V Kalifornii se kvůli suchu a vedru šíří požáry. Vyhnaly z domovů dalších tisíc lidí

ČTK ČTK
22. 6. 2016 6:33
Kalifornii sužují lesní požáry. Své domovy kvůli nim muselo opustit jen během úterka více než 1500 lidí, kteří žijí u hranic s Mexikem. Hasiči stále nemají plameny pod kontrolou. Nejrychleji se podle úřadů šíří oheň jižně od města San Diego, kde museli před nebezpečím odejít obyvatelé 600 domů. Požáry zuří také na severovýchodně od Los Angeles, kde se však přes četné žádosti stále nemohou vrátit domů v pondělí evakuovaní obyvatelé 770 domů. Další požáry trápí obyvatele Arizony a Nového Mexika, kde se oheň začal šířit již minulý týden. Meteorologové varují, že se požáry vegetace mohou dále šířit jak kvůli silnému větru, tak kvůli extrémnímu horku a suchu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: USDAgov / Foter / CC BY

Los Angeles - Velká vedra doprovázená suchem přispěla k rychlému šíření lesních požárů v Kalifornii, kvůli nimž muselo jen v úterý opustit své domovy více než 1500 obyvatel oblasti u hranic s Mexikem. Stovkám hasičů bojujících s ohněm na ploše přes 20 čtverečních kilometrů se zatím podařilo dostat živel pod kontrolu jen z malé části. Další požáry zuří v oblasti u Los Angeles, kde zatím úřady zakázaly dříve evakuovaným lidem vracet se domů, uvedla agentura AP.

Nejrychleji se podle úřadů šíří oheň jižně od města San Diego, kde museli před nebezpečím odejít obyvatelé 600 domů v obci Lake Morena Village. Hasiči jej mají pod kontrolou zhruba z desetiny.

Lépe se daří jejich kolegům bojujícím se dvěma požáry severovýchodně od Los Angeles, kde se však přes četné žádosti stále nemohou vrátit domů v pondělí evakuovaní obyvatelé 770 domů ve městě Duarte. "Počítáme přinejmenším ještě s jednou nocí. Víme, jaký stres přináší rodinám, když je přimějete opustit domovy, a umožníme jim návrat, jak jen to bude možné," řekl mluvčí místní lesní správy Nathan Judy.

Další požáry trápí obyvatele Arizony a Nového Mexika, kde se oheň začal šířit již minulý týden. Zatímco požár poblíž Albuquerque v Novém Mexiku začíná slábnout a hasičům usnadňuje práci zvyšující se vzdušná vlhkost, na východě Arizony se na evakuaci připravuje zhruba 300 obyvatel.

Meteorologové varují, že se požáry vegetace mohou dále šířit jak kvůli silnému větru, tak kvůli extrémnímu horku a suchu. Na jihu Kalifornie teploty přes den šplhají až k 37 stupňům Celsia.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy