Silvestr 2017: Paříž bude hlídat tisíce policistů, v Berlíně zavedou zónu pro ženy

ČTK ČTK
29. 12. 2017 19:45
Silvestr 2017 se bude odehrávat za přísných bezpečnostních opatření. Německo i Francie chce vyloučit teroristické útoky i sexuální obtěžování žen.
Obrněný vůz u Braniborské brány v Berlíně.
Obrněný vůz u Braniborské brány v Berlíně. | Foto: Reuters

Paříž/Berlín - Za přísných bezpečnostních opatření oslaví příchod nového roku místní i turisté v řadě evropských metropolí.

Například v ulicích Paříže budou na Silvestra a Nový rok hlídkovat tisíce příslušníků bezpečnostních složek. V reakci na události z přelomu let 2015 a 2016 nejen v Kolíně nad Rýnem, kde se řada žen stala terčem sexuálně motivovaných násilností, letos u Braniborské brány v centru německé metropole vznikne bezpečná zóna určená pouze ženám, informovala agentura DPA.

Celkem by mělo na bezpečnost lidí oslavujících příchod roku 2018 dohlížet ve francouzském hlavním městě a na jeho předměstích 7900 policistů a vojáků. Předejít chtějí nejen spáchání teroristického útoku, ale i výtržnostem. Na Silvestra v Paříži vandalové často zapalují zaparkovaná auta. Po celé Francii bude v ulicích měst na Silvestra a Nový rok hlídkovat 99 000 policistů a příslušníků armády, sdělilo dnes francouzské ministerstvo vnitra.

Zvláštní pozornost chce policie věnovat výstavní pařížské třídě Champs-Élysées, kde budou podle očekávání na přelomu starého a nového roku statisíce lidí. Účastníci oslav budou muset příslušníkům bezpečnostních složek ukázat svá zavazadla a budou i prohledáni, příjezdy na bulvár budou blokovat nákladní vozy a betonové zátarasy.

Francie se v uplynulých letech stala terčem několika teroristických útoků a na přísná bezpečnostní opatření jsou tak obyvatelé země již zvyklí, konstatovala agentura DPA.

Příchod nového roku oslaví Paříž ohňostrojem odpáleným u Vítězného oblouku, jinak v metropoli stejně jako v minulých letech platí zákaz ohňostrojů, petard a dělobuchů.

Zvláštní důraz na bezpečnost oslavujících budou letos klást také v Berlíně, kde by se mohlo mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem sejít několik stovek tisíc lidí. Zóna oslav bude zabezpečena dvojitým plotem, u vjezdů budou stejně jako v Paříži betonové bloky. Kufry a ruksaky budou muset podle mluvčí hlavního organizátora Anjy Marxové nechat návštěvníci doma, menší zavazadla jim některý z pěti stovek pořadatelů prohledá.

Poprvé bude na místě také takzvaná Safety Area, zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy a kde jim bude k dispozici vyškolený personál Německého červeného kříže. Ženy se na něj budou moci obrátit v případě, že se staly obětí sexuálního obtěžování, ale i v případě, že se v davu budou cítit nepříjemně.

Zóna bezpečí vznikne v Berlíně v reakci na masové sexuální útoky na ženy, které na přelomu let 2015 a 2016 páchali v Kolíně nad Rýnem, ale i dalších německých městech podle policie především imigranti ze severní Afriky. "Ne znamená ne, a pokud toho pachatel nenechá, zakročíme," řekl DPA mluvčí berlínské policie Thomas Neuendorf. Podobné zóny pro ženy vznikly i loni na karnevalu v Kolíně nad Rýnem i na letošním Oktoberfestu v Mnichově.

Policisté budou v centru oslav v německé metropoli hlídkovat podle Neuendorfa v uniformách i v civilu. Ačkoli bude odpalování dělobuchů ve vyhrazené zóně přísně zakázáno, budou pro jistotu na místě i hasiči. O případné zraněné se postará 140 zdravotníků.

Policisté budou dohlížet na oslavy v Berlíně i mimo hlavní zónu u Braniborské brány. Celkem jich bude ve službě 1600. Na silvestrovské oslavy jsou připraveny i nemocnice hlavního města, které každoročně ošetří v souvislosti se silvestrovským veselím asi pět desítek lidí s popáleninami a poraněními způsobenými zábavní pyrotechnikou.

VIDEO: Tak teplý Silvestr byl naposledy v roce 2007

Překvapí nás na silvestra neobvykle teplé počasí? Podívejte se na víkendovou předpověď | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 29 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy