V Kalifornii se kvůli suchu a vedru šíří požáry. Vyhnaly z domovů dalších tisíc lidí

ČTK ČTK
22. 6. 2016 6:33
Kalifornii sužují lesní požáry. Své domovy kvůli nim muselo opustit jen během úterka více než 1500 lidí, kteří žijí u hranic s Mexikem. Hasiči stále nemají plameny pod kontrolou. Nejrychleji se podle úřadů šíří oheň jižně od města San Diego, kde museli před nebezpečím odejít obyvatelé 600 domů. Požáry zuří také na severovýchodně od Los Angeles, kde se však přes četné žádosti stále nemohou vrátit domů v pondělí evakuovaní obyvatelé 770 domů. Další požáry trápí obyvatele Arizony a Nového Mexika, kde se oheň začal šířit již minulý týden. Meteorologové varují, že se požáry vegetace mohou dále šířit jak kvůli silnému větru, tak kvůli extrémnímu horku a suchu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: USDAgov / Foter / CC BY

Los Angeles - Velká vedra doprovázená suchem přispěla k rychlému šíření lesních požárů v Kalifornii, kvůli nimž muselo jen v úterý opustit své domovy více než 1500 obyvatel oblasti u hranic s Mexikem. Stovkám hasičů bojujících s ohněm na ploše přes 20 čtverečních kilometrů se zatím podařilo dostat živel pod kontrolu jen z malé části. Další požáry zuří v oblasti u Los Angeles, kde zatím úřady zakázaly dříve evakuovaným lidem vracet se domů, uvedla agentura AP.

Nejrychleji se podle úřadů šíří oheň jižně od města San Diego, kde museli před nebezpečím odejít obyvatelé 600 domů v obci Lake Morena Village. Hasiči jej mají pod kontrolou zhruba z desetiny.

Lépe se daří jejich kolegům bojujícím se dvěma požáry severovýchodně od Los Angeles, kde se však přes četné žádosti stále nemohou vrátit domů v pondělí evakuovaní obyvatelé 770 domů ve městě Duarte. "Počítáme přinejmenším ještě s jednou nocí. Víme, jaký stres přináší rodinám, když je přimějete opustit domovy, a umožníme jim návrat, jak jen to bude možné," řekl mluvčí místní lesní správy Nathan Judy.

Další požáry trápí obyvatele Arizony a Nového Mexika, kde se oheň začal šířit již minulý týden. Zatímco požár poblíž Albuquerque v Novém Mexiku začíná slábnout a hasičům usnadňuje práci zvyšující se vzdušná vlhkost, na východě Arizony se na evakuaci připravuje zhruba 300 obyvatel.

Meteorologové varují, že se požáry vegetace mohou dále šířit jak kvůli silnému větru, tak kvůli extrémnímu horku a suchu. Na jihu Kalifornie teploty přes den šplhají až k 37 stupňům Celsia.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy