Šílený střelec z denverského kina dostal doživotí

Za to, že v roce 2012 při premiéře filmu o Batmanovi postřílel 12 lidí a dalších 70 zranil, mu mohla porota složená z devíti žen a tří mužů uložit trest smrti, nakonec ale zvolila mírnější variantu.
James Holmes.
James Holmes. | Foto: Reuters

Centennia - Porota ve Spojených státech odsoudila k doživotnímu vězení strůjce masakru v denverském kině Jamese Holmese k doživotnímu vězení.

Za to, že v roce 2012 při půlnoční premiéře filmu o Batmanovi postřílel 12 lidí a dalších 70 zranil, mu mohla porota složená z devíti žen a tří mužů uložit trest smrti, nakonec ale zvolila mírnější variantu.  

Vinným z několikanásobné vraždy byl sedmadvacetiletý Holmes shledán již v červenci. Neschopnost porotců jednomyslně se shodnout na trestu smrti pro něj znamená automaticky doživotní vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Tento výsledek byl podle agentury Reuters překvapením pro lidi v soudní síni i pro mnohé právní experty.

Holmes na rozhodnutí poroty nijak nereagoval a při čtení verdiktu se s rukama v kapsách upřeně díval před sebe. Jeho matka po vynesení verdiktu opřela hlavu o manželovo rameno a začala vzlykat.

Vrah vyšel v červenci 2012 asi 20 minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina Aurora. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.

"Spravedlnosti nebylo učiněno zadost," prohlásila po vynesení verdiktu Sandy Phillipsová, které Holmes zabil dceru. "Zajímalo by mě, jaký je to pocit zachránit život masovému vrahovi. Dobrá práce," řekla na adresu dvou členů obhajoby, kteří kolem ní před soudní budovou procházeli.

Chtěl zabít úplně všechny

Obžaloba tvrdila, že Holmes chtěl zabít všech 400 návštěvníků kina. V tom mu prý zabránil mimo jiné zaseknutý zásobník zbraně. Holmes si podle obžaloby zasloužil trest smrti, protože útok metodicky plánovat, připomíná agentura AP.

Obhajoba někdejšího studenta neurologie tvrdila, že Holmes trpí bludy a schizofrenií a nemůže nést za svůj čin odpovědnost. Psychiatři předvolaní obžalobou nicméně uvedli, že muž je sice těžce duševně nemocný, ale v době činu byl příčetný. Porota nakonec tvrzení obhajoby o Holmesově nepříčetností odmítla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy