V Kalifornii se kvůli suchu a vedru šíří požáry. Vyhnaly z domovů dalších tisíc lidí

ČTK ČTK
22. 6. 2016 6:33
Kalifornii sužují lesní požáry. Své domovy kvůli nim muselo opustit jen během úterka více než 1500 lidí, kteří žijí u hranic s Mexikem. Hasiči stále nemají plameny pod kontrolou. Nejrychleji se podle úřadů šíří oheň jižně od města San Diego, kde museli před nebezpečím odejít obyvatelé 600 domů. Požáry zuří také na severovýchodně od Los Angeles, kde se však přes četné žádosti stále nemohou vrátit domů v pondělí evakuovaní obyvatelé 770 domů. Další požáry trápí obyvatele Arizony a Nového Mexika, kde se oheň začal šířit již minulý týden. Meteorologové varují, že se požáry vegetace mohou dále šířit jak kvůli silnému větru, tak kvůli extrémnímu horku a suchu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: USDAgov / Foter / CC BY

Los Angeles - Velká vedra doprovázená suchem přispěla k rychlému šíření lesních požárů v Kalifornii, kvůli nimž muselo jen v úterý opustit své domovy více než 1500 obyvatel oblasti u hranic s Mexikem. Stovkám hasičů bojujících s ohněm na ploše přes 20 čtverečních kilometrů se zatím podařilo dostat živel pod kontrolu jen z malé části. Další požáry zuří v oblasti u Los Angeles, kde zatím úřady zakázaly dříve evakuovaným lidem vracet se domů, uvedla agentura AP.

Nejrychleji se podle úřadů šíří oheň jižně od města San Diego, kde museli před nebezpečím odejít obyvatelé 600 domů v obci Lake Morena Village. Hasiči jej mají pod kontrolou zhruba z desetiny.

Lépe se daří jejich kolegům bojujícím se dvěma požáry severovýchodně od Los Angeles, kde se však přes četné žádosti stále nemohou vrátit domů v pondělí evakuovaní obyvatelé 770 domů ve městě Duarte. "Počítáme přinejmenším ještě s jednou nocí. Víme, jaký stres přináší rodinám, když je přimějete opustit domovy, a umožníme jim návrat, jak jen to bude možné," řekl mluvčí místní lesní správy Nathan Judy.

Další požáry trápí obyvatele Arizony a Nového Mexika, kde se oheň začal šířit již minulý týden. Zatímco požár poblíž Albuquerque v Novém Mexiku začíná slábnout a hasičům usnadňuje práci zvyšující se vzdušná vlhkost, na východě Arizony se na evakuaci připravuje zhruba 300 obyvatel.

Meteorologové varují, že se požáry vegetace mohou dále šířit jak kvůli silnému větru, tak kvůli extrémnímu horku a suchu. Na jihu Kalifornie teploty přes den šplhají až k 37 stupňům Celsia.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Serena Williamsová nastoupí v 2. kole v Lexingtonu proti sestře

Serena Williamsová vybojovala na tenisovém turnaji v Lexingtonu postup do druhého kola. Při prvním startu na okruhu WTA od Australian Open zdolala držitelka 23 grandslamových titulů krajanku Bernardu Peraovou po více než dvouhodinovém duelu 4:6, 6:4 a 6:1. O postup do čtvrtfinále si zahraje se svou starší sestrou Venus, která v souboji bývalých světových jedniček vyřadila Viktorii Azarenkovou z Běloruska hladce 6:3, 6:2.

Osmatřicetiletá Serena Williamsová v Lexingtonu zahájila po koronavirové pauze přípravu na US Open. Newyorský grandslam je na programu od 31. srpna a Američanka má v plánu na něm startovat.

Soupeřkou Marie Bouzkové v druhém kole bude Ruska Anna Blinkovová. Té v třetím setu vzdala domácí hráčka Kristie Ahnová.

Tenisový turnaj žen v Lexingtonu v USA (tvrdý povrch, dotace 225.500 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

S. Williamsová (1-USA) - Peraová (USA) 4:6, 6:4, 6:1, Sabalenková (2-Běl.) - Brengleová (USA) 6:1, 6:7 (5:7), 6:2, Putincevová (5-Kaz.) - Tomljanovicová (Austr.) 6:0, 6:4, Džabúrová (8-Tun.) - McNallyová (USA) 6:2, 6:4, V. Williamsová (USA) - Azarenková (Běl.) 6:3, 6:2, Pegulaová (USA) - Zvonarevová (Rus.) 6:1, 5:7, 6:4, Bellisová - Di Lorenzová (obě USA) 6:1, 6:2, Blinkovová (Rus.) - Ahnová (USA) 2:6, 6:4, 3:1 skreč, Teichmannová (Švýc.) - Kalinská (Rus.) 6:2, 7:5, Govorcovová (Běl.) - Matteková-Sandsová (USA) 7:6 (7:4), 6:1, Gauffová - Dolehideová (obě USA) 7:5, 7:5.

Zdroj: ČTK
Další zprávy