reklama
 
 

Syrští šíité žádají kromě Aleppa evakuaci dalších čtyř měst obklíčených rebely

17. 12. 2016 17:05
Evakuaci dalších čtyř míst žádají šíitští spojenci vládnoucího režimu v Sýrii. Evakuace Aleppa byla v pátek přerušena kvůli palbě, kterou šíité spustili, aby si vynutili evakuaci měst Fúa a Kafrája, nyní požadavek rozšířili o města Madájá a Zabadání, kde je v obklíčení několik desítek tišíc lidí.

Damašek - Šíitští spojenci vládnoucího režimu v Sýrii přitvrdili podmínky pro obnovení evakuace posledních povstaleckých enkláv ve východní části Aleppa na severu země. Požadují umožnění podobné operace pro nemocné a zraněné, a to ze čtyř místo původně dvou jiných měst a obcí, které jsou naopak v obležení rebelů. Podle Ruska evakuace Aleppa otevírá možnost pro uzavření příměří i v dalších částech Sýrie.

Operace v Aleppu začala ve čtvrtek a za zhruba 24 hodin se podařilo odvézt 10 000 lidí, přičemž zdravotní stav mnohých z nich je vážný. Podle OSN je třeba evakuovat ještě 40 000 civilistů a 1500 až 5000 povstalců.

V pátek evakuaci ale přerušila palba na jeden z konvojů. Zahájily ji podle všeho šíitské oddíly bojující po boku syrské armády, protože si chtěly vynutit souběžnou evakuaci vesnic Fúa a Kafrája.

Požadavek se rozšířil o města Madájá a Zabadání, která leží u libanonské hranice a povstalci k nim blokují přístup. V obklíčení je tam několik desítek tisíc lidí. Podél libanonské hranice působí hlavně libanonský šíitský Hizballáh, který je společně s Íránem spojencem režimu prezidenta Bašára Asada.

Mezinárodní výbor Červeného kříže vyzval strany bojující v Sýrii, aby poskytly záruky a umožnily pokračování evakuace Aleppa. Také vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi chce dostat rychle civilisty z města ven.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v sobotu shodl se svými protějšky z Íránu a Turecka, které zastupuje zájmy části povstalců, že je třeba zajistit prostřednictvím mezinárodní spolupráce humanitární pomoc Sýrii a umožnit politické řešení tamního konfliktu. Všichni tři ministři se chtějí v blízké době osobně sejít.

autor: ČTK | 17. 12. 2016 17:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama