Sicilští mafiáni chtěli perestrojku. Ale dostali pouta

Dominik Jandl
16. 12. 2008 17:14
Italská policie zatkla sto členů obávané Cosa Nostry

Palermo - Italská policie v úterý zatkla sto členů známé sicilské mafie nesoucí název Cosa Nostra.

K jejich zatčení údajně došlo při "summitu", na němž se mafiánští bossové měli dohodnout na reorganizaci mafie.

Jak informoval server BBC, akce proti mafii, které policisté dali název Perseus, se v centrálním sicilském regionu  zúčastnilo na 1200  příslušníků bezpečnostních sil. Do akce zapojilo i mnoho helikoptér a psovodů

Policie a bezpečnostní síly, které jsou do boje proti mafii nasazeny, tak zaznamenaly jeden z největších úspěchů v boji proti organizovanému zločinu vůbec.

Cosa Nostru výrazně oslabilo už zatčení jejího šéfa Bernarda Provenzana, ke kterému došlo v roce 2006.

Podle italských policejních zdrojů je akce výsledkem devítiměsíčního tažení, při němž složky zaznamenaly již několik dílčích úspěchů.

Ztráta lesku mafie mezi mafiemi

Hlavou plánu na obnovu někdejšího silného vlivu Cosa Nostry je podle policie Matteo Messina Denaro, který byl žhavým kandidátem na nového lídra mafie.

V obávané skupině již rok vládne anarchie, dokonce ani policie přiznává, že nevěděla, kdo stojí v čele Cosa Nostry.

Po zatčení „bosse všech bossů", jak se přezdívalo Bernardu Provenzanovi, který mafii vládl neuvěřitelných 43 let, na jeho místo nastoupil Salvatore Lo Piccolo, tedy "prcek" Savlatore.

Ten si ale vedení Cosa Nostry užíval jen rok a půl, již v listopadu 2007 totiž policie zatkla i jeho.

Bezpečnostní analytici sice přiznávají, že se vliv Cosa Nostry prudce snížil, ale odmítají, že by se policii podařilo snížit vliv mafií obecně.

Podobizna Salvatore Lo Piccola, následníka Bernarda Provenzana, zatčeného v listopadu 2007
Podobizna Salvatore Lo Piccola, následníka Bernarda Provenzana, zatčeného v listopadu 2007 | Foto: Wikipedia

Vakuum po útlumu činnosti Cosa Nostry totiž rychle vyplnily další legendární mafie z konitnentální části Itálie jako Ndrangheta a Camorra.

A to ve všech "obchodních oblastech", tedy v prodeji drog, zbraní a nebo betonu, který se stal výhodným artiklem. Zvláště Camorra pak obchoduje také s odpady, které často likviduje nelegálně.

Právě proti Camoře, která "operuje" na jihu země v okolí Neapole, spustila italksá policie dlouhotrvající akci letos v létě.

Policejní síly v okolí jihoitalské metropole tak posílilo několik stovek vojáků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy