V mládí čistil potrubí a spal mezi štěnicemi. Teď je Si Ťin-pching nejmocnějším mužem Číny

Radim Klekner Radim Klekner
29. 10. 2017 16:56
Si Ťin-pching žil v mládí ve vyhnanství, čistil kanalizaci a spal mezi štěnicemi. V osmdesátých letech postupně stoupal na vrchol komunistické hierarchie. Po sjezdu čínské komunistické strany se stal nejmocnějším mužem Číny od dob Mao Ce-tunga.
Čínský prezident Si Ťin-pching.
Čínský prezident Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Peking - Když Mao Ce-tung v roce 1966 rozpoutal kulturní revoluci, byl Si Ťin-pching hubený a tichý chlapec navštěvující sedmou třídu elitní školy určené pro děti nejvyšších stranických kádrů.

Jeho otec Si Čung-sün, příslušník první generace čínských komunistických vůdců, jeden z "nesmrtelných", upadl již čtyři roky předtím v nemilost.

Musel opustit post náměstka předsedy vlády premiéra Čou En-laje a byl přinucen vzít funkci ředitele továrny na traktory ve městě Luo-jangu v centrální Číně. V roce 1966 ho Rudé gardy zatkly, zmlátily a vozily ulicemi na korbě nákladního auta jako zrádce lidu.

Si putoval podobně jako další děti sesazených stranických špiček do řadové školy č. 25, kde jej coby syna "černé bandy" týral učitel tělocviku. O to více se mu se svými spolužáky vzpouzel.

Přesto to Si Ťin-pching dotáhl až na vrchol komunistické mocenské pyramidy.

Tento týden ho sjezd potvrdil ve funkci prezidenta na druhé pětileté funkční období. Straníci navíc navzdory zvyklostem neukázali na jeho následovníka. Ve hře je proto varianta, že po uplynutí pětiletky bude v čele strany i státu dál pokračovat.

Pryč se Si Ťin-pchingem!

Siho šikana režimu Mao Ce-tunga zocelila a nyní se ke svým oponentům chová stejně jako tehdejší kádrové k němu.

Zamlada se dostal do rukou Rudých gard, které jen v srpnu a září roku 1966 v Pekingu zavraždily 1800 lidí.

"Otázali se mě, zda vím, jak veliké zločiny jsem spáchal," vzpomínal Si v interview z roku 2000 pro čínský časopis Čung-chua Er-nü, z něhož nyní cituje deník The New York Times.

"Zeptal jsem se jich, zda byly tak velké, že bych měl být zastřelen.  A oni odpověděli, že takové, že bych měl být zastřelen stokrát," popsal.

Mnozí z rudých gardistů, kteří v srpnu 1966 uposlechli Maovy výzvy, aby očistili společnost od zrádců a ideologických nepřátel, přitom byli sami potomky stranických funkcionářů. Si se ale mezi ně nedostal, protože byl příliš mladý - a příliš vzpurný.

"Měl jsem vždy nepoddajnou povahu a nenechal jsem se šikanovat," vylíčil.

Odbojné studenty školy č. 25 nakonec nechaly Rudé gardy předvést a na veřejném shromáždění rodičů a pobouřených straníků vystoupit na pódium, kde byli podrobeni kritice.

Siova matka, která seděla v první řadě, musela společně s ostatními zvednout ruku a zakřičet: "Pryč se Si Ťin-pchingem!"

Čistil potrubí a žil mezi štěnicemi

V roce 1968 byla celá jeho rodina vyhnána z Pekingu na venkov a Siova otce uvěznili. Jeho starší nevlastní sestra za vyhnanství zaplatila životem. Podle nepotvrzených zpráv spáchala sebevraždu.

Nebyli sami. Do vyhnanství tehdy putovalo sedmnáct milionů Číňanů.

Si žil v naprosté izolaci, čistil ve vesnici v centrální Číně, tisíc kilometrů od Pekingu, odpadní potrubí, přes kopce nosil na zádech těžké náklady a spal ve špinavém zavšiveném příbytku.

V roce 1969 se tajně vrátil do Pekingu, byl ale zatčen a poslán zpět.

Přesto nezahořkl vůči komunistické straně a Maovi. Naopak - učil se disciplíně a byl nesmlouvavý. Zbožňoval řád a nesnášel odpor.

"Četl jsem si myšlenky předsedy Maa dlouho do noci," vzpomínal Si o mnoho let později, když už vstoupil do strany a začal stoupat v mocenské hierarchii.

"Všechno to strádání jen utvrdilo jeho přesvědčení, že ti, kdo se narodili jako rudí, děti stranických elit, mají právo vyšvihnout se vzhůru," prohlašuje historik Jung-i Song žijící v Los Angeles.

Ve vyhnanství strávil Si celkem sedm let.

Dávám ti svolení kouřit

Svého otce viděl znovu až v roce 1972.

Si Čung-sün byl po dlouhých letech vyhnanství, věznění, výslechů a izolace zcela dezorientován a vůbec nebyl schopen rozpoznat, zda hovoří se svým starším, nebo mladším synem. Když to zjistil, rozplakal se.

Si Ťin-pching mu nabídl cigaretu. "Jak to, že kouříš?" zeptal se ho otec. "Jsem sklíčen," odpověděl, "zažili jsme stejně těžké časy jako ty."

Starší z obou bratrů se na chvíli zamyslel: "Pak ti dávám svolení kouřit," řekl.

V roce 1983 už byl Si Ťin-pching předsedou komunistické strany v okrese Čen-pching v provincii Che-pej 250 kilometrů od Pekingu. V roce 2007 se stal stranickým šéfem v Šanghaji.

Na nedávném sjezdu čínských komunistů bylo rozhodnuto, že jeho osobní doktrína se stane součástí stranických stanov. To se v minulosti stalo pouze Maovi a Teng Sia-pchingovi. U toho druhého nicméně až po smrti.

Čínský prezident Si Ťin-pching chce upevnit svou moc. Hodlá posílit armádu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

Zeman přijme kandidáta na ministra zahraničí Kulhánka ve čtvrtek po poledni

Český prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek v 13:00 na zámku v Lánech kandidáta na post ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Oznámil to na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 16 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy odpoledne zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s osobním autem. Druhý řidič je zraněný, dánice byla dočasně obousměrně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení, otočil se na dálnici do protisměru a čelně se střel s osobním vozidlem," uvedla Richterová.

Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Soud uložil státnímu zástupci Suchánkovi za přijetí úplatku tříletou podmínku a peněžitý trest

Obvodní soud pro Prahu 10 ve středu udělil státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 200 000 korun. Nepravomocně ho uznal vinným z přijetí úplatku ve výši 50 000 korun za ovlivnění případu od již dříve odsouzeného soudce Ondřeje Havlína.Trestní senát se kauzou zabýval již podruhé, nejprve muže obžaloby zprostil. Tento verdikt však následně zrušil odvolací soud. Suchánek vinu od počátku odmítá, na místě se odvolal.

Soudce Havlín přijal v roce 2013 úplatek 200 000 korun za ovlivnění případu opilého řidiče. Čtvrtinu peněz podle obžaloby předal na parkovišti před budovou Obvodního soudu pro Prahu 2 Suchánkovi, který měl jako státní zástupce případ na starosti. Protože však Suchánek následně zjistil, jak vysokou hladinu alkoholu v krvi muž měl, stíhání nezastavil a podal obžalobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy