Sibiřský separatismus rozzlobil Kreml. Zakázal pochod

Martin Novák Martin Novák
12. 8. 2014 10:02
Snaha o větší autonomii Sibiře nemá velkou podporu, ale vzhledem k Ukrajině je to pro Moskvu citlivé téma.
O větší míře nezávislosti Sibiře v Moskvě nechtějí slyšet.
O větší míře nezávislosti Sibiře v Moskvě nechtějí slyšet. | Foto: Reuters

Moskva – Ukrajině Moskva navrhuje decentralizaci a federalizaci, v Rusku ale o předávání větší moci na úroveň regionů příliš slyšet nechce.

Skupina sibiřských aktivistů v čele s umělcem Arťomem Loskutovem chtěla v neděli 17. srpna uspořádat v největším sibiřském a třetím největším ruském městě Novosibirsku demonstraci za větší autonomii pro Sibiř.

Foto: Aktuálně.cz

Nejspíš by měla malou podporu, protože něco jako sibiřský separatismus není rozhodně silné hnutí s potenciálem mobilizovat místní obyvatele.

Ruská vláda se ale rozhodla, že protest nepovolí, a navíc prostřednictvím úřadu pro dohled nad internetem Roskomnadzor nařídila médiím, aby zmínky o ohlašované demonstraci odstranila.

Skoro všechna to udělala, včetně webů státní tiskové agentury RIA-Novosti nebo ekonomického deníku Kommersant.

Ruská stránka BBC tak odmítla učinit a ocitla se v nebezpečí, že bude zablokována.

Díky embargu, které Kreml na sibiřské nespokojence uvalil, se tak paradoxně začalo o problému diskutovat. Ačkoliv rozhodně nejde o nic, co nějak vážně ohrožovalo režim prezidenta Vladimira Putina nebo jednotu Ruska.

Kreml.
Kreml. | Foto: Martin Novák

V říjnu 2011 se v Novosibirsku malá demonstrace za větší míru samostatnosti Sibiře konala a tehdy úřadům nevadila. Nyní v době sporů o Ukrajinu a tamní uspořádání je to už pro Moskvu citlivá záležitost.

"Lidé se mohou začít ptát: Když může být přijatelný separatismus v Doněcku, proč ne v Rusku na Sibiři?" uvedl pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa ruský politolog Andrej Piontkovskij.

Loskutov a jeho přátelé chtějí podle svých slov upozornit na to, že lidé žijící na Sibiři nedostávají z federálního rozpočtu dostatek peněz vzhledem k tomu, kolik do něj Sibiř dává nerostným bohatstvím.

Práce na poli nedaleko Krasnojarsku na Sibiři.
Práce na poli nedaleko Krasnojarsku na Sibiři. | Foto: Reuters

V rozhovoru, který poskytl serveru Sibinfo.su (za povšimnutí stojí doména, která není ruská, ale odkazuje na Sovětský svaz), Loskutov tvrdí, že chce jen naplnění zákona o federalizaci, a nikoli odtržení Sibiře od Ruska.

Rusko federací je, dokonce se oficiálně jmenuje Ruská federace. Sibiř je jedním z devíti takzvaných federálních okruhů.

Organizátorům pochodu hrozí tresty, pokud v "prosibiřském zápalu" nepoleví. Ruská Státní duma loni přijala zákon, který trestá projevy separatismu v zemi od pokut až po tříleté vězení.

Pokusy vytvořit Uralskou republiku se objevily v devadesátých letech v Jekatěrinburské oblasti. Také s odůvodněním, že Moskva tamní region "odírá". Myšlenka se však neujala.

Vážný pokus o odtržení od Ruska v Čečensku Vladimir Putin po svém nástupu do prezidentské funkce v roce 2000 rozdrtil vojensky.

Článek vyšel 12. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy