Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně, zemřelo nejméně 215 lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 10. 2015 18:30
Zemětřesení o síle 7,5 zasáhlo v pondělí sever Afghánistánu a Pákistánu. Otřesy ale byly cítit i v Kábulu, Islámábádu a indickém Dillí. Úřady potvrdily už 215 obětí a přes 900 zraněných. Na některých místech byly přerušeny dodávky elektřiny a telekomunikační služby. Nejvyšší počet obětí (více než 150) hlásí Pákistán. V Afghánistánu zemřelo nejméně 63 lidí včetně dvanácti dívek, které byly v panice ušlapány ve škole. Zemětřesení vycházelo z hloubky 196 kilometrů a mělo epicentrum v odlehlé afghánské provincii Badachšán v pohoří Hindúkuš.
Zemětřesení zasáhlo i Pákistán.
Zemětřesení zasáhlo i Pákistán. | Foto: Reuters

Kábul/Islámábád/Praha - Už nejméně 215 potvrzených obětí a více než 900 zraněných má podle poslední bilance zemětřesení o síle 7,5 stupně, které dnes zasáhlo sever Afghánistánu a Pákistánu.

Na řadě míst byly v důsledku otřesů přerušeny dodávky elektřiny a telefonické spojení. Bilance obětí neustále stoupá, jak se k úřadům dostávají informace z postižených odlehlých oblastí.

Češi mezi oběťmi pravděpodobně nejsou, české ministerstvo zahraničí to ani nepředpokládá, sdělila mluvčí ministerstva Irena Valentová. "Mrtvých přibývá, s ambasádami jsme stále v kontaktu," dodala. Podle posledních informací jsou všichni registrovaní Češi v Pákistánu v pořádku.

Otřesy cítili až v Dillí

Americká geologická služba USGS původně stanovila sílu otřesů na 7,7 stupně, po přesnějším vyhodnocení dat ji ale snížila na 7,5 stupně.

Zemětřesení vycházelo z hloubky kolem 200 kilometrů a mělo epicentrum v odlehlé provincii Badachšán na severovýchodě Afghánistánu v pohoří Hindúkuš. Zemětřesení bylo citelné i v afghánském hlavním městě Kábulu, v pákistánské metropoli Islámábádu a v hlavním městě Indie Dillí, kde lidé ve strachu vybíhali z uzavřených prostor na ulici.

V Afghánistánu usmrtily otřesy nejméně 63 lidí, zhruba 200 dalších jich bylo zraněno. Otřesy zničily přes 1500 domů. V afghánské provincii Tachár zemřelo ušlapáním minimálně 12 žákyň dívčí školy, když se při zemětřesení snažily utéct z chvějící se budovy. Přes 40 školaček muselo být hospitalizováno.

Další mrtví jsou z města Dželálábád v provincii Nangarhár na východě země a z provincie Badachšán. Úřady předpokládají, že bilance se v následujících hodinách bude dále zvyšovat, protože v řadě izolovaných oblastí nefungují telefony a zprávy přicházejí jen velmi pomalu.

Afghánský výkonný premiér Abdulláh Abdulláh na Twitteru napsal, že to bylo "nejsilnější zemětřesení, jaké země zažila za poslední desítky let". "Máme zprávy o značných ztrátách, přesné údaje vládní úřady zveřejní později," dodal. Premiér zároveň svolal mimořádnou schůzku představitelů úřadu pro řešení katastrof a vyzval nemocnice a lékaře, aby byli připraveni na příval zraněných.

Nejvíce postižený je Pákistán

Nejméně 152 obětí a stovky zraněných je hlášeno ze severu Pákistánu. K nejhůře postiženým patří údolí Svát v provincii Chajbar Pachtunchvá, kmenová území při hranici s Afghánistánem a město Péšávar. Většinu obětí pohřbily zřícené domy. Náčelník generálního štábu ozbrojených sil Pákistánu Rahíl Šaríf vydal rozkaz, aby byli do oblastí postižených zemětřesením vysláni na pomoc vojáci.

"Zemětřesení bylo tak silné, že mnou pohazovalo z jedné strany ulice na druhou. Nikdy jsem nic takového nezažil. Jsou tady obrovské škody, můj dům se zřítil, ale díky Bohu mé děti i já jsme vyvázli bez újmy," prohlásil sedmačtyřicetiletý pákistánský novinář Gúl Hammád Farúkí z Čitrálu v provincii Chajbar Pachtunchvá.

Ve většině afghánské metropole Kábulu byly přerušeny dodávky elektřiny. Otřesy trvající 45 sekund tam rozechvěly budovy, jimž popraskaly zdi. V pákistánské metropoli Islámábádu lidé v panice vybíhali z domovů a odříkávali modlitby z koránu, uvedla agentura AP s odvoláním na místní svědky.

Stejně tak byly otřesy citelné v indické metropoli Dillí, odkud ale škody nejsou hlášeny. Budovy se tam rozhoupaly krátce po poledni a zaměstnanci kanceláří, kteří se vrátili z oběda do práce, ihned zase utíkali ven a shromažďovali se na parkovištích.

Pohoří Hindúkuše je seizmicky aktivní region. Před deseti lety, 8. října 2005, otřesy půdy o síle 7,6 stupně usmrtily v severním Pákistánu zhruba 75 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy