Sicilští mafiáni chtěli perestrojku. Ale dostali pouta

Dominik Jandl
16. 12. 2008 17:14
Italská policie zatkla sto členů obávané Cosa Nostry

Palermo - Italská policie v úterý zatkla sto členů známé sicilské mafie nesoucí název Cosa Nostra.

K jejich zatčení údajně došlo při "summitu", na němž se mafiánští bossové měli dohodnout na reorganizaci mafie.

Jak informoval server BBC, akce proti mafii, které policisté dali název Perseus, se v centrálním sicilském regionu  zúčastnilo na 1200  příslušníků bezpečnostních sil. Do akce zapojilo i mnoho helikoptér a psovodů

Policie a bezpečnostní síly, které jsou do boje proti mafii nasazeny, tak zaznamenaly jeden z největších úspěchů v boji proti organizovanému zločinu vůbec.

Cosa Nostru výrazně oslabilo už zatčení jejího šéfa Bernarda Provenzana, ke kterému došlo v roce 2006.

Podle italských policejních zdrojů je akce výsledkem devítiměsíčního tažení, při němž složky zaznamenaly již několik dílčích úspěchů.

Ztráta lesku mafie mezi mafiemi

Hlavou plánu na obnovu někdejšího silného vlivu Cosa Nostry je podle policie Matteo Messina Denaro, který byl žhavým kandidátem na nového lídra mafie.

V obávané skupině již rok vládne anarchie, dokonce ani policie přiznává, že nevěděla, kdo stojí v čele Cosa Nostry.

Po zatčení „bosse všech bossů", jak se přezdívalo Bernardu Provenzanovi, který mafii vládl neuvěřitelných 43 let, na jeho místo nastoupil Salvatore Lo Piccolo, tedy "prcek" Savlatore.

Ten si ale vedení Cosa Nostry užíval jen rok a půl, již v listopadu 2007 totiž policie zatkla i jeho.

Bezpečnostní analytici sice přiznávají, že se vliv Cosa Nostry prudce snížil, ale odmítají, že by se policii podařilo snížit vliv mafií obecně.

Podobizna Salvatore Lo Piccola, následníka Bernarda Provenzana, zatčeného v listopadu 2007
Podobizna Salvatore Lo Piccola, následníka Bernarda Provenzana, zatčeného v listopadu 2007 | Foto: Wikipedia

Vakuum po útlumu činnosti Cosa Nostry totiž rychle vyplnily další legendární mafie z konitnentální části Itálie jako Ndrangheta a Camorra.

A to ve všech "obchodních oblastech", tedy v prodeji drog, zbraní a nebo betonu, který se stal výhodným artiklem. Zvláště Camorra pak obchoduje také s odpady, které často likviduje nelegálně.

Právě proti Camoře, která "operuje" na jihu země v okolí Neapole, spustila italksá policie dlouhotrvající akci letos v létě.

Policejní síly v okolí jihoitalské metropole tak posílilo několik stovek vojáků.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy