"Historické deště" v Japonsku již mají na svědomí 48 mrtvých, 50 lidí se pohřešuje

Reuters ČTK Zahraničí Reuters, ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 7. 2018 14:33
Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta. Více než 1,6 milionu lidí uprchlo z domovů, dalším třem milionům byla doporučena evakuace. Na záchranných pracích se podílí 48 000 záchranářů.
Trosečníci na střeše domu v jedné z nejhůře postižených oblastí, jíž je prefektura Okajama.
Trosečníci na střeše domu v jedné z nejhůře postižených oblastí, jíž je prefektura Okajama. | Foto: Reuters

Nejméně 48 mrtvých si vyžádaly silné deště na západě Japonska. Bilance zřejmě není konečná. Další padesátka lidí se totiž pohřešuje, uvedla v sobotu agentura Kjódó. Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta.

Asi třem milionům domácností úřady vzhledem k sílícím lijákům a sesuvům půdy nařídily či doporučily evakuaci, zejména v prefekturách Hirošima a Okajama.

Nejhůře byla zřejmě zasažena právě prefektura Hirošima s 23 smrtelnými případy, 17 mrtvých hlásí úřady v další západojaponské prefektuře Ehime. V prefektuře Okajama šest dělníků skončilo pod troskami továrny, kterou zničil sesuv půdy.

Japonský premiér Šinzó Abe na poradě s ministry nařídil, aby na prvé místo kladli záchranu životů a neprodleně vyslali záchranáře. V oblasti pracuje 48 000 policistů, hasičů a vojáků.

Meteorologové varovali od čtvrtka před průtržemi mračen, záplavami, sesuvy půdy, údery blesků i silným deštěm. Rekordní srážky předpovídají na neděli. Nejohroženější by měl být ostrov Honšú.

Japonská meteorologická kancelář hovoří o "historických deštích". Ve městě Motojama na ostrově Šikoku spadlo mezi pátkem a sobotou ráno rekordních 583 milimetrů srážek.

Počasí zasáhlo také průmysl. Někteří výrobci automobilů zastavili výrobu, protože déšť a povodně narušily distribuci a ohrozily bezpečnost pracovníků, uvedla agentura Kjódó. Výpadek se dotkl například několika továren Mitsubishi  či Mazdy.

Záchranné práce během záplav v Japonsku.
Záchranné práce během záplav v Japonsku. | Foto: Reuters

Zemětřesení na východě Japonska

Mezitím východ země postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Nejsou hlášeny oběti ani materiální škody a úřady rychle odvolaly varování před cunami. Přesto se ale lidé nemají přibližovat k pobřeží.

Nejvíce otřesy pocítili obyvatelé prefektury Čiba, ale znatelné byly i v Tokiu.

Jejich ohnisko bylo 50 kilometrů pod povrchem ve vzdálenosti asi 90 kilometrů severně do japonské metropole.

Lidé otřesy pocítili po 20:00 místního času (po 13:00 SELČ), ale úřady je varovaly předem.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy