reklama
 
 

"Historické deště" v Japonsku již mají na svědomí 48 mrtvých, 50 lidí se pohřešuje

Aktualizováno 7. 7. 2018 14:33
Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta. Více než 1,6 milionu lidí uprchlo z domovů, dalším třem milionům byla doporučena evakuace. Na záchranných pracích se podílí 48 000 záchranářů.

Nejméně 48 mrtvých si vyžádaly silné deště na západě Japonska. Bilance zřejmě není konečná. Další padesátka lidí se totiž pohřešuje, uvedla v sobotu agentura Kjódó. Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta.

Asi třem milionům domácností úřady vzhledem k sílícím lijákům a sesuvům půdy nařídily či doporučily evakuaci, zejména v prefekturách Hirošima a Okajama.

Nejhůře byla zřejmě zasažena právě prefektura Hirošima s 23 smrtelnými případy, 17 mrtvých hlásí úřady v další západojaponské prefektuře Ehime. V prefektuře Okajama šest dělníků skončilo pod troskami továrny, kterou zničil sesuv půdy.

Japonský premiér Šinzó Abe na poradě s ministry nařídil, aby na prvé místo kladli záchranu životů a neprodleně vyslali záchranáře. V oblasti pracuje 48 000 policistů, hasičů a vojáků.

Meteorologové varovali od čtvrtka před průtržemi mračen, záplavami, sesuvy půdy, údery blesků i silným deštěm. Rekordní srážky předpovídají na neděli. Nejohroženější by měl být ostrov Honšú.

Japonská meteorologická kancelář hovoří o "historických deštích". Ve městě Motojama na ostrově Šikoku spadlo mezi pátkem a sobotou ráno rekordních 583 milimetrů srážek.

Počasí zasáhlo také průmysl. Někteří výrobci automobilů zastavili výrobu, protože déšť a povodně narušily distribuci a ohrozily bezpečnost pracovníků, uvedla agentura Kjódó. Výpadek se dotkl například několika továren Mitsubishi  či Mazdy.

Zemětřesení na východě Japonska

Mezitím východ země postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Nejsou hlášeny oběti ani materiální škody a úřady rychle odvolaly varování před cunami. Přesto se ale lidé nemají přibližovat k pobřeží.

Nejvíce otřesy pocítili obyvatelé prefektury Čiba, ale znatelné byly i v Tokiu.

Jejich ohnisko bylo 50 kilometrů pod povrchem ve vzdálenosti asi 90 kilometrů severně do japonské metropole.

Lidé otřesy pocítili po 20:00 místního času (po 13:00 SELČ), ale úřady je varovaly předem.

autoři: Reuters, ČTK, Zahraničí | 7. 7. 2018 11:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama