Letiště uzavřené kvůli erupci Etny obnovilo provoz

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2018 17:09
Na italském ostrově Sicílie se opět probudila k životu sopka Etna a na více než 24 hod omezila i letecký provoz na mezinárodním letišti v Katánii. Hustý dým a vytékající láva, které provázely neobvykle četnou seizmickou aktivitu, přinutily v pondělí dvě hodiny po poledni uzavřít letecký prostor nad mezinárodním letištěm, které leží asi 60 kilometrů od Etny. Během úterý se provoz částečně obnovil, opět naplno začalo fungovat letiště v úterý podvečer.
Sicilská sopka Etna znovu chrlí dým a lávu | Video: Associated Press

Provoz na letišti byl v pondělí zastaven kvůli hustému oblaku popílku, který se z vulkánu Etna vyvalil.

Z hory, která je vysoká přes 3000 metrů, rovněž vytékala láva. Podle expertů zaznamenaly přístroje tento týden na svazích sopky více než 100 menších otřesů. Nejsilnější z nich měl sílu 4,3 stupně.

Místní obyvatelé jsou ale na lehké probouzení Etny poměrně zvyklí, naposledy se tak stalo letos v létě. Někteří proto na Twitteru komentují událost s nadhledem. "Slečna Etna předvádí vánoční show, za posledních pár hodin jsme cítili několik malých otřesů země," napsal například jeden z uživatelů sociální sítě.

Video: Podívejte se, jak Etna chrlila lávu letos v létě

Sopka Etna opět hrozí. Chrlí lávu až do výšky 150 metrů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy