Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov, silné bouřky zasáhly i další evropské země

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2021 23:54
Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a místy krupobití, už ve středu zasáhly Německo a ve čtvrtek Polsko.
Silná bouře s deštěm zaplavila ve středu i některé silnice v Mnichově.
Silná bouře s deštěm zaplavila ve středu i některé silnice v Mnichově. | Foto: ČTK

V Malopolském vojvodství tornádo poškodilo desítky budov, jeden člověk je zraněný, uvedla agentura PAP. Jihozápad Německa postihly už ve středu večer silné bouřky spojené s lijáky a krupobitím. Voda zaplavila očkovací centrum v německém Tübingenu, v nedalekém Reutlingenu zranily kroupy o velikosti tenisových míčků pět lidí, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

U města Nowy Soncz, které leží na jihovýchod od polského Krakova, ve čtvrtek odpoledne vzniklo tornádo. V obcích Librantowa a Koniuszova poškodilo 30 obytných domů a 30 hospodářských budov. Jeden člověk je zraněný, píše PAP s odvoláním na místní úřady. Jinde v Malopolském vojvodství padaly kroupy velikosti slepičích vajec.

Polští meteorologové vydali večer varování třetího, tedy nejvyššího stupně pro čtyři vojvodství, píše list Gazeta Wyborcza. Všechny čtyři regiony se nacházejí na jihu nebo jihovýchodě země. Meteorologové varují před krupobitím a lijáky, vítr může dosáhnout místy rychlosti až 130 kilometrů v hodině, uvedl polský list.

V Německu postihl kvůli zatopení haly výpadek očkovací středisko, lidé objednaní na čtvrtek byli přeobjednáni na jiný termín. V samotném Tübingenu byla narušena doprava, neboť se ulicemi valily potoky vody. Poškozena byla řada aut i domů. Letiště ve Stuttgartu muselo několikrát přerušit provoz, komplikace byly i na železnici.

V Reutlingenu padaly podle policie kroupy o velikosti tenisových míčků. Míra poranění pětice lidí dosud není známa.

V oblasti jižně od Stuttgartu měli hasiči stovky výjezdů, při nichž čerpali vodu ze sklepů a odstraňovali padlé stromy. Bouřlivé počasí má v Německu pokračovat i nadále, postupně se má přesouvat na východ.

V Dolních Rakousích v okolí města Hollabrunn muselo na 650 hasičů likvidovat následky bouřky, při které padaly kroupy velikosti tenisového míčku. Poničily desítky střech a aut. Voda při bleskových záplavách zalila sklepy, popadané stromy zpřetrhaly elektrické i telefonní vedení. Agentura APA napsala, že "v Hollabrunnu panovala atmosféra jako při konci světa".

V obci Fülöpháza ve středním Maďarsku ve čtvrtek naměřili 40 stupňů Celsia, což je nejvyšší teplota od začátku měření v červnu 1901. Devatenáct let starý teplotní rekord padl v severní části Budapešti, kde teploměr ukázal 38,1 stupně Celsia. V celém Maďarsku teplota naměřená v nejteplejší části dne dosáhla v průměru 37 stupňů Celsia, což je deset stupňů nad dlouhodobým průměrem.

Také v Mužle nedaleko slovenského Komárna se oteplilo na 38 stupňů Celsia. Ze západu ale na Slovensko postupuje studená fronta a tamní meteorologové vydali výstrahu před bouřkami.

Video: Po ničivém tornádu a bouřkách desítky zraněných i velké škody

Tornádo takové intenzity je výjimečná záležitost, největší škody páchá ve výšce do deseti metrů nad zemí, líčí meteorolog David Ryva. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy