Sicilští mafiáni chtěli perestrojku. Ale dostali pouta

Dominik Jandl
16. 12. 2008 17:14
Italská policie zatkla sto členů obávané Cosa Nostry

Palermo - Italská policie v úterý zatkla sto členů známé sicilské mafie nesoucí název Cosa Nostra.

K jejich zatčení údajně došlo při "summitu", na němž se mafiánští bossové měli dohodnout na reorganizaci mafie.

Jak informoval server BBC, akce proti mafii, které policisté dali název Perseus, se v centrálním sicilském regionu  zúčastnilo na 1200  příslušníků bezpečnostních sil. Do akce zapojilo i mnoho helikoptér a psovodů

Policie a bezpečnostní síly, které jsou do boje proti mafii nasazeny, tak zaznamenaly jeden z největších úspěchů v boji proti organizovanému zločinu vůbec.

Cosa Nostru výrazně oslabilo už zatčení jejího šéfa Bernarda Provenzana, ke kterému došlo v roce 2006.

Podle italských policejních zdrojů je akce výsledkem devítiměsíčního tažení, při němž složky zaznamenaly již několik dílčích úspěchů.

Ztráta lesku mafie mezi mafiemi

Hlavou plánu na obnovu někdejšího silného vlivu Cosa Nostry je podle policie Matteo Messina Denaro, který byl žhavým kandidátem na nového lídra mafie.

V obávané skupině již rok vládne anarchie, dokonce ani policie přiznává, že nevěděla, kdo stojí v čele Cosa Nostry.

Po zatčení „bosse všech bossů", jak se přezdívalo Bernardu Provenzanovi, který mafii vládl neuvěřitelných 43 let, na jeho místo nastoupil Salvatore Lo Piccolo, tedy "prcek" Savlatore.

Ten si ale vedení Cosa Nostry užíval jen rok a půl, již v listopadu 2007 totiž policie zatkla i jeho.

Bezpečnostní analytici sice přiznávají, že se vliv Cosa Nostry prudce snížil, ale odmítají, že by se policii podařilo snížit vliv mafií obecně.

Podobizna Salvatore Lo Piccola, následníka Bernarda Provenzana, zatčeného v listopadu 2007
Podobizna Salvatore Lo Piccola, následníka Bernarda Provenzana, zatčeného v listopadu 2007 | Foto: Wikipedia

Vakuum po útlumu činnosti Cosa Nostry totiž rychle vyplnily další legendární mafie z konitnentální části Itálie jako Ndrangheta a Camorra.

A to ve všech "obchodních oblastech", tedy v prodeji drog, zbraní a nebo betonu, který se stal výhodným artiklem. Zvláště Camorra pak obchoduje také s odpady, které často likviduje nelegálně.

Právě proti Camoře, která "operuje" na jihu země v okolí Neapole, spustila italksá policie dlouhotrvající akci letos v létě.

Policejní síly v okolí jihoitalské metropole tak posílilo několik stovek vojáků.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 31 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy