Nizozemci chtějí běžence vracet do Turecka, Švédsko vyhostí až 80 000 žadatelů o azyl

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 28. 1. 2016 14:42
Nizozemsko přišlo s návrhem, aby byli všichni migranti, kteří dorazí do Řecka, okamžitě vráceni do Turecka. Švédsko, dosud běženci považované za otevřenou zemi, pro změnu oznámilo, že vyhostí až polovinu ze 160 000 migrantů, kteří do země přišli loni. Podle tamního ministra vnitra Anderse Ygemana budou muset pryč neúspěšní žadatelé o azyl, kteří buď odejdou dobrovolně, nebo k tomu budou přinuceni. "Mluví se o 60 000 lidech, ale ten počet může vzrůst až na 80 000," řekl v rozhovoru pro deník Dagens Industri. Vláda pověřila policii a imigrační úřad, aby na vše důsledně dohlédli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Amsterodam/Stockholm - Všechny uprchlíky, kteří dorazí k řeckým ostrovům, chtějí Nizozemci okamžitě vracet zpátky do Turecka.

Podle plánu předsedy Strany práce Diedericka Samsona by se tím přispělo k řešení uprchlické krize v Evropě. Během loňského roku do Řecka z Turecka připlulo celkem 850 tisíc uprchlíků, od začátku ledna dorazilo k řeckým břehům odhadem dalších 47 tisíc lidí.

Vracet neúspěšné žadatele o azyl chce i Švédsko. Ministr vnitra Anders Ygeman oznámil, že se vláda připravuje na vyhoštění zhruba poloviny migrantů, kteří do země přišli během roku 2015.

Zatímco Nizozemsko na oplátku navrhuje, že přijme v příštím roce z Turecka až 250 tisíc žadatelů o azyl, Švédové se ilegálních imigrantů potřebují zbavit nadobro.

Skandinávskou zemi tak opustí 60 až 80 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl.

"Máme před sebou velkou výzvu. Budeme muset využít více zdrojů a zlepšit spolupráci mezi orgány," popsal situaci Ygeman.

Odsun tak velkého počtu imigrantů se zamítnutou žádostí o azyl bude podle slov ministra probíhat pomocí speciálně vypravených letů. Celá akce pravděpodobně potrvá několik let.

Vysláni budou zpět do svých domovských zemí nebo do jiných evropských států podle pravidel Evropské unie. Švédská vláda nyní vyjednává návratové dohody se zeměmi, jako je Maroko nebo Afghánistán.

"První krok bude dobrovolný způsob návratu a vytvoření co nejlepších podmínek pro něj," cituje švédského ministra vnitra server The Local. "Ale pokud to nebude fungovat, budeme muset vyhoštění zařídit nátlakem."

Konec politiky otevřených dveří

Pro případ komplikací, které mohou nastat, vláda plánuje zapojit dalších 1000 pohraničních policistů. Existují totiž obavy, že velký počet imigrantů s odmítnutou žádostí o azyl bude chtít v zemi zůstat v ilegalitě.

"Je potřeba zavést vážné následky pro společnosti, které využívají ilegální práce. Pokud tady bude fungovat dobře rozvinutý černý trh práce, bude motivace pro imigranty zůstat ve Švédsku silnější," nechal se slyšet ministr Ygeman.

V loňském roce do Švédska přišlo přes 160 000 běženců. Spolu s Německem a Rakouskem jich tato skandinávská země přijala nejvíce. Nyní žije ve Švédsku nejvíce uprchlíků ze všech evropských zemí v poměru k místním obyvatelům.

Svou politiku otevřených dveří severská země přehodnotila na konci minulého roku, kdy zavedla hraniční kontroly, aby mohla příliv migrantů zastavit. Na hranicích se od 4. ledna musí každý cestující prokázat platným dokladem totožnosti opatřeným fotografií.

V současné době navíc stoupá poptávka po zajištění větší bezpečnosti v azylových střediscích. V pondělí v jednom z nich nezletilý uprchlík ubodal jednu ze zaměstnankyň. Její smrt vedla k otázkám týkajícím se bezpečnosti a také přeplněnosti uprchlických center ve Švédsku.

 

Právě se děje

Další zprávy