Zachránili mě syrští uprchlíci, vzpomíná žena osahávaná na Silvestra v obřím davu v Kolíně

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 1. 2016 15:04
Do chaotického davu před kolínským hlavním nádražím se během silvestrovské noci připletla i americká studentka. Přítel se jí ztratil a skupina neznámých mužů ji sexuálně obtěžovala. Do bezpečí se dostala díky Syřanům, kteří v Německu čekají na azyl. Ti tvrdí, že se sami té noci v Kolíně necítili bezpečně.
Kolín nad Rýnem. Ilustrační foto
Kolín nad Rýnem. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Američanka Caitlin Duncanová zažila na konci loňského roku to samé, co stovky dalších žen. Během silvestrovských oslav se ocitla v chumlu opilých mužů před hlavním kolínským nádražím, kteří ji sexuálně obtěžovali.

Německého přítele, který měl u sebe její mobil i peněženku, ztratila sedmadvacetiletá studentka neurověd v davu. A záhy ji obklopila skupina mladých mužů, které další oběti silvestrovských útoků popsaly jako cizince pocházející z arabského světa nebo ze severní Afriky. Jeden Američance stáhl čepici, další se ji snažil líbat na tváře a na krk.

"Někdo další mě uchopil zezadu. Myslím si, že hledal něco v mých kapsách," popisuje pro list New York Times. "Říkala jsem si, že je to trochu divné, ale že je přece Silvestr a lidé pijí, takže jen najdu přítele a vypadneme," pokračuje. Policie ale začala dav vytlačovat. "Najednou jsem se dostala zpátky do této velké skupiny osmi nebo devíti mužů, kteří mě osahávali a tahali za vlasy," říká.

Nečekaná pomoc

Nakonec se ze spárů útočníků dostala, pomoc ale nepřišla od policie ani od přítele, ale od syrských uprchlíků, kteří v Německu momentálně čekají na azyl.

"Jak dav houstl a byl stále divočejší, objevil se cizinec s tím, jestli potřebuji pomoct," vzpomíná Duncanová. Protože oba mluvili špatně německy, cizinec přivolal svého dalšího známého - dvaatřicetiletého Heshama Ahmada Mohammada, bývalého učitele na základní škole v Sýrii, který v září přes Turecko, Bálkán a Rakousko dorazil do Německa.

Syřané americkou studentku obklopili tak, aby mohla davem projít. Později jí nabízeli peníze na taxík, který by ji zavezl k domu rodičů jejího přítele. "To byla jediná adresa, kterou si pamatuji," vysvětluje Duncanová. Zavolat německému partnerovi nemohla ani z vypůjčeného telefonu, protože si nepamatovala číslo.

Žena nakonec zachráncům svého přítele popsala a oni jej našli v budově vlakového nádraží.

Ahmad Mohammad v rozhovoru pro New York Times uvedl, že se během silvestrovské noci necítil v Kolíně bezpečně ani on. Útočníky obvinil, že "pili, zřejmě si dali marihuanu nebo něco jiného a pominuli se".

Američanka přitom byla podle svých slov v daném okamžiku tak vyděšená, že vůbec nezaznamenala, že muži před kolínským nádražím obtěžovali i další ženy. "Byla jsem vážně překvapená, když jsem se pak dozvěděla, že šlo o něco většího," říká.

Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy