Vyděšený námořník a siréna. Ukrajinci zveřejnili nahrávku z potápějící se Moskvy

ČTK mk ČTK, mk
16. 5. 2022 13:11
Nahrávku z potápějícího se křižníku Moskva zveřejnila ukrajinská armáda. Člen posádky na ní mimo jiné říká, že vlajková loď Černomořské flotily ruské armády utrpěla dva zásahy a že je na hladině nakloněná na 30 stupňů. Pravost nahrávky nelze nezávisle ověřit, o dvou zásazích střelami Neptun již dříve informoval Kyjev. Moskva tvrdí, že křižník se 14. dubna potopil po požáru munice na palubě.
Odposlechnutá komunikace z potápějícího se křižníku Moskva | Video: Facebook / Operační velitelství Jih

Raketový křižník s asi 500člennou posádkou byl vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily a jeho zničení bylo pro ruskou stranu značnou ztrátou i symbolickou ranou.

Podle ruských úřadů se plavidlo potopilo na rozbouřeném moři, zatímco bylo taženo do přístavu poté, co ho poškodil výbuch munice a požár. Američtí představitelé se ale přiklánějí spíše k ukrajinské verzi, podle které se loď potopila v důsledku zásahu protilodními střelami Neptun.

Údaje o obětech se liší. Zatímco ukrajinská média informovala až o stovkách mrtvých, ruská strana přiznala jednu oběť a 27 pohřešovaných.

Křižník Moskva nechvalně proslul už na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Posádka tohoto plavidla tehdy vyzvala ukrajinské obránce Hadího ostrova, aby se vzdali. Ukrajinští vojáci to však nevybíravými slovy odmítli. Výrok "Ruská válečná lodi, jdi do prdele!" adresovaný ruskému křižníku, který zazněl z úst příslušníka pěchoty Romana Hrybova, se stal zřejmě nejznámějším heslem války na Ukrajině.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy