Singapur masivně očkoval, přesto se zavírá. Je to frustrující, zlobí se místní

Jana Václavíková Jana Václavíková
13. 10. 2021 8:11
Země, která výborně zvládla pandemii koronaviru, říká se o Singapuru. Nízké počty nakažených, málo úmrtí a vysoká proočkovanost udělaly z premianta zemi, která se žene za "perfektním" stavem. Za životem úplně bez covidu. Na nákazu v Singapuru zemřelo méně než 200 lidí, místním se proto nelíbí, že se protiepidemická opatření opět zpřísňují, že mají pracovat z domova a nosit roušky.

Obyvatelé pětapůlmilionového Singapuru se těšili na uvolnění pandemických restrikcí, ke kterému mělo dojít po naočkování 80 procent lidí. Tento cíl byl splněn koncem srpna.

Volný pohyb a možnost setkávat se i ve větších skupinách ale platily jen pár týdnů. Počet nakažených nyní v městském státě roste, o víkendu byl dokonce nejvyšší za celou dobu pandemie - 3703, informuje agentura Reuters. Šlo navíc o dvacátý den v řadě, kdy si koronavirus vyžádal oběť.

Od začátku pandemie se přitom v zemi nakazilo koronavirem "jen" 127 tisíc lidí a zemřelo 162 z nich, uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO).

Počty nakažených v posledních týdnech stoupají i ve světě. Například v Česku v pondělí přibylo 1345 potvrzených případů, nejvíce od poloviny května. Stoupá i počet hospitalizovaných a úmrtí, za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva zdravotnictví 25 lidí. Nejvyšší počty nakažených od začátku roku hlásí také Rusko - v úterý byla nákaza potvrzena u 28 190 lidí a skoro tisíc jich zemřelo. Ani jedna z těchto zemí však zatím neplánuje zpřísnění. 

Lidé v Singapuru jsou proto rozladění. Dokončené očkování tu má 83 procent populace, v srpnu se země stala tou nejproočkovanější na celém světě. Díky vakcínám má teď více než 98 procent nakažených slabé nebo žádné příznaky.

Vláda se ale obává, že takoví lidé mohou nevědomky nemoc roznášet dál, a tak by hrozilo zahlcení nemocnic. V nich se už nyní podle médií ruší operace, které nespěchají, a lékaři vyzývají pacienty s mírnými příznaky, ať se raději léčí doma. 

Lidé mají opět pracovat ze svých domovů, setkávat se mohou maximálně ve dvou a neočkovaní nesmí vstoupit do obchodních domů ani restaurací. V barech a hospodách navíc nesmí hrát hudba - ta je podle vlády spojena s dalšími aktivitami, které by mohly vést k šíření infekce. 

Snaha být nejlepší

"Pokud bude zdravotní systém přetížen, tak podle zkušeností ze světa víme, že lékaři nebudou schopni to zvládat a počet úmrtí začne stoupat. Tomu se snažíme vyhnout," cituje singapurského ministra financí Lawrence Wonga americký deník New York Times

Cílem vládních opatření je, aby se počet nově nakažených ustálil a nepřibýval stejným tempem jako teď, vysvětluje premiér Lee Hsien Loong. "Zabere to nejméně tři měsíce, možná až šest," cituje z jeho vyjádření indická stanice NDTV

Oslovení odborníci mají však jiný názor na důvody, které k zavedení opatření vedly. "Svým způsobem jsme obětí vlastního úspěchu, protože jsme se přiblížili nule covidových pacientů a měli jsme velmi nízký počet úmrtí," myslí si specialista na nakažlivé nemoci z místní univerzity Paul Tambyah. "Chceme si udržet první místo a to je velmi těžké," řekl americkému listu.

Podle Jeremyho Lima z Národní singapurské univerzity, který se specializuje na zdravotní politiku, vláda přistoupí k uvolnění až za podmínek, které vyhodnotí jako perfektní. "Ale svět nikdy nebude perfektní. Je to frustrující," popisuje své pocity. 

S těmi se ztotožňuje i řada běžných obyvatel Singapuru, například marketingová manažerka Angeline Ng. Kvůli omezeným návštěvním hodinám nemohla chodit moc často do nemocnice za svým otcem, který později zemřel. "Myslím, že se tak moc zaměřujeme na dobré výsledky, až přehlížíme všechno ostatní," domnívá se. 

"Otáčí to Singapur o 180 stupňů, do opačného směru, než kam míří zbytek světa," říká Devadas Krishnadas z konzultační firmy. 

Cizinci nás nenakazí

Místní pak často kritizují ještě jednu skutečnost: ačkoliv vláda omezuje život v Singapuru, zároveň obnovuje cestování. Od září mohou po sadě testů navštívit městský stát lidé z Německa a Bruneje, kteří jsou plně naočkovaní. V příštím týdnu dostanou stejnou možnost i cestující z Jižní Koreje, Kanady, Dánska, Francie, Velké Británie nebo Spojených států.

Ministr dopravy S. Iswaran, který dočasně řídí i ministerstvo obchodu, ale oponuje, že turisté počty nakažených nezvýší - v září byli mezi třemi tisíci cestujících jen dva s covidem-19, informuje americká stanice CNBC. Singapur se tímto krokem podle něj snaží stát se znovu mezinárodním leteckým uzlem, který v roce 2019 navštívilo více než 68 milionů lidí.

"Protože je ekonomika Singapuru extrémně závislá na poptávce po našich službách a produktech, tak zjednodušeně řečeno jakékoliv zvýšení počtu letů skrze singapurské letiště Changi přispěje k našemu hrubému domácímu produktu," hodnotí rozhodnutí pro indickou televizi ekonom Song Seng Wun.

 

Právě se děje

Další zprávy