Šíitské milice zahájily ofenzivu proti Islámskému státu, chtějí osvobodit město Tall Afar

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2016 15:11
Irácké šíitské milice v sobotu zahájily ofenzivu proti teroristům ze samozvaného Islámského státu (IS) západně od Mosulu, o který se bojuje od 17. října. Informují o tom zahraniční agentury. Irácká armáda k Mosulu postupuje od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra.
Šíitské milice.
Šíitské milice. | Foto: Reuters

"Cílem naší operace je přerušit zásobovací trasu mezi Mosulem a (syrskou) Rakkou, upevnit obklíčení Mosulu a osvobodit" Tall Afar, sdělil mluvčí šíitských milicí. Irácká vláda milice nasadila do oblastí západně od Mosulu, město samotné má dobýt armáda.

Milice se chystají pomoci Asadovi v Sýrii

Mluvčí milic také oznámil, že až bude IS poražen v Iráku, chtějí se jeho lidé přesunout do Sýrie a bojovat tam proti IS na straně vojsk prezidenta Bašára Asada. Za šíity stojí Írán, který je jedním z Asadových spojenců. "Až celou zemi zbavíme těch teroristických gangů, jsme připraveni odejít na jakékoli místo, odkud bude ohrožována bezpečnost Iráku," řekl mluvčí. Dodal, že mezinárodní koalice vedená Spojenými státy podporuje pouze irácké jednotky a oddíly kurdských pešmergů a že v boji šíitů nemá žádnou roli.

Bojovníci IS obsadili Tall Afar v roce 2014, do té doby tam žili hlavně šíité. Podle velitele jedné z šíitských brigád radí v současném postupu milicím íránští poradci a do operace je zapojeno irácké letectvo.

Teroristé z IS se začali stahovat z měst a vesnic do Mosulu a často s sebou berou civilisty jako lidské štíty. Armáda postupuje k Mosulu od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra. Velitelé tvrdí, že většina bojovníků IS odtud již uprchla. "Je to snadné, protože tam už nejsou civilisté," řekl k boji o Šúru generál Nadžím Džabúrí.

Podle agentury AP jsou irácké jednotky postupující z jihu ve vzdálenosti asi 35 kilometrů od Mosulu, fronty z jiných směrů jsou městu blíž.

Média také informovala o sebevražedném útoku na stanoviště určené šíitským poutníkům v Bagdádu. O život přišlo sedm lidí a přes 20 jich bylo zraněno. Organizace Islámský stát se k útoku přihlásila prostřednictvím agentury Amak.

 

Právě se děje

Další zprávy