Bratislava - Snížit počet romských dětí ve speciálních školách, integrovat Romy do policejního sboru či zavést tzv. pochůzkáře v sociálně vyloučených oblastech.
To by měl mimo jiné umožnit speciální zákon, jehož vznik zařadila nová slovenská vláda do právě projednávaného programového prohlášení.
Nová slovenská vláda se tak rozhodla intenzivněji než její předchůdkyně v předchozích dvaceti letech řešit problémy nejen Romů, ale všech sociálně vyloučených oblastí. To, že napsání zákona nebude jednoduchý úkol, se ukazuje již nyní.
Pozor na možné zneužití zákona
Právnička Irena Bihariová, která zároveň předsedá občanskému sdružení Ľudia proti rasizmu, upozornila na to, že pokusy o zákonné definování části etnické menšiny by mohly skončit velmi nešťastně.
"Chápeme, že autoři zákona se snaží nastavit pomoc co nejadresněji, vnímáme ale také riziko toho, že zákon by mohl poskytnout půdu, na níž jednoho dne vzklíčí znevýhodňující opatření. To by vedlo k porušení občanské rovnosti," doplnila Irena Bihariová.
Kromě zákona o sociálně vyloučených společenstvích plánuje vláda také zavedení tzv. e-pay karty. Ta by sloužila jako náhrada za vyplácené dávky v hmotné nouzi.
Dávky jen po částech, a ne v hotovosti
Podle programového prohlášení koaliční strany Svoboda a solidarita, z nějž návrh na zavedení e-pay karet pochází, by se dávky nečerpaly v hotovosti, ale pouze výměnou za zboží v obchodech se speciálně zřízeným terminálem. Na kartě by se také dávky uvolňovaly po částech, a nebylo by proto možné utratit vše najednou.
E-pay karty by sloužily k vyplácení veškerých dávek v hmotné nouzi, netýkají se tedy pouze sociálně vyloučených komunit.
"Podobné karty jsou využívány také ve Spojených státech amerických. My je chceme vyzkoušet nejdříve pilotně v deseti vybraných obcích, z nichž tři by patřily do kategorie sociálně vyloučených," uvedla pro Aktuálně.cz státní tajemnice ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny Lucia Nicholsonová.
To, že vláda ve svém programovém prohlášení vytvoření speciálního zákona a zavedení e-pay karet schválí, je podle Nicholsonové velmi pravděpodobné: "Doposud jsem od koaličních stran nezaznamenala žádné výhrady," uvedla.
Termín, do kdy by měl být zákon vypracován, ovšem nemá. "Zřídila jsem na ministerstvu za tímto účelem kolegium, v němž jsou zastoupeni odborníci, kteří se problémem sociálně vyloučených komunit dlouhodobě zabývají. Termín, do kdy by měl být zákon hotový, ale zatím nemáme," řekla Lucia Nicholsonová.