Šinzó Abe byl opět zvolen do čela strany, může se stát nejdéle vládnoucím premiérem

ČTK ČTK
20. 9. 2018 8:44
Abe, který v pátek oslaví 64. narozeniny, podle japonských médií hodlá počátkem října provést změny ve vládě a ve vedení strany.
Premiér Šinzó Abe.
Premiér Šinzó Abe. | Foto: ČTK

Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe byl ve čtvrtek opět zvolen do čela vládní Liberálnědemokratické strany (LDS). Získal tak i možnost zůstat v čele vlády až do roku 2021, zapsat se do dějin země jako nejdéle sloužící ministerský předseda a upevnit svůj odkaz, včetně změny pacifistické ústavy. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

Abe ve stranických volbách, vysílaných v přímém přenosu, získal 553 z 807 odevzdaných platných hlasů, včetně 329 od 405 poslanců a senátorů své strany, zatímco jeho jediný soupeř, bývalý ministr obrany Šigeru Išiba, dostal 254 hlasů. Abe, který v pátek oslaví 64. narozeniny, podle japonských médií hodlá počátkem října provést změny ve vládě a ve vedení strany. Před volbami sliboval reformy, které vybudují "nové Japonsko".

Primát nejdéle vládnoucího premiéra v novodobém Japonsku podle některých zdrojů drží Eisaku Sató, který byl předsedou japonské vlády v letech 1964 až 1972. Podle jiných zdrojů je tímto rekordmanem generál Taró Kacura, který stál v čele vlády na počátku 20. století po 2886 dnů. Abe stanul v čele Japonska poprvé již v letech 2006 až 2007. Nyní vládne nepřetržitě od konce prosince 2012. Kacurův rekord by podle agentur měl překonat v listopadu příštího roku.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy