd rovněž podpořil - Křesťanskodemokratická unie Německa (CDU) se vyslovila pro zrušení branné povinnosti.

Delegáti a delegátky zvolili Angelu Merkelovou do čela 90,4 procenta hlasů.

Šestapadesátiletá politička vede nejsilnější vládní stranu už deset let, z toho pět let jako kancléřka. CDU však od loňských parlamentních voleb klesá podpora voličů. 

Německá média připisují dosavadní neúspěchy CDU zejména tomu, že se Merkelová snažila být kancléřkou "pro celé Německo" a málo reprezentovala zájmy své strany. Obavy z takového pokračování však na probíhajícím sjezdu rozptýlil Merkelové kandidátský projev.

"Zelení jsou naším politickým protivníkem. Rodinou se nemyslí libovolné uskupení dospělých lidí s dětmi. Německo by mělo být křesťanštější. Angela Merkelová hovořila na sjezdu jako skutečná předsedkyně Křesťanskodemokratické unie," popsal obsah kancléřčina projevu reportér serveru Die Welt. 

Projev, který trval 75 minut, odměnili delegáti a delegátky téměř desetiminutovým potleskem.  

Delegáti 23. sjezdu zvolili také generálního tajemníka strany a obsadili čtyři místopředsednická místa. Zatímco znovuzvolení Merkelové se dalo podle pozorovatelů očekávat, protože strana nedisponovala žádnou silnou osobností, která by dosavadní lídryni strany porazila, v řadách zástupců Merkelové proběhly tři změny.

Tři místopředsedové a současně vlivní premiéři spolkových zemí totiž v průběhu roku oznámili, že na funkci už znovu kandidovat nebudou. Jedním z nich byl i expremiér Dolního Saska Christian Wulff, který byl zvolen prezidentem země.

Sjezd ovšem neřešil pouze personální situaci, ale také obsahové otázky politiky CDU. Delegáti se v rozporu s jinak převažující konzervativní atmosférou definitivně přiklonili ke zrušení povinné vojenské služby a připojili se tak k iniciativě ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga ze strany CSU. Ten zrušení branné povinnosti z úsporných důvodů navrhuje, stále však není jasné, jak si reformu armády konkrétně představuje.

To byl také argument, který použil jeden z mála delegátů, který se (ovšem marně) pokusil rozhodnutí sjezdu zvrátit. Christian von Boetticher ve svém vystoupení upozorňoval, že CDU "kupuje zajíce v pytli, neviděla však zatím ani zajíce, ani pytel".  

 

Právě se děje

Další zprávy