Chile postihlo silné zemětřesení, tsunami se valí Amerikou

ČTK ČTK
2. 4. 2014 6:42
Zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy stupnice si v zemi vyžádalo už pět obětí, vlna tsunami může ohrozit i další státy.
Chilský přístav Iquique během noční evakuace.
Chilský přístav Iquique během noční evakuace. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Mohutné zemětřesení, které v úterý večer udeřilo v blízkosti severního pobřeží Chile, si zatím vyžádalo pět obětí na životech. Oznámil to ve středu chilský ministr vnitra Rodrigo Penailillo.

Zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy stupnice také vyvolalo více než dvoumetrovou vlnu tsunami, která může ohrozit kromě Chile i další země Latinské Ameriky, a dokonce i americkou Havaj. Chile ale zatím kvůli zemětřesení ani přílivové vlně žádné významnější materiální škody nehlásí.

Hlavní otřes podle americké geologické služby USGS nastal v úterý ve 20:46 místního času (středa 1:46 SEČ), s epicentrem asi sto kilometrů severozápadně od přístavu Iquique, následně byly zaznamenány další menší otřesy. Přílivová vlna dosahovala v severním Chile až 2,3 metru.

Guvernér severochilské provincie Iquique hodinu před ministrovou informací sdělil, že v oblasti zemřeli dva lidé a další tři jsou vážně zraněni. Ministr Penailillo uvedl, že dosavadní oběti buď zemřely z leknutí na infarkt, nebo na ně něco spadlo.

Otřesy byly cítit až v Peru a Bolívii

Chilské úřady nařídily hned po otřesech preventivní evakuaci velké části severního pobřeží. Krizový úřad ONEMI informoval o sesuvech půdy, které na severu země zčásti zablokovaly některé silnice a dálnice. Režim varování před tsunami bude trvat ještě několik hodin, sdělila vláda.

Ve městě Iquique dramatické situace využilo osazenstvo místní věznice. Asi 300 vězňů po otřesech uprchlo, sdělil ministr vnitra Penailillo.

Otřesy byly cítit v sousedním Peru, a dokonce i v bolivijském hlavním městě La Paz, které leží vysoko v horách.

Americké Středisko varování před tsunami v Tichomoří hned po zemětřesení varovalo před přílivovou vlnou na celém tichomořském pobřeží Latinské Ameriky. "Zemětřesení takového rozsahu může vyvolat ničivou tsunami, která může zasáhnout pobřeží poblíž epicentra během minut a vzdálenější pobřeží během hodin," uvedlo centrum.

Podle střediska může kromě Chile ohrozit přílivová vlna i pobřeží Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Panamy, Kostariky a Nikaraguy. Později středisko rozšířilo varování na Mexiko a posléze i na americké souostroví Havaj daleko v Tichém oceánu.

Těžbu v dolech zemětřesení neovlivní

Iquique je klíčový přístav pro vývoz mědi a centrum těžby tohoto kovu, jehož je Chile největším světovým producentem. Těžařské společnosti Codelco a BHP Billiton ani největší chilský důl Collahuasi ale agentuře Reuters sdělily, že žádné zprávy o škodách nemají a že jejich produkci by událost zasáhnout neměla.

V polovině března zasáhla stejnou oblast u Iquique dvě silná zemětřesení, z nichž větší mělo sílu sedmi stupňů Richterovy škály. Chilské úřady tehdy z obavy před možnou vlnou tsunami nařídily preventivní evakuaci pobřežní oblasti, nebyly ale žádné oběti na životech ani výraznější škody na majetku a infrastruktuře.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna tsunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí.

Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile - nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy